27263

Cena elektřiny bude v ČR o 40 procent vyšší, než tvrdila média

4. 12. 2022 / Radek Mokrý

čas čtení 1 minuta

 

Poslanec Jan Hrnčíř v OVM: "Skutečná cena elektřiny nebude slibovaných šest korun, ale osm až devět korun (8,50)".

Šest korun je pouze holá cena bez daní a distribučních poplatků. Výborně.

Čekal jsem, kdy se to téma objeví, prozatímní diskuse se vedla jako by nikdo nikdy neviděl vyúčtování vlastní roční spotřeby v Kč/kWh.

Položka silová elektřina je takový párek bez tácku, hořčice a chleba, známý trik buřtastánku v rukou jarmarečníků. Za šest kaček si ho můžete odnést leda v ruce. Příslušenství zvedá cenu o cca 40 %, ne méně.

Proč to vyslovil až poslanec takového spolku a informace nepřišla z liberálně demokratického tábora, jsem se už přestal divit. Zatím veřejnost doufala, že přijatelných 6 Kč/kWh je ta, kterou zaplatí. Nebude to tak, dopadlo to jako vždycky ala Černomyrdin. r.m.

 Odpuštěný poplatek za OZE je v měsíčních nákladech pouze malá část. Podraz na podraz v informačním poli ))

Protesty v Íránu: Vládní vrazi hromadně oslepují mladé lidi

4. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

Podle vládních údajů bylo při trvajících  protestech proti íránskému režimu usmrceno více než 200 lidí. OSN uvádí, že počet mrtvých je nejméně o stovku vyšší. Bezpečnostní jednotky záměrně střílí na obličeje mladých demonstrantů a připravily stovky z nich o oči.

Írán požádal Rusko, aby mu pomohlo neutuchající obrovské protesty, trvající mnoho týdnů, potlačit. 

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: USA vidí v konfliktu "snížené tempo", Rusko nepřijme omezení cen ropy

4. 12. 2022

čas čtení 7 minut


Zelenskij říká, že výše cenového limitu na ruskou ropu Rusko neodradí


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij reagoval na dohodu uzavřenou zeměmi G7 a Austrálií, která stanoví cenový strop na ruskou námořní ropu ve výši 60 dolarů, a označil ji za neseriózní a málo odrazující Rusko od vedení války.

Cenový strop na ruskou námořní ropu byl přijat skupinou G7 a Austrálií poté, co se na něm dohodly země EU. Cílem opatření je snížit příjmy Ruska z prodeje ropy a omezit klíčový zdroj financování jeho války na Ukrajině a zároveň zabránit prudkému nárůstu světových cen.

"Neřekli byste, že je to seriózní rozhodnutí stanovit takový limit pro ruské ceny, který je pro rozpočet teroristického státu docela pohodlný," uvedl Zelenskij v sobotním videoposelství.

"Je jen otázkou času, kdy bude stejně nutné použít silnější nástroje. Je škoda, že tento čas bude ztracen."

Rusko opakovaně prohlásilo, že nebude dodávat ropu zemím, které zavedou limit, a v reakci na dohodu zopakovalo, že limit "nepřijme", a analyzuje, jak reagovat.

Cenový strop G7 umožní zemím mimo EU nadále dovážet ruskou námořní ropu, ale zakáže lodním, pojišťovacím a zajišťovacím společnostem manipulovat s nákladem ruské ropy po celém světě, pokud nebude prodávána za méně než 60 USD.

To by mohlo zkomplikovat přepravu ruské ropy s cenou vyšší než limit, a to i do zemí, které nejsou součástí dohody.

Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že z tohoto limitu budou mít prospěch zejména země s nízkými a středními příjmy, které nesou hlavní tíhu vysokých cen energií a potravin.
 

Politika spálené země: Zlovolné akce Ruska na Ukrajině jen dále odhalují jeho slabost

3. 12. 2022

čas čtení 6 minutKreml se domníval, že se přes Ukrajinu přežene a Kyjev obsadí během několika dní,
píše Andrew Roth z Moskvy.

Nyní, po více než devíti měsících katastrofální války s Ukrajinou, nová ruská strategie zaměřená na infrastrukturu, na světlo, teplo a vodu  milionů ukrajinských domácností, odhalila   slabost Ruska a jeho zoufalství tváří v tvář úpornému ukrajinskému odporu.

Bezmocnost Ruska - a rozsah destrukce, kterou Moskva způsobila na území, jež považuje za své vlastní - proniká do oficiálních ruských  prohlášení,kdy se  Kreml snaží dostat  Ukrajinu do zoufalého  stavu na prahu kruté zimy. 18993

Brexit: Bláznivá britská vláda ruší bezpečnostní předpisy

4. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Obavy o bezpečnost hraček, expozici azbestu a pracovní úrazy v důsledku "likvidace" zákonů EU

Bezpečnostní předpisy na ochranu dětí před nebezpečnými hračkami a v dopravních prostředcích, stejně jako předpisypro  prevenci vystavení azbestu, mají být zrušena v rámci "likvidace" zákonů EU v Británii, varují aktivisté

Alarmující je rovněž zrušení předpisů, které mají chránit před nehodami na staveništích a jiných pracovištích a upozorňovat zákazníky na potenciálně smrtící alergeny v potravinách.

V rámci zrychleného procesu, který má uklidnit torye podporující brexit, má být zrušeno nejméně 212 předpisů, které mají v názvu slovo "bezpečnost", což je téměř čtyřikrát více než 58 předpisů, které ministři přiznali.

 19208

O těch "svatých" pravidlech, aneb formální výkaznictví jako stav světa, který vše podstatné zakrývá

2. 12. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 6 minut

Žijeme ve světě, v němž nic není ušito na míru člověka, existuje monstrózní odlišnost mezi lidským tělem, lidským rozumem a věcmi, které dnes utvářejí prvky lidské existence, všechno je ve stavu nerovnováhy. Neexistuje žádná jednotlivá kategorie, skupina nebo třída lidí, které by se tato zničující nerovnováha netýkala (...)“

(Simone Weilová)

Novinářka,paní Angelika Bazalová včera skvěle napsala na svém fb profilu velmi zajímavou úvahu o špatně přečtené číslice u občanského průkazu prezidentského kandidáta Karla Janečka, což úředník ministerstva vnitra vyhodnotil jako chybu a nezapočítal u Janečka jeho vlastní podpis.

 19106

Putin údajně spadl ze schodů a podělal se, spekulace o jeho zdravotním stavu rostou

3. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

Tyto informace se už včera šířily na Twitteru, nechtěli jsme je vydat jako nepotvrzené. Nyní vyšly na australském zpravodajském serveru: 
 

Vladimir Putin údajně uklouzl a spadl z několika schodů ve svém oficiálním sídle.

Sedmdesátiletému ruskému prezidentovi údajně pomohli na pohovku bodyguardi, pak mu na pomoc přispěchali jeho osobní lékaři.

Jedná se o nejnovější zprávu z ruského telegramového kanálu s názvem General SVR, který pravidelně naznačuje, že Putin trpí četnými zdravotními problémy, které Kreml nezveřejnil.

Údajný pád vedl k pohmoždění jeho kostrče, ale také upozornil na problémy z "rakoviny trávicího traktu", tvrdí tento účet na twitteru

Navzdory tomuto údajnému incidentu se Putin mohl ve čtvrtek zúčastnit konference mladých vědců v Moskvě a vystoupit na ní.

Podle těchto tvrzení  Putin údajně scházel po schodech, když "zakopl a upadl na záda, načež upadl na bok a sklouzl z několika schodů".

 19560

Fotbalový král Pelé prožívá během mistrovství světa své poslední dny

3. 12. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

 

Když se v Brazílii řekne "král", každý ví, že se mluví o Pelém, nejlepším fotbalistovi všech dob. Ve věku 82 let, trpí rakovinou tlustého střeva. Pelého chemoterapie byla v sobotu přerušena a nyní je léčen léky na zmírnění příznaků, jako je bolest a dušnost, aniž by podstoupil další léčbu. Pelé již nereaguje na chemoterapii, proto je v paliativní péči. 

Pelé byl počátkem minulého týdne převezen do nemocnice poté, co se mu objevily otoky po celém těle. Vstupní vyšetření ukázala obraz anasarky (generalizovaný otok), edemigemického syndromu (generalizovaný otok) a dekompenzovaného srdečního selhání. 

Jedna z jeho dcer vyzvala fanoušky, aby mu v neděli přišli vzdát poslední poctu společnou modlitbou. 

FIFA již během mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Kataru, pořádá vzpomínkovou akci na tuto hvězdu. 

Pelé, vlastním jménem Edson Arantes do Nascimento, je jediným hráčem, který vyhrál tři mistrovství světa a pomohl Brazílii získat trofej v letech 1958, 1962 a 1970.


 19387

Infekční virus covidu může na některých potravinách zůstat několik dní

3. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Virus covidu může na některých potravinách určených k přímé spotřebě přetrvávat několik dní, potvrdili britští odborníci

Vědci provedli testy pro britský Úřad pro potravinové standardy (FSA), přičemž virus záměrně rozetřeli na obaly a potraviny, včetně ovoce, pečiva a nápojů v lahvích.

Vybírali předměty, které by lidé mohli vložit do úst, aniž by je uvařili nebo umyli.

Riziko pro spotřebitele je podle nich stále velmi nízké.

Ruská agrese na Ukrajině: Moskva "investuje velké vojenské úsilí do dobytí Doněcku"; G7 se připojuje k EU v omezení cen ruské ropy

3. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Spojené království sděluje, že útok na Bachmut je hlavním cílem ruských sil; G7, EU a Austrálie omezily cenu placenou za ropu Moskvě na 60 dolarů za barel- Rusko investuje velké vojenské úsilí do dobytí Doněcku, sděluje Velká Británie

Ruské síly nadále investují velkou část své celkové palebné síly na přibližně 15 km dlouhý sektor opevněné frontové linie kolem města Bachmut v Doněcké oblasti, uvádí britské ministerstvo obrany.

V posledních dnech Rusko pravděpodobně učinilo malé pokroky na jižní ose tohoto útoku a pravděpodobně plánuje město obklíčit.

Rusko od začátkusrpna 2022 upřednostňuje Bachmut jako hlavní útočné úsilí. Dobytí města by mělo omezenou operační hodnotu, i když by potenciálně umožnilo Rusku ohrozit větší městské oblasti Kramatorsk a Slovjansk.

V prohlášení ministerstva se dodává, že ruská ofenzíva je vzhledem k těmto možným minimálním ziskům neúměrně nákladná.

Dobytí Bachmutu stalo pro Rusko zřejmě především symbolickým, politickým cílem.

- Množství hrobů na hřbitově v Mariupolu se podstatnou měrou rozšířilo: 17694

Neuvěřitelné selhání Číny v očkování starých lidí proti covidu

2. 12. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Nevěřím svým očím. V Nature vyšel 30. listopadu žurnalistický článek o tom, v jaké situaci je Čína, pokud jde o covid. Článek se odvolává na solidní data z dobrých vědeckých publikací. Podle jím citovaného modelu může po uvolnění opatření proti covidu zemřít až dva miliony Číňanů. Především nevakcinovaných starých lidí.


Pozn. JČ: Je to proto, že čínský režim se odmítl "podrobit západní hegemonii" a přijmou účinné a bezpečné západní vakcíny proti covidu. Chtěl vakcínu Astra Zeneca vyrábět přímo v Číně, ale výrobce to odmítl z bezpečnostních důvodů a byl pouze ochoten vakcínu do Číny prodávat. To ovšem bylo z důvodů "hrdosti" pro čínské komunistické vedení nepřijatelné. Tak vyvinuli v Číně vlastní vakcíny, které ale jsou špatně účinné a hlavně mají záporné vedlejší účinky především pro staré lidi. Tak se mezi staršími Číňany rozmohlo povědomí "neočkovat se pochybnými a pro nás zřejmě nebezpečnými čínskými vakcínami", a vůbec, proč se nechat očkovat, když máme lockdowny. Toto byla čínská cesta do pekla, do neřešitelné situace. 

 19559

Milí čtenáři, zachránili jste nás, ale jen o fous. Hospodaření Britských listů za listopad 2022

3. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

přiznávám, že je opravdu nudné, že se na vás trvale obracíme s finančním apelem. Není ale zbytí. Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Znovu se nám jí nedostává. Koncem listopadu 2022 měly Britské listy na účtu 1 509,83 Kč. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V listopadu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 022,48 Kč,  výdaje byly 62 781,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže  směřujeme k nule. Zůstatek ke konci listopadu  byl  1 509,83 Kč, koncem října byl ještě 3268  Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 19558

V Británii zemřelo šest malých dětí na nákazu streptokokem A

3. 12. 2022

čas čtení 7 minutBritská agentura pro zdravotní bezpečnost vydala v souvislosti s nárůstem případů úmrtí dětí mimořádné varování a vyzvala lidi, aby v případě výskytu příznaků okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.

 
Rodiče v celém Spojeném království byli vyzváni, aby si u svých dětí dávali pozor na příznaky infekce streptokokem A poté, co zdravotníci odhalili nárůst případů, které vedly k úmrtí šesti dětí.

Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA) vydala v pátek večer po nárůstu případů v celé zemi mimořádné  varování, v němž rodičům vzkazuje, aby v případě, že u svých dětí zjistí příznaky, co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc, a zabránili tak vážnému průběhu infekce.

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajinské ozbrojené síly podle vysokého prezidentského poradce dosud ztratily 10 000 až 13 000 vojáků

2. 12. 2022

čas čtení 13 minut

 
 Až 13 000 zabitých ukrajinských vojáků, prozradil Zelenského poradce

Ukrajinské ozbrojené síly dosud ve válce proti Rusku ztratily něco mezi 10 000 a 13 000 vojáky, řekl ve čtvrtek poradce prezidenta Mychajlo Podoljak v ukrajinské televizi.

    Máme oficiální údaje z generálního štábu, máme oficiální údaje z vrchního velení a ty činí [mezi] 10 000 a 12 500 až 13 000 zabitých," řekl Podoljak televiznímu kanálu Kanal 24.

Zelenskij dodal, že oficiální údaje zveřejní, "až přijde ten správný okamžik".

Vrchní americký generál Mark Milley minulý měsíc uvedl, že na Ukrajině bylo zabito nebo zraněno více než 100 000 ruských vojáků, přičemž kyjevské síly pravděpodobně utrpěly podobné ztráty.

Tyto údaje - které nebylo možné nezávisle potvrdit - jsou dosud nejpřesnějšími údaji americké vlády.

 - Ukrajinská média Nexta zveřejnila sérii snímků, které   ukazují následky ruských úderů na jihovýchodní ukrajinské město Záporoží v pátek brzy ráno.

Starosta města Anatolij Kurtev útok dříve oznámil na Telegramu s tím, že Rusko mělo v úmyslu zničit průmyslovou a energetickou infrastrukturu města.

Rozhovor Britských listů 549. V Putinově mlýnku na maso: Informace přímo z Charkova

26. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Adamem Syberou analytikem a humanitárním pracovníkem organizace Team4Ukraine, který je v Charkově a čtenáře Britských listů informuje přímo z místa uprostřed ruské války proti Ukrajině o tamější aktuální situaci. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalni televizi od úterý 29. 11. 2022.

 19557

Revolver Revue: Otřesná úroveň editorské práce

2. 12. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Revolver Revue rozesílá emaily po internetu výše uvedené spamy, jimiž inzeruje své články.

Tentokrát inzeruje i neuvěřitelný blábol komunistického antikomunisty Adama Drdy o Muriel Blaive. Skoro každá věta tohoto článku obsahuje lež.

Píšu-li (často) články do západních, anglosaských médií, redakce bedlivě ověřují věcnou správnost každé mé věty a požadují důkazy potvrzující správnost mých tvrzení.

Jak to, že Revolver Revue nic takového nedělá a je schopna vydat neověřený ideologický blábol Adama Drdy plný chybných informací?

Zeptal jsem se, nedostal jsem odpověď.

Subject: Re: [Z Revolveru] ČTĚTE BUBÍNEK / DRDA k Otevřenému dopisu P. Karouse + Ohlédnutí za Večerem v Míšeňské + FÄRBER: Jedna věta Date: Thu, 1 Dec 2022 14:05:42 +0100 From: Jan Čulík <culik@blisty.cz> To: Z Revolveru <info@revolverrevue.cz>
Vy si OPRAVDU neuvěřujete informace a jste schopni vydat každou blbost? U vás neprobíhá redakční předpublikační práce s příspěvky? Vy nežádáte autory, aby dodali ověření svých tvrzení? Je to dost riskantní.

V každé větě článku od pana Drdy jsou nesmysly.

https://blisty.cz/art/110852-podle-drdy-jsou-zapadane-kteri-s-nim-nesouhlasi-arogantni.html

Jan Čulík

Britské listy

 18993

Británie: Ředitelé škol hlásí nárůst počtu hladovějících žáků, kteří nemají ve škole nárok na bezplatné jídlo

2. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

 

Stále více britských dětí si nemůže dovolit obědy a do školy chodí bez odpovídajícího oblečení
 

Podle průzkumu se více než polovina ředitelů škol v Anglii setkává s tím, že přibývá žáků, kteří si nemohou dovolit oběd, ale nemají nárok na bezplatné školní stravování.

(Ve Skotsku mají právo na bezplatné školní stravování všichni žáci na prvním stupni.)

(Pozn. JČ. Británie se zřejmě vrací do hluboké minulosti. Moje skotská manželka svědčí, že když - dávno - chodila do školy, někteří spolužáci neměli boty, protože si je jejich rodiče nemohli dovolit, a sourozenci v takovýchto rodinách se při docházce do školy střídali, protože si navzájem půjčovali jediný pár bot.)

31236

Vyrobme si rychle syntetické pracovníky! (Rossum's Universal Robots)

2. 12. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Na jedné straně tu máme nastupující průmysl 4.0 (umělá inteligence – roboty), na straně druhé třeba neustále opakovaný nedostatek pracovníků, kteří budou potřebným vydělávat „na důchody“. Proč není možné tyto dva fenomény elegantně už dnes (ale zejména pro zítřek) propojit? Namísto toho, abychom lidi posílali v budoucnu do důchodu až ve věku třesoucích se rukou točících koly invalidních vozíků?! Víme přece, že v Česku průměrně člověk vážně onemocní kolem 55 let věku. Přitom zatím nejspíš předpokládáme, že budoucí masivní zisky z robotizovaných výrob a dalších produktivních činností v rámci 4.0 skončí zejména v kapse svých majitelů, kteří se sami od sebe jen těžko budou chtít významně solidárně dělit. To by ale byla obrovská chyba!

Británie: Stále větší počet žen a matek se dává na prostituci, aby uživily své rodiny

2. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta


Počet žen, které se obracejí na anglickou organizaci Collective of Prostitutes s žádostí o pomoc při řešení krize v oblasti životních nákladů, vzrostl oproti loňskému roku o více než 30 %.

Podle údajů poskytnutých Channel 4 News 70 % těchto telefonátů a e-mailů pocházelo od matek.

 

Více než osm milionů domácností ve Spojeném království, tedy třetina obyvatelstva,  bude do dubna 2023 žít v energetické chudobě.

Je to  o téměř 90 % více než v loňském roce a znamená to, že každá třetí domácnost bude platit neúměrnou část svých příjmů za účty za energie.

 18993

Británie: Labouristé lehce zvítězili v doplňovacích volbách, potvrdili propad konzervativců

2. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Od pádu prolhaného a nekompetentního Borise Johnsona z premiérské funkce a po zničení pověsti britské ekonomické strategie šíleným plánem krátkodobé premiérky Liz Trussové ukazovaly průzkumy veřejného mínění obrovský náskok opozičních labouristů před vládnoucími konzervativci, o více než dvacet procentních bodů. V některých průzkumech získala Labouristická strana podporu až 50 procent voličů, zatímco konzervativci jen kolem 23 procent. Dlouho se však nekonaly žádné doplňovací volby, které by tento stav britské politiky potvrdily.

Až nyní, ve čtvrtek 1. prosince, se konaly doplňovací volby v severoanglickém městě Chester. Tam stejně byla labouristická poslankyně, ale její volební podora dál výrazně vzrostla. 


Získáním 17 309 hlasů s podílem 61,22 % hlasů dosáhli labouristé své nejvyšší většiny a podílu hlasů v historii v tomto křesle. Naopak konzervativci získali pouhých 6 335 hlasů a 22,4% podíl hlasů, což je jejich nejhorší výsledek v tomto volebním obvodu od roku 1832. Liberální demokraté se umístili na vzdáleném třetím místě s 2 368 hlasy.

Volební účast činila 41,2 % a celkem bylo odevzdáno 28 541 hlasů, což je značný pokles oproti 71,7% účasti a 54 560 hlasům odevzdaným v roce 2019. Přestože labouristé již mandát drželi, podařilo se jim získat dalších 13,76 %.

Nově zvolená poslankyně Samantha Dixonová ve svém vítězném projevu v pátek brzy ráno uvedla: "Dnes večer vyslali obyvatelé Chesteru jasný vzkaz. Řekli, že konzervativci Rishiho Sunaka již nemají mandát vládnout."

Krása dezinformací

2. 12. 2022 / Wenzel Lischka

čas čtení 1 minuta

Informace jsou svojí povahou velmi nudné. Jsou velice fádní, nezajímavé. Nedávají žádný prostor pro fantazii a rozlet ducha. Naopak, informace člověka duševně i tělesně ponižují, otupují a decimují. Ničí a hanobí lidskou bytost, a potažmo i její životní prostředí.

Informace působí psychosomatickou retardaci člověka. Likvidují poetickou doménu vzletných básníků, zvídavých vědců a skutečných umělců. Vytvářejí mechanický svět kýče normálnosti, klišé úzkých standardů nevýrazného průměru a paskvilu tupé, lhostejné a šedivé masy.

 18420

Vaše spotřebiče vás sledují

2. 12. 2022

čas čtení 10 minut

Závislost Američanů na levných spotřebitelských produktech, zejména připojených (neboli "chytrých") zařízeních, vedla ke světu, kde zabezpečení dat ustupuje cenové dostupnosti, varuje Aynne Kokasová.

 19447

Milí čtenáři, potřebujeme finanční podporu. Hospodaření Britských listů za říjen 2022

3. 11. 2022

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

přiznávám, že je opravdu nudné, že se na vás trvale obracíme s finančním apelem. Není ale zbytí. Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Znovu se nám jí nedostává. Koncem října 2022 měly Britské listy na účtu 3268 Kč. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V říjnu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 523,71 Kč,  výdaje byly 67 331,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže rychle směřujeme k nule. Zůstatek ke konci října  byl  3268  Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Indonésie zavede trest vězení za mimomanželský sex

2. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

 
Indonéský parlament by měl schválit nový trestní zákoník, který bude trestat  sex mimo manželství, a to trestem odnětí svobody až na jeden rok, potvrdili úředníci.

Úprava legislativy rovněž zakáže urážku prezidenta nebo státních institucí a vyjadřování jakýchkoli názorů, které jsou v rozporu s indonéskou státní ideologií. Zakázán bude také sex před uzavřením manželství.

Nový trestní zákoník, který se připravuje již několik desetiletí, by měl být schválen 15. prosince, uvedl pro agenturu Reuters náměstek indonéského ministra spravedlnosti Edward Omar Sharif Hiariej.

"Jsme hrdí na to, že máme trestní zákoník, který je v souladu s indonéskými hodnotami," řekl agentuře Reuters.
 

