"Pro radost a pro mír". Muslimka a její selfies před skupinou antiislámských extremistů

19. 5. 2016

Když uviděla muslimka Zakia Belkiri (22) příslušníky ultrapravicové organizace, jak protestují před akcí inzerující islámský životní styl, kterou šla v Belgii navštívit, reagovala jako typický "mileniál", tedy mladý člověk, který se narodil kolem roku 2000. Vytáhla svůj mobil a začala dělat selfies s protestujícími ultrapravičáky v pozadí. Fotografie se virálně rozšířily po sociálních sítích.

Belkhiriová sdělila společnosti BBC, že fotografovala, aby "ukázala, že věci mohou být jinak. A že můžeme všichni žít společně, ne vedle sebe, ale spolu."

Z fotografií vyplývá, že někteří demonstranti byli jejím fotografováním pobaveni, přestože nesli transparenty "žádné šátky", "žádné mešity" a "zastavte islám".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 57:

Zjišťujme, z jakých důvodů lidé věří blbostem

13. 5. 2016

V tomto rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Josefem Šlerkou, odborníkem z pražské filozofické fakulty Karlovy univerzity pro nová média, o vlivu nových digitálních médií na současnou českou společnost. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. května 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Letadlo společnosti EgyptAir v noci zmizelo cestou z Paříže do Káhiry

19. 5. 2016

Trosky letadla společnosti EgyptAir na lince MS804 byly nalezeny u řeckého ostrova Karpathos.

Činitelé uvádějí, že je pravděpodobnější, že letadlo spadlo v důsledku teroristického útoku než v důsledku technické závady. Učinilo dva ostré obrany a propadlo se o více než 7600 metrů. Pak spadlo do Středozemního moře. Na palubě bylo 56 cestujících a 10 členů posádky.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Máme se bát ateismu?

19. 5. 2016 / Boris Cvek

Jistě by ovšem bylo možné sehnat lidi z nějakého velmi bigotního prostředí, kteří jsou pevně přesvědčeni (a před pár stoletími to bylo běžné přesvědčení v Evropě), že ateismus je zlo, že ateismus je základ nacismu a stalinismu a maoismu a že ateista nemůže být slušný člověk, a tyto pozvat na seminář na půdě Sněmovny s názvem „Máme se bát ateismu?“. Bylo by to jistě směšné, neboť všichni ateisty známe a nikdo se jich nebojí.

Filmový festival v Cannes přivítal syrského uprchlíka - globální mediální hvězdu

19. 5. 2016

Po dlouhé cestě z Aleppa je na filmovém festivalu v Cannes oslavován Mahmoud Bitar, syrský uprchlík a komik, který má statisíce fanoušků.

Mamoud Bitar před rokem připlul na pláž v Řecku jako syrský uprchlík. Letos je hostem na francouzské Riviéře na filmovém festivalu v Cannes. Pro tuto syrskou hvězdu sociálních sítí to byla neuvěřitelná cesta.

Bitar používá komiky v boji proti steretypům o uprchlících. Tím, že zaznamenával svou cestu z Turecka do Řecka a nakonec do Švédska, si vybudoval obrovské množství diváků a stoupenců.

"To, co lidem říkám: Přišli jsme žít v míru. Nepřišli jsme ani pro peníze, ani pro jídlo. Hledáme bezpečné místo, kde bychom mohli pracovat. Můžeme pracovat a platit daně jako kdokoliv jiný, kdo tu žije."

Jeho videa, některá z nichž zhlédlo až půl milionu diváků, také informují jiné uprchlíky, že realita života ve Švédsku a v dalších evropských zemích se bude odlišovat od jejich očekávání.

"Vzhledem k tomu, že se na jeho videa dívá tolik lidí a má tolik mladých následovníků, může jim pomoci říci: ´Tohle taky umím. Mohu i já zdokumentovat svou cestu.' A je to zajímavé a je to důležité," konstatovala Li Skarin, produkční pracovník švédské výrobní společnosti Massa Media.

