Švýcarsko používalo až do sedmdesátých let otrockou práci dětí

29. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Tisíce občanů ve Švýcarsku, kteří byli jako děti zneužíváni k nuceným pracím v zemědělství, požadují odškodné za ukradené dětství. Od padesátých let devatenáctého století až do sedmdesátých let dvacátého století unášely úřady děti z chudších rodin a posílaly je na nucené práce do zemědělství.

David Gogniat slyšel silné zaklepání na dveře. Stáli tam dva policisté.

"Slyšel jsem, jak křičí, a uvědomil jsem si, že se děje něco špatného. Podíval jsem se a viděl jsem, že moje matka shodila oba policisty ze schodů," říká. Druhý den přišli tři policisté. Jeden držel mou matku a druzí dva mě odvedli."

Ve věku osmi let byl David švýcarskou policií unesen a donucen pracovat na statku. Dodnes nemá tušení proč.

29231

V Budapešti demonstrovalo proti Orbánově dani z internetu 100 000 osob

29. 10. 2014 / Amy Mackinnon

čas čtení 3 minuty

< "Tati, co je to demokracie?" - "To nevím, synu, my jsme Maďaři."

V Budapešti se už druhý večer konaly demonstrace. Až 100 000 lidí (jak odhaduje tisková kancelář Reuters) vyšlo do ulic protestovat proti navrhované dani z užívání internetu. Byl to dosud největší pouliční protest od doby, kdy se k moci dostal premiér Orbán a strana Fidesz.

Demonstranti drželi nad hlavami své mobilní telefony a skandovali "Orbán takarodj!" ("Orbán ven!") a "Viktátor!". Útočili tak na premiéra Viktora Orbána, jehož vládnoucí strana Fidesz zdanění internetu navrhuje.

An English version of this article is in CLICK HERE

Další fotografie jsou pod tímto článkem a ještě jiné pod anglickou verzí tohoto článku.

29235

100 000 people demonstrated in Budapest against Orban's internet tax

29. 10. 2014 / Amy Mackinnon

čas čtení 2 minuty

Budapest saw its second night of demonstrations as an estimated 100 000 people took to the streets to protest a proposed tax on internet use. It was the largest anti-Orban protest since his Fidesz party has assumed power.

Demonstrators held their mobile phones aloft and chanted `Orban takarodj!' [Orban out!] and `Viktator!' in reference to the country's Prime Minister, Vikotr Orban, whose ruling Fidesz party put forward the proposals.

Maďarsko: Vyprázdňování demokracie

29. 10. 2014

čas čtení 4 minuty

V době, kdy se rozkládá důvěra veřejnosti v politiky po celé Evropě má maďarský premiér Viktor Orbán jeden z nejsilnějších volebních mandátů v EU. Jeho politická strana Fidesz v roce 2010 ve volbách zaznamenala drtivé vítězství nad roztříštěnou a morálně zbankrotovanou středolevicovou opozicí. Loni v dubnu Orbán zase vyhrál volby, letos v květnu zvítězil v eurovolbách a v říjnu v komunálních volbách ovládl skoro všechna maďarská města.

Skotští nacionalisté vyžadují "dvojí referendum" o odchodu Británie z EU

29. 10. 2014

čas čtení < 1 minuta

Nicola Sturgeon, dezignovaná nová předsedkyně skotských nacionalistů, uvedla ve středu ráno v rozhlase BBC, že pokud budou chtít angličtí konzervativci uspořádat referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie, mělo by se konat tzv. "dvojí referendum" jako ve federalizovaných státech. Kromě celkového celostátního referenda v této věci by se měla konat samostatná referenda ve všech čtyřech britských národech, v Anglii, ve Walesu, ve Skotsku a v Severním Irsku. Podle Sturgeonové není totiž přece možné, aby numericky drtivá většina Angličanů vnucovala svůj názor ostatním národům ve Spojeném království, vzhledem k tomu, že Skoti v žádném případě Evropskou unii opouštět nechtějí.

Spojené státy označily izraelského premiéra za "zbabělce" a "sráče"

29. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Americké vztahy s Izraelem zaznamenaly rekordní míru hněvu a nepřátelství. Vysocí činitelé Obamovy vlády označili premiéra Binyamina Netanyahu za "zbabělého sráče" ("chickenshit prime minister", "coward"), který se zajímá daleko více o vlastní přežití než o mír.

Toto zuřivé hodnocení izraelského premiéra vyšlo v rozhovoru v americkém časopise Atlantic. Zveřejnily ho tam nejmenovaní vysocí američtí činitelé. Autor rozhovoru, americký novinář Jeffrey Goldberg varoval, že americko-izraelské styky jsou "v totální krizi" a že po nadcházejících kongresových volbách v USA se mohou jedině zhoršit. Netanyahui se hněvivě bránil, že je "terčem útoku, protože hájí Izrael". Netanyahuova vláda se rozhodla zahájit další ilegální výstavbu osad v okupovaném východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu.

"Dobrá věc ohledně Bibiho je, že je to zbabělý sráč," konstatoval jeden americký politik, citovaný v časopise The Atlantic. "Dobrá věc je, že se bojí zahajovat války. Špatná věc je, že neudělá nic ke smíření s Palestinci či se sunnitskými arabskými státy. Jediné, o co se zajímá, je ochraňovat sám sebe před politickou porážkou. Není to Rabin, není to Šaron. Vůbec to není Begin. Je to zbabělec."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nechci slevu zadarmo, nechci změnu s novotami!

29. 10. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

V minulých dnech vyšlo dalším způsobem najevo "tajné" pevné spojení centrálních struktur KSČM s politickým establishmentem v ČR ZDE. Kontakty kontroverzní lobbistky Mrencové přímo do vedení strany ukazují, že občasné oportunní antikomunistické kampaně pravice jsou vlastně netypickou výjimkou. Nejen formálně institucionálně a na úrovni zákulisních politických dohod o dělbě moci a pozic, ale také z lobbistického hlediska jsou komunisté velmi dobře integrováni "do systému", jemuž na veřejnosti nemohou přijít na jméno.

Genderová nerovnost v ČR se výrazně zhoršuje

Česká republika se umístila ze 142 zemí světa na 96. místě

28. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Podle letošní analýzy genderové nerovnosti Světového ekonomického fóra se situace v ČR výrazně zhoršuje. Česká republika se umístila na 96. místě ze 142 zemí světa, dokonce i za Maďarskem (93. místo) a za Slovenskem (90. místo). Polsko je na 57. místě, Německo na 12. místě. Zatímco v kategorii dosažení vzdělání je ČR na prvním místě, v kategorii ekonomické participace je ČR na 100. místě a v kategorii politické moci je až na 109. místě. Co se týče platů za obdobnou práci, ČR je dokonce na 119. místě. Co se týče žen ve funkcích ministryň, ČR je na 118. místě. Jinými slovy, ženy v ČR dosahují stejného vzdělání jako muži, ale pak jsou vyšachovány z hospodářského a politického rozhodování.

Britské špionážní agentury mají přístup ke komunikačním datům bez soudního příkazu, potvrdila vláda

29. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Tajná ujednání britské špionážní agentury GCHQ, která ji umožňují shromažďovat komunikační data z internetu a z telefonních sítí v obrovském množství bez soudního příkazu byla poprvé zveřejněna v dokumentech předložených Tribunálu vyšetřovacích pravomocí, britskému regulačnímu úřadu, v reakci na právní stížnosti organizací Privacy International, Liberty a Amnesty International. Z vládních dokumentů, předložených regulačnímu úřadu, vyplývá, že Velká Británie může získávat velké množství dat od zahraničních partnerů bez soudního příkazu, pokud "není technicky možné" získat data podle soudního příkazu a je "nutné a přiměřené", aby špionážní agentura data získala.

Předpisy v podstatě povolují hromadné sbírání digitálního materiálu, včetně komunikací britských občanů. Dokument jasně uvádí, že GCHQ nepovažuje za nutné žádat ve všech případech o soudní příkaz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko rozšíří své území o 1,2 milionu čtverečních kilometrů

29. 10. 2014

čas čtení < 1 minuta

Rusko obnoví svůj nárok na změnu hranice v Arktidě, což mu dovolí rozšířit území v oblasti Severního ledového oceánu o 1,2 km2. Na tomto území se nacházejí zásoby přírodních zdrojů v objemu 5 miliard tun paliva, oznámil ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj na setkání prezidenta s vládou.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

JIHLAVA:

Filmy o rasismu v České republice

28. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 6 minut

V neděli odpoledne byl sál č. 2 v jihlavském Domě kultury přeplněný - promítaly se tam premiérově dva filmy o trvajícím problému rasismu v České republice. Oba dokumentární filmy ukázaly dva rozdílné, ale při tom efektivní způsoby jak představit své protagonisty na plátně a zároveň komunikovat divákům důrazné společenské poslání.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Films about racism in the Czech Republic

28. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 5 minut

On Sunday afternoon, DKO2 was packed out for two premiers dealing with the continued problem of racism in the Czech Republic. The documentaries on show demonstrated two different, yet effective ways of capturing their protagonists on screen, and in conveying a strong societal message to the audience.

ROZHOVOR, JAKÝ V ČESKÝCH MÉDIÍCH NEUSLYŠÍTE

Rozhlas BBC o revoluci

28. 10. 2014

čas čtení 31 minutV pořadu Start the Week rozhlasové stanice BBC Radio Four v pondělí diskutoval o revoluci britský komik Russell Brand, který požaduje svržení současného kapitalistického systému, šířícího extremní nerovnost. David Babbs, zakladatel vysoce úspěšného petičního serveru 38 Degrees usiluje o to, aby občanské kampaně ve společnosti přivodily změnu a posílily demokracii. Historička Juliet Barkerová hovoří o velké občanské revoluci v Anglii z roku 1381 a filozofka Susan Neimannová soustřeďuje svou pozornost na to, jak se bránit před infantilizací, kterou nám vnucují politikové a dnešní kapitalistická společnost.

Níže následuje kompletní překlad této diskuse.

Pořad je v angličtině (audio) k dispozici ZDE

Idealismus, Masaryk a Salk

28. 10. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Dnes je výročí vzniku samostatného Československa, jehož "prezidentem osvoboditelem" se stal muž, kterého dříve český národ, v době hilsneriády a boje o Rukopisy, nenáviděl. Možná se Masarykův idealismus, osvědčený za doby těchto protivenství, může zdát poněkud falešný ve shnilé politické realitě první republiky, která se rozhodně nenapájela dědictvím Husa nebo Komenského, jak by Masaryk rád chtěl, nýbrž dědictvím provinčnosti starého mocnářství (o této náladě dávají zajímavé svědectví např. spisovatelé Karl Kraus a Robert Musil).

Doněck: Úporný boj o bezcenné trosky letiště je symbolem "příměří" na Ukrajině

29. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Jen tři zčernalá patra zůstávají stát z kdysi sedmipodlažního proskleného letištního terminálu otvíraného s explozí národní pýchy přede dvěma lety u příležitosti šampionátu Euro 2012. Ukrajinští commandos kontrolují dvě z nich; první a druhé poschodí. Proruští separatisté navzdory barikádám z trosek prošpikovaným výbušnými nástrahami infiltrovali třetí a pronikli také do sklepa se systémem úzkých chodeb vedoucích do podzemí.

Nový rekord: 54 rublů za euro, 42,5 za dolar

29. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Už během úterního začátku obchodování na moskevské burze kurz evropské měny dosáhl nového rekordu. Valutové intervence centrální banky, které v říjnu přesáhly 20 miliard dolarů, nemohou zadržet nápor kupců valut.

Nicholas Winton v britských médiích

28. 10. 2014

čas čtení < 1 minutaBritská média, televize i rozhlas, projednou v úterý široce zaznamenala, že "Česká republika" udělila vyznamenání Siru Nicolasi Wintonovi za jeho záchranu téměř 700 židovských dětí. Tuto dojemnou, krátkou reportáž odvysílaly ve svém závěru v úterý večer s velkou úctou britské Channel Four News.

Jak zamávají bezbožné generace Y a Z s konzervativní pravicí

28. 10. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Adam Lee upozorňuje ve svém vysoce čteném článku na Guardianu na neúprosný fakt: v USA, dokonce i v tzv. Red states (ve státech typicky konzervativních) dochází k velmi prudkému poklesu věřících v tradičních denominacích (katolíci, baptisté) a přibývá těch, kdo buď nevěří, nebo nerozlišují, nebo vyznávají nějakou netradiční víru.

Dopis příteli (z aktivního disentu) o zprávě BIS

28. 10. 2014 / Miroslav Polreich

čas čtení 2 minuty

Přeji pěkné mrazivé ráno. I když mráz tentokráte přichází z BISu. Přečetl jsem si hned po ránu v Britských listech výroční zprávu BIS. A je to síla. Věcně se k ni snad ani nedá vyjádřit natož hodnotit. Pokud alespoň trochu věřím v pozitivní prvky americké společnosti a já jsem dosti naivní a tak tu víru mám, pak je to zpráva jednoznačně antiamerická. Ti totiž potřebují skutečné partnery a ne připoťouchlé sluhy. Kdysi jsem sám i do Britských listů napsal článek "Nebezpečný národní bezpečnostní úřad" do kterého jsem BIS samozřejmě zahrnul. A oni si jedou v té bolševizaci dál.