 19148

Jak by mohla skončit válka na Ukrajině

2. 12. 2022

čas čtení 19 minut

Hein Goemans vyrůstal v 60. a 70. letech v Amsterdamu obklopený příběhy a vzpomínkami na 2. světovou válku. Jeho otec byl Žid a během nacistické okupace se schovával "pod podlahovými prkny", napsal Keith Gessen.

 19460

Prohrává Rusko válku? A pokud ano, kdy to přizná?

2. 12. 2022

čas čtení 23 minut

Jedním z matoucích rysů volebního procesu v USA je čas, který v mnoha státech zabere identifikace vítězů. Akcie soupeřících kandidátů jdou nahoru a dolů, jak jednotlivé okrsky "klesají" na základě výsledků poslední várky hlasů, napsal Sam Freedman.

 18868

Co se západní armády naučily z konfliktu na Ukrajině?

2. 12. 2022

čas čtení 10 minut

"V bitvě není nikdy nic tak dobré nebo tak špatné, jak by to naznačovaly první zprávy vzrušených mužů," poznamenal William Slim, slavný britský polní maršál ve 2. světové válce. Od chvíle, kdy 24. února tohoto roku ruské jednotky přešly na Ukrajinu, učenci nabízeli rozsáhlá prohlášení o budoucnosti války.

Rozhovor Britských listů 548. Je Zeměkoule placatá?

24. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta
Týdeník Respekt se zeptal prezidentských kandidátů "Může za klimatickou změnu hlavně lidská činnost?" To se jich rovnou mohl zeptat, zda je Země placatá. Čím to je, že se v České republice pořád ještě spekuluje o věcech, o nichž byla celosvětově už diskuse dávno uzavřena? O tom hovoří Jan Čulík s redaktory Britských listů Bohumilem Kartousem a Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 25. listopadu 2022.

Rozhovor Britských listů 547. Přidržujeme-li se zastaralých dogmat, zahyneme?

18. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří v souvislosti se studentskými akcemi za klima a zuřivou reakcí proti nim s Bohumilem Kartousem o vězeňské kouli strachu z čehokoliv údajně levicového,, kterou v České republice za sebou vláčí tolik lidí uzavřených do ideologické bigotnosti. Bojí se, zdá se, údajného "návratu komunismu" (který nehrozí) daleko víc než zcela reálného globálního oteplování (které drasticky ohrožuje tuto planetu). Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 22. listopadu 2022.

 18497

Téma MiGů pro Ukrajinu se vrací. Expert Bloombergu: Západ musí zvýšit podporu

2. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Bývalý velitel vojsk NATO v Evropě, penzionovaný americký vojenský důstojník James Stavridis věří, že Ukrajina potřebuje podporu Západu v oblasti protivzdušné obrany. Podle něj se lídři v hlavních městech NATO vracejí k myšlence, že Polsko dodá ukrajinské armádě sovětské stíhačky MiG-29 nebo dokonce americké přebytky F-16, píše Joanna Zajchowska.

Rozhovor Britských listů 546. Jsou čeští studenti stávkující za klima komunisti?

18. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaS Radkem Kubalou, pracovníkem organizace Re-set, usilující o sociální a ekologickou transformaci, hovoří Jan Čulík o bouřlivé reakci Čechů na sociálních sítích na univerzitní studenty, kteří se v minulých dnech odvážili jít do stávky za klima. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi od pátku 18.11.2022.

Rozhovor Britských listů 545. Maďarsku přineslo spojenectví s Putinem astronomické ceny energií

15. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaV Maďarsku stouply cenu energií na desetinásobek, v některých případech na dvacetinásobek cen, které existovaly před ruskou agresí na Ukrajině. V rozhovoru s Bohumilem Kartousem vysvětluje odborník na energetickou problematiku František Marčík, mimo jiné, proč je tomu tak. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 15. listopadu 2022.

 19385

Šukšin a trollové: Proč "obyčejní Rusové" pořád poslouchají Putina

2. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Rusové říkají, že podporují Putinovu válku na Ukrajině nikoliv proto, že v ni věří, ale spíše proto, že jejich psychologie zůstává psychologií rolníků, kteří se soustředí pouze na přežití, spíše než na život - a kteří se nestarají o nic a nenesou odpovědnost za nic kromě toho, co se jich přímo týká, říká Alexej Roščin.

 19376

Jak migranty zvou ke službě v ruské armádě

2. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Aby zaplnila vyčerpané řady ruské armády bojující na Ukrajině, Moskva usnadňuje povolávání a službu osobám s dvojím občanstvím a osobám s občanstvím v jiných zemích dobrovolně sloužících v ruských ozbrojených silách. Brzy se tak na Ukrajině v ruských uniformách mohou objevit Afghánci, Syřané, Severokorejci nebo Íránci, upozorňuje plukovník ve výslužbě Anatolij Cyganok.

 18299

"V ruskojazyčné komunitě v Německu je mnoho Putinových sympatizantů"

2. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Ruská "Novaja Gazeta" byla největšími nezávislými novinami v zemi – dokud nezačala válka proti Ukrajině a Putin nepotlačil všechny opoziční hlasy. Aby redakce mohla pokračovat v necenzurovaném zpravodajství, odjela do zahraničí. V Německu nyní vyšlo nové vydání, informuje Anna Šemjakova.

Ruská agrese na Ukrajině: USA předaly společnosti Raytheon kontrakt na nové protiraketové systémy pro Ukrajinu

1. 12. 2022

čas čtení 12 minut

 

- Šest milionů lidí bez proudu v první oficiální den zimy


Zatímco se Ukrajinci probouzejí do prvního oficiálního dne zimy, téměř 6 milionů lidí ve většině ukrajinských regionů je bez elektřiny, uvedl ve středu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij.

Ve středu ukrajinská státní služba pro mimořádné události uvedla, že devět lidí zahynulo při požárech poté, co porušili bezpečnostní pravidla ve snaze vytápět své domovy po ruských útocích na energetická zařízení.

"Jen za poslední den došlo na Ukrajině ke 131 požárům, z toho 106 v obytném sektoru. Devět lidí zemřelo, osm bylo zraněno," uvedla záchranná služba.

- USA předaly společnosti Raytheon kontrakt na raketové systémy pro Ukrajinu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů.

Americká armáda ve středu udělila společnosti Raytheon Technologies Co kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy dolarů na šest národních pokročilých raketových systémů země-vzduch (Nasam) pro Ukrajinu, uvedl Pentagon.

Spojené státy schválily zaslání celkem osmi systémů Nasam Ukrajině, které mají pomoci odrazit ruské raketové útoky a útoky bezpilotních letounů.

První dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Nasams Ukrajina obdržela v listopadu. Další budou dodány v následujících měsících, jakmile budou postaveny.

"Nasamy jsou jen posledním z rozmanitého souboru prostředků protivzdušné obrany, které Ukrajině dodáváme," uvedl Bill LaPlante, náměstek ministra obrany pro akvizice a udržování.

Těchto šest systémů Nasams bylo součástí pátého balíku Iniciativy pro podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI), který byl oznámen 24. srpna a jehož celková hodnota podle prohlášení armády činila 2,98 miliardy dolarů. Prostředky USAI umožňují Bidenově administrativě pořizovat zbraně od průmyslu namísto odebírání zbraní ze stávajících amerických zbrojních zásob.

Smlouva se týká baterií Nasams, výcviku a logistické podpory ukrajinských vojenských a bezpečnostních sil.

Finanční prostředky na další dva Nasamy pocházejí ze třetího balíku USAI, který byl oznámen v červenci.

Minulý týden Doug Bush, hlavní nákupčí zbraní pro armádu, řekl novinářům, že americká armáda urychluje proces nákupu zbraní, aby urychlila vyřizování nevyřízených smluv potřebných k doplnění amerických zásob zbraní vyčerpaných dodávkami zbraní na Ukrajinu.

Pentagon uvedl, že nově dodané americké systémy protivzdušné obrany Nasams měly na Ukrajině dosud stoprocentní úspěšnost při zachycování ruských raket.

Celkově Spojené státy od začátku Bidenovy vlády vyčlenily na bezpečnostní pomoc Ukrajině více než 19,3 miliardy dolarů.