Zdroj v angličtině ZDE

Czech President Zeman: "Muslims would not work, they only come for welfare payments"

19. 5. 2016

During his visit to Moravia, Czech President Miloš Zeman criticised the European Union for having failed to defend its external borders. He warned again against a "flood of immigrants" and demanded that the police and the army be used agaist (non-existent) refugees in the Czech Republic. "Just look at what is happening in Germany and in Austria," said Zeman. He praised Hungary which has fought against the refugees by building fences and using tear gas and water cannon against them. As a result, the "Hungarian territory is now basically without migrants, most of them went to Germany in search of high social welfare payments". "Have no illusions, migrants do not come here to work, they come here to collect social welfare payments," said Zeman.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Antibiotika nesmějí být k dispozici bez lékařského testu, varuje britská analýza

19. 5. 2016

Zpráva od ekonoma Jima O'Neilla uvádí, že globální náklady na nefunkčnost antibiotik budou v roce 2050 10 milionů životů a 100 bilionů dolarů ročně. Nová zpráva doporučuje, aby farmaceutické společnosti byly donuceny hradit vývoj nových antibiotik a aby pacienti na ně měli právo jen po lékařských testech, které určí, že je opravdu potřebují. To jsou závěry zprávy ekonoma Jima O'Neilla, kterého před dvěma lety pověřil britský premiér David Cameron, aby nalezl řešení pro nejnaléhavější problémy dneška. "Jeden milion lidí už zemřel, zatímco jsem připravoval tuto analýzu," uvedl lord Neill. Bez razantních akcí bude na nefunkčnost antibiotik v budoucnosti umírat více lidí, než kolik dnes umírá na rakovinu. Podrobnosti v angličtině ZDE

Chceme, aby se rozpadla Evropská unie?

19. 5. 2016 / Ivo Barteček


 

Myšlenka Evropské unie je krásná. Společný kontinent, společný osud, společná budoucnost a společné vzdorování okolnímu světu. Proč si konkurovat a hrozit na sebe pěstmi přes hranice? Užili jsme si toho dost a dost. Války, ekonomické ruinování, zdržování celého vývoje pro lidskou blbost, které se dalo tak jednoduše vyhnout. Kultura všech zemí Evropy se celou společnou historii ovlivňovala, vytvářela se vždy s ohledem (nebo bez ohledu) na sousední zemi. Vždy se muselo počítat s tím, že ten vedle existuje a brát v potaz to, zda je silnější, tedy se mu budeme muset podřídit, nebo slabší, budeme jím moci manipulovat. Hrob Komenského není v Čechách. Socha Karla IV. je v Německu, v Lucemburku můžeme zaskočit zaplakat nad hrobkou Přemyslovců. Vždycky jsme byli spolu a mnohokrát zbytečně proti sobě.

Nebyli bychom leda blbí jen my, jakožto malý stát s malým vlivem. Byli by blbí i Němci, Španělé, Italové, Angličané,…

Čínské stihačky vzlétly "nebezpečně" proti americkému špionážnímu letadlu

19. 5. 2016

Pentagon oznámil zprávu o tom, že čínské stihačky vzlétly proti americkému špionážnímu letadlu uprostřed pokusů "rozšířit dialog s Čínou", aby se snížilo riziko mimořádných událostí

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že dne 17. května vzlétly dva čínské taktické letouny proti americkému námořnímu hlídkovacímu výzvědnému letounu. Podle původní zpráv nebyl incident "bezpečný".

V Jihočínském moři vládne napětí mezi Čínou a USA. Čína tam z ostrůvků buduje své vojenské základny a prosazuje svou suverenitu nad touto částí moře. Sousedi Číny, jako je Vietnam a Filipíny, si činí na tuto část Jihočínského moře nároky a Spojené státy zdůrazňují, že čínské nároky na suverenitu nad touto oblastí nemají žádné zákonné opodstatnění.

Ke vzteku Pekingu provádí americká armáda různé operace, prosazující "svobodu plavby", kdy lodě nebo letadla proplouvají nebo proplouvají uvnitř dvanáctimílové nárazníkové zóny kolem čínských vojenských instalací.

ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Bývalý náměstek šéfa NATO: Západ a Rusko směřují k válce

18. 5. 2016

Bývalý zástupce velitele NATO, bývalý britský generál Alexander Richard Shirreff varuje ve své knize, který vyšla ve středu, že Západ směřuje k válce s Ruskem.

V knize, která se jmenuje 2017 War with Russia, Válka s Ruskem z roku 2017, Shirreff argumentuje, že události na Krymu zlikvidovaly narovnání, které vzniklo po ukončení studené války a připravilo scénu pro válečný konflikt, v rámci událostí, které se mohou začít odvíjet od příštího roku.