Přečetli jsme:

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2013

27. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

V souladu se situací a mírou rizik pro zájmy ČR a jejích občanů byly v roce 2013 prioritními cíli BIS aktivity ruské a čínské moci na našem území. Zpravodajští důstojníci pod krytím diplomatického personálu působí jak v rámci ruské, tak čínské diplomatické mise. V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodajci, kteří do ČR cestují samostatně (turisté, experti, akademici, podnikatelé...). V tomto kontextu je velice nešťastné, že kvůli neuděleným vízům či akreditacím pro ruské občany spojené s ruskými zpravodajskými službami ruská strana uplatňuje odvetu vůči českým kariérním diplomatům. Pokud by však ČR ustoupila a umožnila nedeklarovaným ruským zpravodajským důstojníkům (včetně takových, kteří se v ČR či v EU dopustili nepřátelských špionážních aktů) volně cestovat do ČR, znamenalo by to ustoupení prostému silovému vydírání a rezignaci na suverenitu ČR.

Jednoznačnou prioritou Ruské federace a Čínské lidové republiky a jejich zpravodajských služeb bylo upevňování a další rozšiřování jejich vlivových kapacit v ČR. V případě Ruska se jednalo o snahu využít otevřeného i utajeného politického, mediálního a společenského vlivu k podpoře ruských ekonomických zájmů v Česku (pošramocené ztrátami EGAP jdoucími většinou za ruskými projekty či problémy s projektem leningradské jaderné elektrárny). V případě Číny šlo zejména o využití ekonomických argumentů k podpoře čínských politických zájmů v ČR.

Mohlo by se zdát, že ovlivňování (vlivová či aktivní opatření) není dostatečně špionážním tématem. Opak je však pravdou. Genmjr. Oleg Kalugin (KGB SSSR) kdysi v rozhovoru pro CNN popsal aktivní opatření jako "srdce a duši sovětského zpravodajství": "Ne sběr zpravodajských informací, nýbrž subverze, aktivní opatření k oslabení západu, k vrážení klínů do západních aliancí všeho druhu, zejména NATO, za účelem vyvolání svárů mezi spojenci ...". Studená válka i Sovětský svaz jsou sice minulostí, ne však ruská vášeň pro vlivová či aktivní opatření (a také agenty nelegály). Jedinou změnou tak je skutečnost, že techniku "rozděl a panuj", resp. "ovlivni, rozděl a panuj" nepoužívají vůči ČR, EU a NATO pouze Rusové, ale také Číňané.

Podrobnosti: ZDE

Desetitisíce Maďarů protestují proti plánované dani z internetu

28. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Desetitisíce maďarských občanů v neděli demonstrovaly proti vládnímu plánu zdanit internet. Upozorňují, že cílem vlády je omezit přístup k informacím, umlčet nevládní média a odvrátit pozornost od zhoršujících se vztahů Maďarska se Spojenými státy. Maďarská vláda plánuje účtovat uživatelům internetu daň 150 forintů za zahájení stahování každého gigabytu dat z webu. Demonstranti se shromáždili před ministerstvem hospodářství. Skandovali "Svobodný internet, svobodná země!" Demonstrace desetitisíců maďarských občanů došla na náměstí Hrdinů v Budapešti. Skandovala "Cenzura, cenzura!" a "Viktore, zmiz!"

Vládnoucí strana Fidesz Viktora Orbána mezitím oznámila, že daň omezí na 700 forintů měsíčně a že ji budou platit poskytovatelé internetových služeb, nikoliv domácí uživatelé.

Balazs Gulyas, organizátor facebookové skupiny protestů proti plánované dani, řekl na nedělní demonstraci, že vláda má 48 hodin na její zrušení, nebo protesty budou pokračovat. Další protesty se plánují na úterý. Facebookovou stránku protestů sleduje 220 000 osob.

Spojené státy dne 17. října zakázaly vstup do země šesti maďarským státním činitelům pro podezření z korupce, veřejně je však nejmenovaly.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie zrušila svou podporu pro záchranné operace uprchlíků ve Středozemí

28. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Uprchlíci a lidskoprávní organizace reagovaly hněvivě na tvrzení britského ministerstva zahraničí, že záchranné operace povzbuzují lidi, aby riskovali cestu do Evropy

Británie nebude podporovat žádné další záchranně operace pro uprchlíky na vratkých člunech ve Středozemí a nechá je tam, aby se utopili. Podle britského ministerstva zahraničí totiž pomoc topícím se uprchlíkům pouze povzbuzuje další imigranty, aby riskovali cestu do Evropy.

