Vynikající novinářská práce. Určitě se na tohle podívejte

30. 4. 2025

čas čtení 3 minuty
Serveru Declassified se podařilo lokalizovat  šéfa britské armády, admirála Tonyho Radakina a položit mu otázky ohledně informací, které jeho armáda sdílí s Izraelem. Exkluzivně: Šéf britské armády se kroutí, když se ho ptáme, proč špehuje pro Izrael

Admirál Radakin, náčelník generálního štábu britské armády

 Reportér Phil Miller: Toto je pan Admirál Radakin, náčelník britského generálního štábu. Rád vás poznávám. Jsem ze serveru Declassified UK  a již několik měsíců se snažíme získat odpovědi ohledně sledovacích letů Královského letectva nad Gazou a  ohledně informací, které sdílíte s Izraelem. Můžete nám k tomu něco říct?

Admirál Radakin: Jdu na slyšení Výboru pro veřejné finance. A jsem už tam. Na tento rozhovor opravdu nemám čas.

Reportér Phil Miller:  Rozumím, ale jde o velmi důležitou záležitost. Izraelský premiér je Mezinárodním trestním soudem stíhán za válečné zločiny. Řeknete výboru pro veřejné finance, kolik tyto lety stojí daňové poplatníky? Alespoň přibližně? Nemáte obavy ze sdílení zpravodajských informací s premiérem země, která je stíhána Mezinárodním trestním soudem, pane admirále? Proto jste vstoupil do armády, pane? Jste ostudou své uniformy?

Máte potíže se spánkem, když vidíte záběry z Gazy? 

Jsme tu s nejvyšším britským vojenským představitelem. Je na cestě do parlamentu, ale neodpovídá na otázky novinářů, proč královské letectvo od prosince 2023 vyslalo nad Gazu více než 500 průzkumných letů. Nechce nám říct, kolik to stálo, i když jde na zasedání výboru pro veřejné finance, kde se bude mluvit o rozpočtu na obranu, a nechce nám říct, proč nadále sdílí zpravodajské informace s Izraelem, zemí, která je vyšetřována pro genocidu, zemí, jejíž premiér je Mezinárodním trestním soudem hledán pro válečné zločiny, včetně zločinu vyhladovění.

A my jsme od něj odháněni ozbrojenou policií, která ho eskortuje do parlamentu.

Proč neodpovíte na základní otázky o tom, co britské královské letectvo dělá nad Gazou a jaké zpravodajské informace sdílí s Izraelem?

Sdílíte pravidelně zpravodajské informace se zeměmi, jejichž vůdci jsou Mezinárodním trestním soudem stíháni za válečné zločiny, pane admirále? Jste účastníkem genocidy v Izraeli? Máte na rukou krev, pane admirále? Co se snažíte skrýt o informacích, které sdílíte s Izraelem?

To byl pan admirál Radakin, náčelník generálního štábu, nejvyšší britský vojenský důstojník, který právě vešel  do parlamentu, aby zodpověděl otázky Výboru pro veřejné finance ohledně rozpočtu na obranu. Ale neodpoví na otázky poslanců a tisku ohledně toho, kolik královské letectvo utratilo za více než 500 průzkumných letů nad Gazou. A přesto, když se pokusíme položit tyto otázky admirálovi Radakinovi, jsme blokováni policií.








0
Vytisknout
311

Diskuse

Obsah vydání | 30. 4. 2025