
Nacistické spisy nalezeny v bednách se šampaňským v suterénu argentinského soudu
14. 5. 2025
Sedm beden obsahujících pohlednice, fotografie, nacistickou propagandu, deníky a dokumenty o členství ve straně bylo nalezeno zaměstnanci při přesunu nedigitalizovaných archivních materiálů, uvedl soud v pondělí o "objevu globálního významu".
Zaměstnanec, který nahlédl do jedné z beden, našel materiál "určený ke konsolidaci a propagaci ideologie Adolfa Hitlera v Argentině," uvádí se v soudním prohlášení.
Zbytek krabic byl otevřen minulý pátek za přítomnosti vrchního rabína Argentinsko-izraelské vzájemné asociace (AMIA) a představitelů Muzea holokaustu v Buenos Aires.
Argentina má největší židovskou komunitu v Latinské Americe, ale byla také preferovanou destinací pro několik vrcholných nacistů, kteří uprchli z Německa po válečné genocidě šesti milionů evropských Židů.
"Vzhledem k historické relevanci nálezu a potenciálním klíčovým informacím, které by mohl obsahovat k objasnění událostí souvisejících s holokaustem, nařídil předseda Nejvyššího soudu Horacio Rosatti vyčerpávající průzkum veškerého nalezeného materiálu," uvedl soud.
"Hlavním cílem je... zjistit, zda materiál obsahuje zásadní informace o holokaustu a zda nějaké nalezené stopy mohou vrhnout světlo na dosud neznámé aspekty, jako je cesta nacistických peněz na globální úrovni," uvádí se ve zprávě.
Bedny poslané z německé diplomatické mise v Japonsku na velvyslanectví v Buenos Aires dorazily do Argentiny v červnu 1941 na japonské nákladní lodi.
Němečtí diplomaté v Argentině tvrdili, že obsahují osobní věci, ale zásilka byla zadržena celníky a stala se předmětem vyšetřování zvláštní komise pro "protiargentinské aktivity".
Soudce později nařídil zabavení materiálů a záležitost skončila před Nejvyšším soudem, který se beden zmocnil.
Po 2. světové válce se Argentina stala útočištěm nacistů – podle Centra Simona Wiesenthala, skupiny pro židovská práva, se věří, že tam uprchly tisíce lidí.
Patřili mezi ně přední váleční zločinci jako Adolf Eichmann – považovaný za klíčového architekta Hitlerova plánu na vyhlazení evropských Židů. V roce 1960 byl zajat v Buenos Aires a poslán do Izraele, kde byl souzen a popraven.
Nacistický lékař Josef Mengele se také skrýval v Argentině, než uprchl do Paraguaye a později do Brazílie, kde zemřel.
Argentinská židovská populace byla v roce 1994 terčem bombového útoku na centrum AMIA, který zabil 85 lidí a zranil 300, pouhé dva roky poté, co si bombový útok na izraelské velvyslanectví v Buenos Aires vyžádal 29 životů.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse