Spirála smrti ruského uhelného průmyslu byla kvůli špatným odhadům Kremlu a Putinově válce na Ukrajině posunuta o deset let dopředu

2. 5. 2025

čas čtení 1 minuta
Role, kterou stávky horníků hrály při rozpadu Sovětského svazu, je jedním z nejdůležitějších, ale do značné míry nerozpoznaných faktorů při kolapsu této země.

V důsledku toho osud ruských uhelných dolů dlouho hrál mnohem větší roli v myšlení postsovětských ruských vůdců, než si mnozí na Západě myslí. Nyní však ruská ekonomka varuje, že spirála smrti tohoto odvětví je nejen uzavřena, ale byla kvůli špatným odhadům Kremlu a Putinově válce na Ukrajině posunuta možná o deset let dopředu.

Taťána Lanušinová, nezávislá odbornice na energetické otázky, vyvozuje tento závěr na základě podrobné analýzy toho, co se dělo s ruským uhelným průmyslem v posledních několika desetiletích a zejména v posledních třech letech.

Říká, že více než polovina všech ruských uhelných společností byla v loňském roce ztrátová, což je důsledek neschopnosti Moskvy rozpoznat změny ve světovém energetickém průmyslu. Toto selhání se ještě zhoršuje snahou Kremlu získat prostředky ze stávajících zdrojů na financování své války na Ukrajině.

Kreml by se podle ní měl začít odklánět k obnovitelné energii. Protože se to však nepodařilo, odvětví čelí kolapsu a jsou možné masivní stávky.

Takové stávky by mohly otřást vládou a zemí stejně hlubokým způsobem, jaký pomohl podkopat sovětskou vládu a vedl k rozpadu SSSR v roce 1991.

Zdroj v ruštině (nezabezpečené připojení, přístup na vlastní riziko): ZDE

0
Vytisknout
487

Diskuse

Obsah vydání | 2. 5. 2025