- Ruská opevnění u Bachmutu:30776

Proč se z vašich peněz financuje ničení Země od Amazonie po Austrálii?

1. 12. 2022

čas čtení 6 minut

V každém konfliktu o živý svět se něco chrání. A většinou je to ta špatná věc.

Nejničivější průmyslová odvětví na světě jsou tvrdě chráněna vládami. Tři odvětví, která se zdají být nejvíce zodpovědná za kolaps ekosystémů a vymazání divoké přírody, jsou fosilní paliva, rybolov a zemědělství. V roce 2021 vlády přímo dotovaly těžbu ropy a zemního plynu částkou 64 miliard dolarů a dalších 531 miliard dolarů vynaložily na udržování nízkých cen fosilních paliv. Nejnovější údaje o rybolovu z roku 2018 naznačují, že globální dotace pro toto odvětví činí 35 miliard USD ročně, z nichž více než 80% jde na velkoobjemový průmyslový rybolov.

Vlády každoročně vydají 500 miliard dolarů na zemědělské dotace, z nichž naprostá většina nebere ohled na ochranu životního prostředí. Dokonce i platby, které se za takové vydávají, často způsobují více škody než užitku. Například mnoho "zelených" dotací z druhého pilíře Evropské unie podporuje chov hospodářských zvířat na půdě, kterou by bylo lepší využít k ekologické obnově. Více než polovina evropského zemědělského rozpočtu se vynakládá na podporu chovu zvířat, který je pravděpodobně ekologicky nejničivějším odvětvím na světě, soudí George Monbiot.

30775

"Když mě uvidíte, plačte": Hladové kameny předpovídají sucho v Evropě

1. 12. 2022

čas čtení 6 minut

V roce 1904 přišel hostinský Franz Meyer na geniální nápad, jak prodávat pivo. Obyvatel Děčína, obchodního centra na řece Labi v dnešní České republice, Meyer pocházel z rodiny loďařů, jejichž živobytí záviselo na proudu vody, který se v letním suchu smrskl na pouhou kapku.

Při nízkém stavu vody se poblíž hlavního visutého mostu ve městě nacházel obrovský kus pískovce, takzvaný "hladový kámen", na který místní obyvatelé po staletí vyrývali značky, aby zaznamenali účinky sucha. Meyer si myslel, že by to mohla být pěkná turistická atrakce, a tak do kamene vytesal německy větu "Když mě vidíš, tak plač", postavil výčep a návštěvníkům za výhled vybíral peníze, informuje Al Džazíra.

31234

Prosím všechny, které znepokojuje řád, zachovejte klid

1. 12. 2022 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Byl jsem překvapen z některých reakcí lidí, kteří většinou zastávají podobné názory, jako já, na motto prezidentského kandidáta Petra Pavla “řád a klid”. Ačkoliv bych si osobně vybral na místo klidu spíše “smysl”, řád bych ponechal. Nevnímám, že by s tímto heslem chtěl někdo militarizovat prezidentský úřad, nebo se dokonce chystal zavést vojenskou juntu. Rozhodně ne v neprezidentském systému České republiky v roce 2023. Chápu, sugestivní symbolika lva, která vévodí vizuálu Pavlovy kampaně, mnoha lidem svobodnější nátury možná evokuje příliš mnoho síly a příliš mnoho autoritářství. Nu, lev je prostě součást českého státního znaku, stejně jako je součástí jiných státních znaků. Je to vlákno k historii, je to symbol, který mnoho Čechů miluje, když ho vidí na vítězných dresech hokejistů.

 18591

Překvapení? Bílý dům z ukrajinského konfliktu nesmírně těží, zatímco Evropa strádá

1. 12. 2022 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Jestliže jedním z vedlejších cílů ruské invaze na Ukrajinu bylo dosažení rozkolu v západním společenství sjednoceném protiruskou hostilitou, Kreml si v tomto ohledu může pomalu, ale jistě přičíst několik bodů. Uplynulo zhruba devět měsíců, co ruská armáda vtrhla na území jiného státu, a zdá se, že i vrcholní evropští politikové začínají chápat, kdo z ukrajinské katastrofy prozatím vychází jako vítěz a kdo jako poražený.

 18514

Dění v energetice mezi 19. a 25. 11. 2022

Odhadem 20 tisíc lidských životů v důsledku nejteplejšího evropského léta v historii měření

1. 12. 2022 / František Marčík

čas čtení 25 minut

Český stát zvažuje koupi největších zásobníků zemního plynu v ČR. Vláda se shoduje na zastupování cen energií i pro velké firmy. Obchody takzvaných energošmejdů komplikuje od poloviny roku nově zavedený registr energetických zprostředkovatelů a dolehla na ně i současná energetická krize. Ukrajinský zdravotnický systém bojuje s důsledky ruského bombardování energetické infrastruktury. Akutní energetické krizi čelí v důsledku ruské agrese Moldávie. Kyjev je prý ochoten akceptovat „malou jadernou havárii“, což tvrdí šéf ruského Rosatomu. Do konce dekády by mohla skončit závislost euroatlantického prostoru na čínských bateriích do elektroaut. Dostavba jaderných elektráren v ČR je kriticky závislá na funkční vodní cestě, říká šéf Ředitelství vodních cest. Rusko využívá k obcházení ropného embarga „tmavé tankery“. Německo stanovilo neočekávanou daň ve výši 90 % pro výrobce čisté energie. Léto 2022, jež bylo nejteplejší v Evropě v historii měření, mělo ve FR, DE, SP a UK pravděpodobně za následek více než 20 000 úmrtí.

Další informace naleznete v souhrnu dění v oblasti energetiky, které autor připravuje pro skupinu Amper.

 19554

Den, který by do adventu jako nepatřil...

1. 12. 2022 / Richard F. Vlasák

čas čtení 2 minuty

 
Dobrý den a ahoj,

dnes je prvního prosince.

Zvláštní den, který se mnohým může zdát obyčejný, jiní otevírají první dvířka adventních kalendářů, a zase další si připínají červenou stužku do klopy nebo na šaty. patřím do skupiny, která činí tak i tak a vyhlížím Advenio, příchod toho, který osušuje každou slzu z očí, žíznivým dát napít vody živé. Toho, jehož jméno je Ježíš a je v mém životě jako Pán i bratr, laskavý přítel i učitel.

31023

Snad dostatečný důkaz, že rozvolňování regulace v ČR není dobrý nápad

Počet zbraní i počet násilných trestných činů s jejich použitím v USA roste

1. 12. 2022 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta


Počet osob nosících denně u sebe střelnou zbraň se v USA za čtyři roky zdvojnásobil.
Počet vražd střelnou zbraní v sledovaném období stoupl o 50%, mezi roky roky 2015-2021 se též zdvojnásobil.

Ale ne, to je jistě jen nějaká náhodná korelace, a i nadále přece platí, že zlého chlápka se zbraní zastaví jen hodný chlápek se zbraní, takže více zbraní, více vražd, více úmrtí střelnými zbraněmi, víc zlých chlápků, víc hodných chlápků, výrobci zbraní se radují, prodávají všem.

V USA v uplynulých dekádách dochází k rozvolňování pravidel týkajících se nákupu, držení a nošení zbraní. Výsledky vidíme. Tak to jenom kdyby zas česká zbraňová lobby (Liga Libe atd.) chtěla tlačit nějaké rozvolňovačky u nás, kam to vede.

Zdroj: The Guardian

https://www.theguardian.com/us-news/2022/nov/25/how-many-americans-carry-guns-daily?fbclid=IwAR2eQJGRbJpr-ThWU9PdE_w2CQcXZuUbwLo-QjRdSL6R7ETvmFLwzSEm8qg

 18993

Brexit zvýšil účty za potraviny ve Velké Británii za dva roky o téměř 6 miliard liber

1. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

 
Náklady na potraviny dovážené z EU výrazně vzrostly kvůli pobrexitové byrokracii, přičemž nejvíce postiženi jsou nejchudší lidé
 


Brexit zvýšil během dvou let do konce roku 2021 účty za potraviny ve Velké Británii o téměř 6 miliard liber. To nejvíce postihlo nejchudší domácnosti, ukázal výzkum.

Náklady na potraviny dovážené z EU prudce vzrostly kvůli nové byrokracii a v letech 2020 a 2021 zvýšily průměrné účty domácností za potraviny o 210 liber (přibližně 6300 Kč), zjistili výzkumníci z London School of Economics.

Vzhledem k tomu, že rodiny s nízkými příjmy vydávají za potraviny převážnou  část svých příjmů, byl  dopad brexitu na jejich nákupy nepoměrně větší.

Privatizace je nebezpečná! Více než 70 % anglického vodárenského průmyslu je v zahraničním vlastnictví

1. 12. 2022

čas čtení 9 minut

 

Deník Guardian odhalil složitou síť investičních firem, investičních fondů a podniků se sídlem v daňových rájích, které vlastní většinu anglických vodárenských firem

Po brexitu vyvolává zuřivost velké části anglické veřejnosti skutečnost, že zprivatizované anglické vodárenské firmy vypouštějí do moře kolem Anglie obrovské množství nezpracovaných výkalů z kanalizace. Brexit to umožňuje, protože už v Anglii neplatí přísná ekologická opatření Evropské unie, zajišťující čistotu pláží.

Anglické vodárenské společnosti byly zprivatizovány. Zajímají se proto jen o rozdělování dividend svým akcionářům, neinvestují do infrastruktury a už vůbec ne do čištění odpadních vod.  (Ve Skotsku je situace jiná, tam nezprivatizovali státní "rodinné stříbro" a vodárenská infrastruktura tam zůstává ve státním vlastnictví.)

Jak škodlivá je privatizace strategického kapitálu ve státě, ukazuje analýza deníku Guardian, který zjistil, že 70 procent anglického vodárenského průmyslu se stalo majetkem různých zahraničních finančních firem, které z něho vykořisťují peníze - na úkor lidí v Anglii. Podobnost s Českou republikou čistě náhodná?Umělá inteligence vytváří stále dokonalejší obrazy. Co to znamená pro svět umění?

1. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

V Británii se diskutuje o ohromujícím vývoji v oblasti umělé inteligence

Již více než 30 000 let jsme jediným uměleckým druhem na Zemi, plus minus nějaký ten neandrtálec nebo šimpanz házející barvy, napsal kritik Jonathan Jones. Umění je nejstarším a nejpůsobivějším triumfem lidského vědomí, od Lascaux po Sixtinskou kapli. Ale nová generace uměleckého softwaru s umělou inteligencí (AI) tomu možná učiní přítrž. Během okamžiku vám vytvoří Picassa nebo Turnera nebo použije jejich styly na jakékoli téma, které si představíte.

Například ZDE si můžete pomocí umělé inteligence vytvořit jakýkoliv obraz.Anglická monarchie zažila zase jednou pěkný průšvih

1. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Kmotra prince Williama rezignovala na svou funkci v královském paláci kvůli svému rasistickému výslechu jedné návštěvnice  

Bývalá dvorní dáma královny Alžběty se omluvila a rezignovala.
 
Oficiální "společnice" (lady-in-waiting)  zesnulé královny Alžběty rezignovala na svou funkci v anglickém královském paláci  a omluvila se poté, co se jedna z černošských účastnic recepce   pořádané manželkou nového krále Karla cítila ztraumatizována jejím rasistickým výslechem

Ngozi Fulaniová, zakladatelka charitativní organizace Sistah Space, prohlásila, že Susan Husseyová (83)  jí posunula vlasy, aby se mohla podívat na její jmenovku, a vytrvale se jí ptala, odkud pochází její "lid", přestože jí bylo řečeno, že se Fulaniová narodila v Británii a je britské národnosti.

Mluvčí prince z Walesu, který je kmotřencem lady Husseyové, uvedl, že tyto komentáře jsou nepřijatelné a že "rasismus nemá v naší společnosti místo".
 30027

Jak by USA neměly reagovat na protesty v Číně?

1. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Rostoucí protesty v Číně proti drakonické politice nulové kontroly covidu v ČLR jsou významné. Jak významné, je zatím předčasné říci.  

Pokud čínské úřady odpoví násilnou represí a hlasitě obviní z protestů zahraniční síly, mohlo by to podnítit ještě větší demonstrace a demonstrace namířené proti režimu obecně. V čínských ulicích již zazněla hesla "KSČ odstupte" a "Si Ťin-pching odstupte". Neméně důležité je, že i kdyby režim tento výbuch protestů přečkal, koncem ledna se blíží čínský Nový rok, tedy období, kdy Číňané tradičně navštěvují své rodiny. Pokud bude v této době stále platit drakonická politika nulového příjezdu a cestování a návraty domů budou znemožněny, je velmi pravděpodobné, že se protesty znovu objeví v ještě větší síle, míní Michael D. Swine.

Season of Care: Mehr's Story

30. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaPregnancy and early parenthood is one of the tenderest times of life and it can be especially difficult to face for those who are alone, have suffered trauma, or face multiple social disadvantages. Amma Birth Companions is a charity that provides the essential support, advocacy and care that all parents need and deserve, no matter who they are.

This short film tells the story of Mehr, who was pregnant with her second child without a network of support around her. She was worried about facing a challenging birth, but that all changed when she met her Amma companions.

Support us to help more people like Mehr – donate today and help us create a community of care.
All donations made between 29th November and 6th December will be doubled by match funding platform The Big Give. Donate now! https://www.ammabirthdonations.org

Doba péče: Příběh Mehr

30. 11. 2022

čas čtení 1 minutaTěhotenství a rané rodičovství je jedním z nejcitlivějších období života a může být obzvláště obtížné pro ty, kteří jsou osamělí, utrpěli trauma nebo čelí mnoha sociálním znevýhodněním. Amma Birth Companions je charitativní organizace, která poskytuje nezbytnou podporu, obhajobu a péči, kterou potřebují a zaslouží si všichni rodiče bez ohledu na to, kdo jsou.

Tento krátký film vypráví příběh Mehr, která čekala své druhé dítě, aniž by měla kolem sebe síť podpory. Obávala se, že ji čeká náročný porod, ale vše se změnilo, když se setkala se svými společníky z Ammy.

Podpořte nás, abychom pomohli více lidem, jako je Mehr - přispějte nám ještě dnes a pomozte nám vytvořit komunitu péče.

Všechny dary poskytnuté mezi 29. listopadem a 6. prosincem budou zdvojnásobeny díky platformě The Big Give. Přispějte nyní! https://www.ammabirthdonations.org

 19033

Ruská agrese na Ukrajině: V noci došlo k novým ruským raketovým úderům na Záporožskou oblast

30. 11. 2022

čas čtení 11 minut

 - BBC získala podrobnosti o telefonátech na horkou linku zřízenou pro ruské vojáky, aby se vzdali.

Program "Chci žít" byl spuštěn v září Ukrajinou a poskytuje ruským vojákům možnost vzdát se ukrajinským silám. Jeho součástí je horká linka a aplikace pro zasílání zpráv.

Úředníci v Kyjevě sdělili BBC, že obdrželi 3 500 dotazů od vojáků, z nichž někteří jsou na frontě a někteří v Rusku před nasazením, a od jejich rodin.

Svitlana, což není její pravé jméno, je jednou z osob, které s nimi hovoří.

"Nejdříve slyšíme hlas, většinou mužský. Často je zčásti zoufalý, zčásti frustrovaný, protože plně nerozumějí tomu, jak linka funguje, nebo zda je to jen nastražená past.

"Je v tom také zvědavost, protože mnozí volají ne proto, aby se vzdali, ale aby zjistili, jak by mohli v případě potřeby. Pokaždé je to jiné."

Na nahrávkách poskytnutých BBC  se vojáci ptají, co mají dělat, až dorazí ukrajinské jednotky. "Mám padnout na kolena, nebo co? Co mám dělat, jak se mám vzdát?" ptal se jeden z nich.