Politické elity USA a Ruska si přejí studenou válku - a proto bude

27. 10. 2014

čas čtení 3 minuty

Vystoupení Vladimira Putina ve Valdajském klubu v Soči mělo konceptuální charakter. Co se týče základních aspektů dnešních vztahů Ruska se Západem, bylo důkladně promyšlené. Putin předložil celou řadu argumentů pro své příznivce a propagandisty. Hlavní z nich zní: Rusko všechno udělalo správně. Ale USA si dělají ve světě, co chtějí. S haldou příkladů: Od Iráku až k Libyi, od Kosova k Ukrajině, od Sýrie k ISIL, napsal Konstantin Remčukov.

K tomu: Putinův projev ve Valdajském klubu s českými titulky ZDE

Zisk až na prvním místě aneb Co je nám do nějakých dětí

27. 10. 2014 / Jiří Bátěk

čas čtení 2 minuty

Cestou do práce jsem v odhozených Hospodářských novinách zahlédl starší článek z března 2014. Palcový titulek zněl Zkraťte rodičovskou, radí vyspělé země Česku. Stát to prý stojí 25 miliard korun ročně. Hospodářské noviny mají opravdu skvělou schopnost doslova vše přepočítávat na peníze. Fotbalový klub postoupí a hned se píše, kolik se vydělalo. Zde přišla na pranýř "drahá rodičovská".

JIHLAVA:

Česká cesta a kupónová privatizace: Porozumět minulosti

27. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

Jako tzv. work in progress, dosud nedokončený film, se dokumentární film Česká cesta (režie Martin Kohout) asi těžko ve své nynější formě dostane na televizní obrazovky. To ale neznamená, že by snímek neobsahoval množství cenných informací. Potenciálně je to důkladně propracovaný dokument o nechvalně známé "kupónové" privatizaci v postkomunistickém Československu.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Česká cesta and Voucher Privatisation: Making Sense of the Past

27. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 2 minuty

As a work-in-progress documentary, Česká cesta (dir. Martin Kohout) will unlikely make it to television screens in its current form. However, this does not mean that there is a lot of value in the work presented, and potentially a thorough document of the infamous `voucher' or `coupon' privatisation scheme in postcommunist Czechoslovakia.

JIHLAVA:

Opři žebřík do nebe - film roku?

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 4 minuty

Pět let natáčený časosběrný film Jany Ševčíkové, v němž sleduje farnost katolického kněze Mariána Kuffy ve slovenských Tatrách je stimulativní, bohaté dílo, které se už ukázalo být jedním z nejzajímavějších filmů tohoto víkendu. Film se odehrává v městečku Zakovce a Kuffova farnost je útočištěm pro nejrůznější alkoholiky, narkomany a bývalé vězně, kteří doufají, že se jim podaří s knězovou pomocí změnit svůj život. Jeho úkol je opravdu velký, jeho útočiště neustále roste a nyní poskytuje střechu nad hlavou více než stovce mužů a žen. Film zkoumá skutečnost na mnoha rovinách - Kuffovu hlubokou katolickou víru a přesvědčení, míru, do níž jeho ovečky věří v Boha, a sociální problémy, které stále ještě trápí venkovské Slovensko.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Opři žebřík o nebe -- A Highlight of the Year

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

Jana Ševčíková's five-year-long project of following catholic priest Marián Kuffa's parish in the Slovak Tatras is a thought-provoking, rich body of work that has already proven to be one of the highlights of the weekend. Based in the small town of Zakovce, Kuffa's parish is a refuge for a whole manner of alcoholics, drug users and former prisoners hoping to turn their lives around with the priest's help. He has had quite a task on his hands, the refuge steadily growing year-on-year to now provide shelter for over a hundred men and women. It is an exploration on a number of levels - of Kuffa's deep Catholic faith and conviction, the extent that his flock fully believe, of the social problems that still blight rural Slovakia.

JIHLAVA:

The Jihlava Caravan

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 2 minuty

As someone who grew up in the UK, I cannot help but associate caravans with wet summers and excruciating ten-hour drives to various sub-par holiday destinations with family members; guaranteeing everyone having a thoroughly miserable time year in, year out. However, these memories are far removed from the experience of the Enchanted Caravan (Začarovaný caravan) running all this week at the festival.

