EU se chystá nakoupit od Spojených států zbraně pro Ukrajinu

28. 5. 2025

čas čtení 3 minuty
Evropská unie diskutuje o možnosti nákupu amerických zbraní pro dodávky na Ukrajinu v případě, že Spojené státy odmítnou její přímou podporu. Zvažují se i další varianty, ale tato získává stále větší podporu kvůli nedostatku vlastních zásob zbraní EU a nedostatku kapacit na jejich výrobu v požadovaných objemech. Evropa zároveň doufá, že Spojené státy budou v každém případě udržovat sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou, což pomáhá zasahovat cíle a zabránit ruským útokům.

Experti se domnívají, že balíky vojenské pomoci schválené za vlády bývalého prezidenta Joea Bidena skončí letos v létě. Podle zdrojů další vyzbrojování Ukrajiny pomůže zadržet ofenzívu ruské armády, která již soustřeďuje jednotky na hranicích s Charkovskou oblastí, a zvýší tlak na prezidenta Vladimira Putina, aby válku ukončil.

Takový krok Evropy však donutí Donalda Trumpa, aby si vybral mezi velkými příjmy ze zbrojních kontraktů nebo stažením dodávek, aby si neznepřátelil Putina. Trump stále trvá na tom, že chce dohodu a dosud nesplnil své hrozby novými sankcemi proti Rusku. Zároveň se mu nepodařilo dosáhnout od Putina třicetidenního příměří.

20. května Trump řekl, že "ustoupí", pokud nebude dosaženo dostatečného pokroku v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou. "Tohle není moje válka. Chci říct, že jsme se dostali do něčeho, do čeho jsme se neměli pouštět... Taková je situace v Evropě. Musela zůstat evropská," řekl.

Na začátku března Trump pozastavil veškerou vojenskou pomoc Ukrajině kvůli hádce s prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně, ale o týden později dodávky obnovil, jakmile Kyjev souhlasil s třicetidenním příměřím s Ruskem. V dubnu Zelenskyj oznámil připravenost koupit 10 systémů protivzdušné obrany Patriot ze Spojených států za 15 miliard dolarů. Americký prezident se přitom nevyjádřil k tématu další podpory Ukrajiny po vyčerpání již schválených balíků.

Na začátku měsíce Evropská komise oznámila, že EU vynaložila na pomoc Kyjevu celkem 150 miliard eur, z toho 50 miliard půjde na dodávky zbraní. Ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko vyzval 22. května evropské země, aby zvážily možnost přímého financování ozbrojených sil Ukrajiny na úkor malého procenta národního HDP. "Tyto náklady mohou být rovnoměrně rozděleny mezi státy, které jsou připraveny se k iniciativě připojit, a připsány jako součást jejich obranných závazků vůči NATO," řekl. Na oplátku Marčenko navrhl integrovat ukrajinskou armádu do panevropského obranného systému.

Země EU se již dříve dohodly na vytvoření fondu Bezpečnostní akce pro Evropu (SAFE) ve výši 150 miliard eur na posílení evropské obrany. Bude doplňován prostřednictvím společných půjček a poskytne půjčky členům unie, jakož i řadě dalších zemí - především Ukrajině - na přezbrojení. EU se také chystá investovat 1 miliardu eur do ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu. První smlouvy v této oblasti již byly podepsány.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
714

Diskuse

Obsah vydání | 29. 5. 2025