Jiný řekl:   "Já jsem z Moskvy. Ještě jsem nedostal povolávací lístek, ale byly pokusy mi ho dát. Máte nějakou radu, co mám dělat? Nebudu zabíjet Ukrajince. Rád bych si zachránil život."


- Oleksandr Staruch, náčelník vojenské správy Záporožské oblasti, ve středu brzy ráno na Telegramu uvedl, že ruské údery v regionu v noci zasáhly distribuční místo plynu a způsobily požár, který byl mezitím uhašen.
Nedošlo k žádným zraněním ani obětem.

"V jedné z osad Záporožské oblasti bylo v důsledku zásahu raketou (pravděpodobně S-300) poškozeno distribuční místo plynu, což mělo za následek požár. Ten byl rychle zlikvidován, ale tři ulice zůstaly bez plynu. Lidé naštěstí nebyli zraněni," napsal.

 
- Evropská komise ve středu poskytla aktuální informace o svých plánech na zmrazení a konfiskaci ruských aktiv.


"Zablokovali jsme 300 miliard eur z rezerv ruské centrální banky a zmrazili jsme 19 miliard eur z peněz ruských oligarchů," uvedla předsedkyně výkonného orgánu EU Ursula von der Leyenová.

Dodala, že v krátkodobém horizontu by EU a její partneři mohli tyto prostředky spravovat a investovat.

Výnosy by putovaly na Ukrajinu, aby v konečném důsledku nahradily škody, které zemi způsobily, uvedla agentura Reuters.

"Budeme s našimi partnery pracovat na mezinárodní dohodě, která to umožní. A společně můžeme najít právní cesty, jak se k tomu dostat," řekla. 17282

Jak skončí druhá studená válka

30. 11. 2022

čas čtení 1 minuta

První studená válka mezi Moskvou a Západem skončila bez většího násilí, ale druhá takto nedopadne, protože Kreml není připraven přijmout žádné mírové prostředky řešení. Ruští vládci nepřipouštějí možnost, že ostatní přistoupí na jejich názory v důsledku mírové soutěže, upozorňuje Igor Ejdman.

 19543

O Hegelovi v Leningradě a civilizačním významu násady od smetáku

30. 11. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

V ruských televizních "diskusních" pořadech cenzurovaných Kremlem stejně přísně, jako filmy ze sovětských časů, "experti" a propagandisté debatují o vymazání Ukrajiny z mapy, obsazení Polska, Balkánu, Pobaltí nebo švédského ostrova Gotland, případně o výsadku ruských paranautů a kosmošutistů v Berlíně. Mezitím západní míroví štváči vymýšlejí plány na to, jak se s ruskými imperialisty jako slušný člověk dohodnout na ukončení jejich dobyvačných tažení, která prý už v Evropě nikoho nebaví.

 19544

Co nám říkají minulé prezidentské volby

30. 11. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Zdá se, že tato prezidentská volba bude především střetem dvou demokratických kandidátů mezi sebou. Nelze vyloučit, že se oba dostanou do druhého kola a Andrej Babiš prohraje hned v prvním kole, ale nezdá se to moc pravděpodobné.

Přísloví říká, že když se dva hádají, třetí se směje. Možná by Danuše Nerudová a Petr Pavel mohli uzavřít podobnou dohodu jako před pár lety Zuzana Čaputová a Robert Mistrík, prezidentští kandidáti na Slovensku. Kdo se ukáže k danému datu slabší, vzdá se kandidatury ve prospěch toho druhého – ještě před prvním kolem. Dohoda byla uzavřena za okolností, kdy favoritem byl Mistrík, jakmile se ale karty obrátily, dohodu ctil a odstoupil. Čaputová pak měla ještě před prvním kolem za sebou jednotnou koalici demokratických voličů.

 18187

Slovenská komunita LGBTIQ+ potřebuje lidská práva

30. 11. 2022 / Marco Nemeth

čas čtení 12 minut

Tragédie v Bratislavě jen zdůraznila nedostatek politické vůle k pokroku

Zdá se, že situaci slovenské LGBTIQ+ komunity není možné plně pochopit, a snaha o hlubší proniknutí do problematiky lidských práv situaci nijak neulehčuje. Přesto demografické trendy dávají menšinovým komunitám naději, jen kdyby politici v Bratislavě vyslyšeli jejich hlasy.

 
Ve středu 12. října 2022 večer poblíž oblíbeného gay baru v Bratislavě zabil fanatický útočník dva lidi a jednoho zranil. Místo nebylo vybráno náhodou, šlo o cílený útok na LGBTIQ+ komunitu, který byl později klasifikován jako teroristický útok.

Reakce po útoku byly děsivé. Politici se dokonce báli tento zjevně ohavný útok namířený proti LGBTIQ+ společnosti řádně pojmenovat. Poslanec Juraj Šeliga psal o útoku proti "určité skupině lidí na Slovensku". Další poslanec z největší vládní strany OĽaNO Peter Kremský hovořil o "náhodné střelbě na ulici".

 17865

Podle Drdy jsou Zápaďané, kteří s ním nesouhlasí, arogantní

30. 11. 2022 / Muriel Blaive

čas čtení 2 minuty

Podle mého názoru je Adam Drda jedním z nejchytřejších antikomunistů. Některé jeho prací se mi líbí i přes jeho dogmatismus. To, že dokázal napsat text, který je tak hloupý, že je vlastně výbornou reklamou na petici Pavla Karouse na mou obranu, je docela neočekávaný výkon. Téměř v každé větě je nějaká chyba, což mě vede k váhání, zda na ně mám vůbec všechny reagovat – bylo by to nadmíru únavné. Musím se však smát jeho snaze zesměšnit západní signatáře této petice, včetně Timothyho Snydera, ve jménu následujícího „argumentu“: je to proto, že jsou to arogantní Zápaďané.  

 16578

To aby se člověk zbláznil

30. 11. 2022 / Jan Sláma

čas čtení 4 minuty

Když si ráno pustím Seznam, co neudělá? Odvleče mne na videoschůzi pana Putina s jeho ministry. Přelezu někam jinam a tam mi nějaký expert vykládá co máme udělat, když nastane black-out a ještě před tím, jak zjistíme, že to opravdu ta hrůza je. Pak jsem se dozvěděl, zase jinde, že se musíme stůj co stůj držet zeleného údělu, zatím co o kousek dál se zase dozvídám, že máme nového náčelníka generálního štábu a paní ministryně chystá dobrovolné převzetí branné povinnosti. K tomu všemu loutkově přikyvuje vrchní velitel, pan prezident.

 19550

Před 30 lety se lidé v Libkovicích postavili bagrům a bránili poslední českou obec bouranou kvůli uhlí

30. 11. 2022

čas čtení 2 minuty

Fotografie (c) Greenpeace - Ibra Ibrahimovič
Tisková zpráva Greenpeace ČR

Praha - 30. listopadu 2022: Zítra uplyne přesně 30 let od začátku blokády Libkovic - malé obce na severu Čech, kterou lidé bránili před zbouráním kvůli těžbě hnědého uhlí. V časných ranních hodinách 1. prosince 1992 zablokovali aktivisté a aktivistky Greenpeace a dalších ekologických organizací demoliční bagry právě ve chvíli, kdy přijely zbourat místní novorenesanční kostel Sv. Michaela archanděla. Libkovice, které ležely mezi Litvínovem a povrchovým dolem Bílina, byly poslední českou obcí, která byla zbourána kvůli těžbě uhlí, přestože se zde paradoxně poté uhlí nakonec nikdy netěžilo.

Studie odhalila, že nový lék zpomaluje pokles kognitivních funkcí u pacientů s Alzheimerovou chorobou

30. 11. 2022

čas čtení 5 minut

 
Protilátková terapie lékem lecanemab odstraňuje shluky bílkoviny zvané beta amyloid, které se hromadí v mozku


Vědci přivítali nástup nové éry terapie Alzheimerovy choroby poté, co klinická studie potvrdila, že lék zpomaluje úbytek kognitivních funkcí u pacientů s časnými stádii této nemoci.