29228

JIHLAVA:

Jihlavský caravan

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

Jako člověk, který vyrostl v Británii, mám caravany spojené s deštivým létem a nesnesitelnými desetihodinovými jízdami autem s rodinnými příslušníky do různých hrozných letovisek, což zaručilo, že všichni se každoročně měli na dovolené děsně. Avšak tyto vzpomínky nemají nic společného ze zážitky ze Začarovaného caravanu, který celý tento týden funguje na festivalu v Jihlavě.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Collaboration and Controversy -- Should Wonka be Exposed?

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

It has been twenty-six years since Czech dissident Pavel Wonka died in a communist prison in Hradec Králové. Since the fall of the regime, Wonka has had streets and bridges named in his honour, been celebrated alongside the Charta 77 dissidents, and last October was posthumously awarded the Medal of Merit by President Miloš Zeman. Now a new film by director Libuše Rudinská casts doubt upon Wonka's character in her new documentary feature, Pavel Wonka se zavazuje.

JIHLAVA:

Letters from Max

25. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

One of the first films to be shown at Jihlava this year was Eric Baudelaire's fascinating Letters from Max . The film documents just that -- letters the director sends to Max, full name Maxim Gvinjia, former Foreign Minister for the disputed state of Abkhazia. Following a declaration of independence and a bitter war with Georgia, Abkhazia became a de facto republic in the early 1990s, albeit one with severely limited recognition. Over a series of years, Baudelaire corresponds with Gvinja (originally sending a letter, he says, simply to see if it would fact arrive to an unrecognised state lying in the Caucasus) and this exchange becomes the main component of the film. While Gvinja's dialogue is read out on screen, the camera attempts to (at random) paint a picture of everyday life in the Abkhazian towns and villages.

JIHLAVA:

Letters from Max

25. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 4 minuty

Jedním z prvních filmů, promítaných na letošním jihlavském festivalu dokumentárních filmů, byl fascinující snímek Erica Baudelairea Letters from Max. Film zaznamenává přesně tohle - dopisy, které režisér posílá Maxovi, plným jménem Maximu Gvinjiovi, bývalému ministru zahraničí zpochybňovaného státu Abcházie. Po vyhlášení nezávislosti a po trpké válce s Gruzií se Abcházie stala začátkem devadesátých let de facto republikou, i když ji mezinárodně skoro nikdo neuznal. Během řady let koresponduje Baudelaire s Gvinjou (původně mu napsal, říká, jen prostě aby zjistil, zda dopis vůbec dorazí do mezinárodně neuznaného státu na Kavkaze) a tato výměna dopisů se stává hlavní součástí filmu. Gvinjův dialog se ve filmu přednáší a kamera se (náhodným způsobem) snaží kreslit obraz každodenního života v abcházských městech a vesnicích.

An English version of this article is in CLICK HERE

Hra o Dismanův soubor

27. 10. 2014 / Šárka Skaláková

čas čtení 10 minut

Management Českého rozhlasu (ČRo) s koncem tohoto roku zruší funkci sbormistrů Dismanova rozhlasového dětského souboru (DRDS), dá jim výpověď a soubor sloučí s Dětským pěveckým sborem (DPS). Rozhodnutí vyvolalo velkou vlnu odporu. Nepředcházela mu žádná veřejná diskuse, jak by si takové radikální změny u tak významného souboru žádaly. Sbormistrům Zdeně a Václavu Fleglovým, kteří dostanou výpověď, aniž se čímkoli provinili, byla tato skutečnost prostě oznámena.

DRDS založil před osmdesáti lety rozhlasový a divadelní režisér, dramaturg a pedagog Miloslav Disman a nynější sbormistři Zdena a Václav Fleglovi jej úspěšně vedou 24 let.

29227

Jihlava's 2014 Opening

Why the Vietnamese Factory?

24. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

Once again, the beginning of the Jihlava Documentary Film Festival again sees thousands of film enthusiasts from the Czech Republic and beyond converge on the small town in the Czech highlands. Following on from the "good harvest" of 2013, the choice for this, the 18th annual festival, is `factory'; and visitors will be treated to a suitable short postcard evoking the heavy industry, dust and machinery of what appears to be a refuse plant before each film begins. With much inspiration from the subject to play on, I found the visual choice of the opening ceremony somewhat bizarre, for reasons I will now explain.

29227

Zahájení jihlavského festivalu 2014:

Proč ta vietnamská továrna?

24. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 4 minuty

Zase jednou bylo zahájení jihlavského festivalu dokumentárních filmů svědkem přílivu tisíců filmových nadšenců z České republiky i odjinud do tohoto malého města na Českomoravské vrchovině. Po "dobré sklizni" roku 2013 je volbou pro letošní, osmnáctý výroční festival, téma "továrna" a divákům bude promítána před začátkem každého filmu příslušná krátká pohlednice evokující těžký průmysl, prach a strojírenské zařízení toho, co vypadá jako spalovna odpadků. Téma "továrny" podle mě vyvolává množství zajímavých nejrůznějších asociací, a tak mi přišla vizuální volba zahajovací ceremonie poněkud bizarní, z důvodů, které teď vysvětlím.

Russell Brand: Jak žvanění západních politiků potvrzuje jejich mocenský narativ

25. 10. 2014

čas čtení 18 minut

Více než 250 000 diváků zhlédlo od čtvrtka další vydání "Trews", tj. "True News" britského komika Russella Branda, který v něm zesměšnil žvanění kanadského premiéra po násilném útoku osamělého střelce v Ottawě, stejně jako fráze Baracka Obamy a chladnokrevně zlovolné výroky britské konzervativní ministryně vnitra Theresy Mayové. Je to velmi inteligentní dekonstrukce pokryteckých oficiálních řečí, jakou by měl provozovat i někdo v ČR. Zde je to video a český překlad.


Russell Brand: Dnešní Trews, True News, se soustřeďují na události v Ottawě, v Kanadě, a na nedávné násilnosti, k nimž tam došlo. Jak se to vztahuje k širšímu mezinárodnímu narativu. Říkají nám konvenční média pravdu? Podívejme se.

PROSBA INVALIDNÍHO DŮCHODCE:

Musím zaplatit bezodkladně 21 000 Kč, jinak mě vystěhují na ulici. Stát nepomůže. Prosím, pomozte

25. 10. 2014 / Petr Hartman

čas čtení 3 minuty

Po článku o tom, jak se státní sociální systém, dnes chová k invalidním důchodcům a nejen k nim, uběhlo několik dalších měsíců. Po poslední litanii, kdy mi milí čtenáři Britských listů pomohli uhradit větší část dluhu na nájemném, za což jim z celého srdce děkuji, jsem bohužel v podobné situaci jako v únoru.

Už jsem doufal s nadějí, že se mi vše podaří zvládnout, jsem si znovu poctivě oběhl celý sociální systém, abych zjistil, na co mám jako invalidní důchodce, kterému důchod 4605 Kč nestačí ani na nájem, nárok. Samozřejmě, mi byl přiznán příspěvek na bydlení 2640 Kč. Toť vše. Už po předchozích zkušenostech vím, že z já "nich" prostě více nevyrazím. Nejsem ten typ, který by si uměl leccos vyhádat a chovám se podle pravidel. Nechci přestat věřit, že je to správné - nejenom blbé...

Co mi na Putinově valdajském projevu nejvíc vadí? Nostalgie po americko-ruském bipolárním světě

28. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Co mi na Putinově projevu na Valdajském fóru nejvíc vadí? Nostalgie po americko-ruském kondominiu, de facto po společném bezskrupulózním ovládání světa za tzv. studené války dvěma velmocemi. Vadí mi chvála "světového koncertu" multipolárních imperialismů "podle pravidel" (samozřejmě podle jejich pravidel). Je to podivné laudatio, jestliže víme, že "evropský koncert" skončil první světovou válkou. Putin (tak jako Obama nebo Hollande či Cameron atd.) ani nepomyslí na "obyčejné lidi", většinu lidstva. Co by tato většina měla mít ze vzájemného "vyvažování" brutálních mašinérií, které - naprosto všude - slouží oligarchům? Levice by se asi neměla spokojit s pouhým zatlačováním amerického unilateralismu, natož nad ním pouze jásat. To je jen skok na vidle různých nacionalismů, pokud toto zatlačování není spojeno s žádnou alternativou zdola. A není! Ani stín něčeho podobného se neobjevil! píše Martin Hekrdla na Facebooku.

Vystoupení Vladimíra Putina na Valdajském fóru:

Světový řád: nová pravidla nebo hra bez pravidel?

27. 10. 2014 / Vladimír Vladimirovič Putin

čas čtení 40 minutZáznam vystoupení (s českými titulky) ZDE

V.Putin: Vážení kolegové, dámy a pánové, drazí přátelé!

Rád bych vás všechny přivítal na 11. konferenci diskusního klubu Valdaj. Již zde bylo řečeno, že se v klubu v tomto roce objevili noví spoluorganizátoři, mezi které patří i ruské nevládní, odborné struktury, přední univerzity. Kromě toho tu zazněl návrh, aby bylo doplněno při projednávání ruské problematiky jednání také o otázky globální politiky a ekonomiky.

