Ve Světový den uprchlíků schválilo Maďarsko protiuprchlické zákony

20. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Maďarský parlament schválil sérii zákonů, které kriminalizují každého jednotlivce či skupinu, která nabídne pomoc uprchlíku či imigrantu při žádosti o azyl. Zákony omezují schopnost nevládních organizací jednat v případech žádostí o azyl a byly schváleny jako akt rebelie proti Evropské unii a proti lidskoprávním organizacím.

Podle zákona, který se oficálně nazývá "Stop Sorosovi" budou osoby či organizace, které pomůžou imigrantům získat v Maďarsku azyl, odsouzeny do vězení.


 

Maďarský parlament také schválil ústavní dodatek, který zabraňuje tomu, aby dostalo v Maďarsku právo pobytu "cizí obyvatelstvo". Je to otevřený útok proti Bruselu a jeho plánům na uprchlické kvóty.

Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě kritizovaly nové maďarské zákony ja ko svévolné a varovaly, že jsou v rozporu s evropským právem.

Benátská komise, expertní těleso Rady Evropy, požádala Maďarsko, aby nový zákon neschvalovalo do té doby, než bude vydána její analýza, kterou vypracovává společně s OSCE.

V Maďarsku, které má 10 milionů obyvatel, žije v současnosti 3555 uprchlíků. V prvních čtyřech měsících letošního roku v Maďarsku požádalo o azyl jen 342 osob a 279 osob ho dostalo.Podrobnosti v angličtině ZDE
 

0
Vytisknout
5553

Diskuse

Obsah vydání | 26. 6. 2018