Výsledek přichází po desetiletích neúspěchů v této oblasti a povzbudil odborníky k tvrzení, že Alzheimerova choroba, kterou trpí 30 milionů lidí na celém světě, by mohla být léčitelná.

"Jedná se o první lék, který poskytuje skutečnou možnost léčby pacientů s Alzheimerovou chorobou," uvedl Bart De Strooper, ředitel britského institutu pro výzkum demence na University College London.

"Klinické přínosy se sice zdají být poněkud omezené, ale lze očekávat, že budou během času výraznější."

Lék lecanemab je protilátková terapie, která odstraňuje shluky bílkoviny zvané beta amyloid, jež se hromadí v mozku.

Každé desáté dítě a téměř třetina osaměle žijících seniorek v České republice žije v energetické chudobě. Nová studie nabízí řešení

30. 11. 2022

čas čtení 5 minutStudie Energetická chudoba a její řešení [1], kterou společně zveřejňují Hnutí DUHA, Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení mapuje rozsah energetické chudoby, identifikuje její systémové příčiny, specificky ohrožené skupiny obyvatel a možná řešení. 

Studie na základě analýzy dat z roku 2021 [2] jasně ukazuje, že energetická chudoba, tedy situace, kdy domácnost vydává nepřiměřeně vysoké výdaje za energie a strádá tak v jiných oblastech základních potřeb, není v Česku záležitostí posledního roku a že naopak představuje závažný strukturální problém, který byl dlouhodobě přehlížen, než začal celospolečensky rezonovat v kontextu současného bezprecedentního růstu cen energií.

Inflace v ČR

30. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta1 z 9 aut v České republice má stočené kilometry, ukazuje průzkum

30. 11. 2022

čas čtení 6 minut


Několik zajímavostí o trhu s ojetými vozy v České republice:

- Procento počítadel ujeté vzdálenosti: 11,36 %;
- Průměrná hodnota přetočení tachometru: 43 053 km;
- Procento poškozených vozů: 51,64 %;
- Průměrná hodnota poškození: 1,5 %: 3 150 €;
- Podíl dovezených ojetých vozů: 50,73 %.

Více informací o trhu s ojetými vozy v České republice: https://www.carvertical.com/gb/transparency-index/czechia.


Logo 18389

dTest: Jak na dotace v oblasti energetických úspor

30. 11. 2022

čas čtení 5 minut

Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále roste zájem o tepelná čerpadla, která nabízejí k životnímu prostředí šetrnější řešení a pro spotřebitele nejlevnější volbu z ekologických variant vytápění. Na tyto benefity reagovalo i Ministerstvo životního prostředí, které se prostřednictvím dotací v rámci programu Nová zelená úsporám snaží využití tepelných čerpadel v českých domácnostech podpořit. Nezapomnělo se však ani na domácnosti, které na tepelná čerpadla nedosáhnou, a to v rámci nového programu Nová zelená úsporám Light. Na co je možné tyto dotace čerpat a jak o ně spotřebitelé mohou žádat?

 19411

Největším nepřítelem Ukrajiny je západní apatie

30. 11. 2022

čas čtení 6 minut

Při útoku na porodnici na jihu Ukrajiny zahynulo dvoudenní dítě. Úřady tvrdí, že od začátku ruské invaze zemřelo nejméně 437 dětí. Více než 800 bylo zraněno. Kolik dětí je trvale traumatizovaných, to si každý může jen domýšlet, napsal Simon Tisdall.

 19350

Rusko: Stalin dneška je Leninem včerejška

30. 11. 2022

čas čtení 2 minuty

Stalin hraje v Putinově Rusku roli, jakou hrál Lenin [po roce 1956] v SSSR. Je to mýtus, do kterého každá skupina vkládá svůj význam, ale který spojuje zemi dohromady, protože projekty obou jsou nedokončené. A minulost je rovněž mnohem zajímavější než budoucnost, která se skládá z problémů, na něž nikdo nemá jasnou odpověď, je přesvědčen Ilja Graščenkov.

 19376

O ideologii "vědeckého putinismu"

30. 11. 2022

čas čtení 5 minut

Existuje názor, že prý se ruská elita za prezidenta Vladimira Putina vždy zajímala pouze o peníze. Přesto Putinův militantní, antiliberální, protizápadní, izolacionistický, paternalistický a tvrdě autoritářský režim měl vždy vlastní ideologii, tvrdí Andrej Kolesnikov.

 18029

Rusko na cestě k vysněnému středověku

30. 11. 2022

čas čtení 1 minuta

Nejdepresivnějším aspektem rychlého návratu Ruska ke středověkým vzorcům vládnutí a oficiálního chování je to, že většina jeho kroků se těší obrovské podpoře veřejnosti. To je realita, která ztěžuje situaci oponentů režimu a o to nezbytnější je bojovat s otočením kola dějin nazpět, napsal Alexandr Rosljakov.

29368

Nenávist k tělu: V čem ruská cenzura už překonala sovětskou

30. 11. 2022

čas čtení 1 minuta

V rámci tažení Vladimira Putina na obranu tradičních rodinných hodnot nyní ruští představitelé eliminují nebo rozmazávají nahotu ve filmech ze sovětské éry, které i sovětští cenzoři nechali promítat. Toto úsilí je znepokojivé, protože znamená začátek příchodu ještě ostřejší cenzury, upozorňuje Sergej Belanovskij.

 19548

Jak Kreml bojuje proti euroislámu

30. 11. 2022

čas čtení 2 minuty

Euroislám vznikl jako výsledek snah muslimských menšin v evropských zemích najít modus vivendi s většinou. Ale nyní se stal nástrojem, který západní vlády nasadily proti islámu a všem zemím jako Rusko, které se snaží chránit tradiční hodnoty, tvrdí Kirill Semjonov.

 19547

USA zváží dodávky útočné zbraně s doletem 160 km na Ukrajinu

30. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

Pentagon zvažuje návrh Boeingu dodávat Ukrajině levné, malé přesné bomby (Small Diameter Bombs, na snímku) namontované na hojně dostupných raketách. To Kyjivu umožní udeřit daleko za ruskými liniemi, zatímco se Západ snaží uspokojit poptávku po dalších zbraních, informuje Mike Stone.

 18838

Německu chybí munice - a je přitom závislé na Číně

30. 11. 2022

čas čtení 6 minut

Bundeswehr naléhavě potřebuje zvýšit své zásoby munice. Spekuluje se, že zásoby vydrží jen několik hodin až dní. Důležitá surovina pro střelivo je však stále vzácnější – což může mít i politické příčiny, Gerhard Hegmann.

 19041

Putin ve jménu "dekolonializace" likviduje ruskou vědu

30. 11. 2022

čas čtení 2 minuty

Vladimir Putin říká, že se snaží dekolonizovat ruskou vědu v podstatě stejným způsobem, jakým to dříve dělali národy na globálním Jihu - naposledy na Valdajském klubu 27. října. Jenže ve skutečnosti nenásleduje jejich příklad, ale izoluje ruskou akademickou sféru a obětuje výhody, kterých se zmocnili ti na globálním Jihu, upozorňuje Ivan Kislenko.

Stromy podél silnic stále především kácíme a jen výjimečně sázíme

30. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

tisková zpráva Arniky

Ve dvanácti  krajích v roce 2021 krajské správy silnic vysázely 10 348 stromků.  17 344 stromů  vykácely. Za tři pokácené  stromy tedy vracíme do krajiny podél silnic sotva 2 sazenice. Tento trend se od roku 2003 nemění, přes různé proklamace politiků i příslušných ministerstev, přes vyhlašované dotační programy  na ochranu krajiny i  přes ojedinělé zvraty k lepšímu v některých krajích.

Znamená to, že degradace naší krajiny pokračuje. Zelená síť podél komunikací mizí, přibývá zpevněných ploch a pokračuje fragmentace krajiny, kdy malé ostrůvky volné půdy mezi technickými stavbami nejsou s to plnit svoji funkci.

38625