Pavel Wonka versus Pavel Tigrid a dalajláma

27. 10. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Nechci se pást na dávno mrtvém člověku, který se nemá jak bránit, nicméně vše naznačuje tomu, že proti Pavlu Wonkovi jako pravděpodobném spolupracovníkovi s StB stojí více důkazů nežli proti Milanovi Kunderovi. Ten byl však před několika lety na základě dvou usmolených důkazů časopisem Respekt označován za konfidenta od samého začátku. Vzpomínám si na obálku tehdejší denunciačního vydání tohoto časopisu, kde byl Kundera vyobrazen jako přihrbený slídil s tužkou za uchem za oprýskanou zdí -- no zkrátka byl již od začátku vinen. A pražská intelektuální kavárna na rozdíl od nynější kauzy Wonka dala vesměs přednost hrobovému tichu. Šlo též o odrodilce, jimž se neodpouští, nikoliv našince.

Šestiprocentní fašismus?

27. 10. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Ze čtyř publikovaných "exit polls" provedených během nedělních předčasných parlamentních voleb na Ukrajině je pro ultrapravici nejpříznivější průzkum Fondu demokratické iniciativy I. Kurčatova ZDE. Nacionalistické straně Svoboda přiřknul 6,3% hlasů. (Parlamentní průzkum dává Svobodě 5,8%, TNS 6,0%, kdežto šetření společnosti "Rating" 5.8%.) Úplné volební výsledky dosud nejsou k dispozici.

Dvojité salto vzad Marcela Chládka (s dopadem na hlavu)

27. 10. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Ministr školství Marcel Chládek opakovaně ukazuje, že je schopen uvažovat nepředvídatelně a na základě toho i jednat. Těžko pochopitelného lapsu se dopustil tím, když jmenoval Václava Klause staršího předsedou nově vznikající Národní rady pro vzdělávání, následně to v panice zmírňoval, aby během dvou dnů došel k názoru, že to nebyl dobrý nápad. Je to zpráva především o něm samém. Z podobného ranku je i záměr učinit maturitu z matematiky povinnou od roku 2019. Proti laickému názoru ministra stojí oponenti z řad těch, kdo rozumí, proč je nejprve nutné změnit výuku a teprve pak uvažovat o podobném zásahu. Za zmínku stojí návrh deseti opatření, která by mohla prospět finskému vzdělávání. Tomu českému jakbysmet. Dál pokračuje snaha přesvědčit poslance, že zákon o dětské skupině škodí. Do pátku mají čas na rozmyšlenou. Byznys neúnavně lobuje na všech úrovních, za to, aby mu vzdělávací systémy šly na ruku. Existují ale firmy, které pochopily, že je lepší cesta: vzdělávat samy a ukázat tak svou společenskou odpovědnost. Přehled událostí ve vzdělávání v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (20. 10. -- 26. 10. 2014), připravovaném obecně prospěšnou společností EDUin.

Jsme Vaškové, kteří chodí s pány na led

27. 10. 2014 / František Štván

čas čtení 1 minuta

Pán spadne a Vašek si ruku zláme. Mohu si myslet něco jiného, když mnozí ekonomové a politici jedním dechem tvrdí, že díky daňovým únikům přichází naše státní kasa rok co rok o 100 miliard korun a druhým dodávají, že by nebylo dobré živnostníky a podnikatele obtěžovat nástroji, které by tento nešvar z naší společnosti odstranily, natož např. zvyšovat minimální mzdu?

Ukrajinskému parlamentu budou dominovat dvě proevropské strany

27. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Po sečtení asi třetiny hlasů v ukrajinských volbách získala Jaceňukova Lidová fronta 21,57 procent hlasů, Porošenkův blok 21,54 procent hlasů.

Z výsledků vyplývá, že Porošenko zřejmě bude dál spolupracovat s Jaceňukem, který zaujímá agresivnější postoj vůči Rusku než Porošenko, ale je považován za rozumnou volbu pro hospodářská rozhodnutí.

Brazílie znovu zvolila Dilmu Rouseffovou prezidentkou

27. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Brazilská prezidentka Dilma Rouseffová byla v nedělních volbách znovu zvolena do prezidentské funkce s mírnou většinou. Znamená to, že největší stát Latinské Ameriky zůstane pod kontrolou dělnické strany, jejímž programem je odstraňovat sociální nerovnost.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2014

9. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

V září 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 38 899.50 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2014 částkou 2529.87 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2014 323 559,25 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
67015