Shirreff líčí děsivý sled událostí.

Uprchlíci splatí Evropské unii do pěti let dvakrát všechny výdaje, které do nich investovala

18. 5. 2016

Analýza dopadu uprchlíků na Evropu zjistila, že rostoucí státní zadluženost bude kompenzována daleko rychlejším růstem HDP

Uprchlíci, kteří loni přišli do Evropy, uhradí to, co stály státy, do pěti let dvojnásobnou měrou, zjistila první hloubková studie dopadu příchozích na evropské komunity.

Uprchlíci vytvoří nové pracovní příležitosti, zvýší poptávku po službách a po zboží a zaplní mezery v evropském pracovním trhu tam, kde se nedostává zaměstnanců. Jejich mzdy doplní klesající penzijní fondy a veřejné finance, konstatuje Philippe Legrain, bývalý ekonomický poradce prezidenta Evropské komise.

Jak vyplývá z předchozích studií, příchod uprchlíků nepovede k snížení mezd ani k zvýšení nezaměstnanosti mezi domácím obyvatelstvem.

BBC: Kdo je k tomu nutí, snažit se přeplout do Evropy?

18. 5. 2016"Dostávali jsme jen jedno jídlo denně," řekl mi. "Bylo to strašlivé, bili nás, nebyly tam sprchy. Lidé mizeli. I kdybych se býval chtěl vrátit domů, nebylo úniku."

Nakonec se mu podařilo utéci. Jak se dostal na pobřeží, nebylo úplně jasné. Pak ho drželi po mnoho dní v "díře" vyhrabané na pobřeží v písku. "Spali jsme v té díře, močili jsme tam," řekl.

Je to nesmírně nebezpečné snažit se přeplout Středozemní moře v gumovém člunu, píše reportér BBC Christian Fraser. Účastnil jsem se minulý týden mise na záchranu uprchlíků ve Středozemním moři na lodi Aquarius, která je téměř 77 metrů dlouhá.

I tato loď se otřásala a úpěla, jak sebou házela ve tří a půl metrových vlnách, které náhle vznikají v těchto zrádných vodách.

Litujme tedy tisíců uprchlíků, kteří se vydávají na křehkých, nafukovacích člunech na tuto mořskou plavbu. Většina z nich neumí plavat a jsou zesláblí, protože během nebezpečné platby musejí být až 10 hodin ve stoje.

Od října 2014 se počet lidí, kteří se utopili ve Středozemním moři, zdevítinásobil. Přesto se v prvním čtvrtletí roku 2016 pokusilo o přeplavbu Středozemního moře z Libye 18 000 uprchlíků - o 8000 více než loni.

Čeká Madura osud Rousseffové? Experti si to nemyslí

18. 5. 2016


Levicové vlády Brazílie a Venezuely zápasí s ekonomickými obtížemi a opozice sbírá odvahu k tlaku na odstoupení prezidentů Dilmy Rousseffové a Nicoláse Madura. Avšak analytici hovoří o tom, že Venezuela se nachází na úplně jiné vývojové linii.

O nebezpečných mýtech, aneb žádná migrační krize neexistuje

18. 5. 2016 / Daniel Veselý

Žijeme v turbulentních časech, kdy se laciná a populistická mytologie stává pevnou součástí našich životů. Bohužel i řada inteligentních jedinců má sklony podléhat iracionální davové hysterii a ignorovat fakta, o nichž lze jinak vést smysluplnou diskusi. Tento trend se v hojné míře projevuje na obou stranách Atlantiku; mnozí z nás vidí v migrační a uprchlické vlně smrtelné nebezpečí pro náš již tak strastiplný život, neboť se tato vlna hemží podezřelými individui z cizí, ba dokonce zaostalé kultury, která je s tou naší nekompatibilní. Ona mytologie má nemalou moc tyto úzkosti a strachy jaksepatří „hnojit“, a proto je v konečném důsledku zhoubná.

Ruská počítačová aplikace zřejmě ukončí anonymitu veřejnosti

18. 5. 2016

Aplikace FindFace srovnává fotografie s profilovými fotografiemi na sociální síti Vkontakte (to je ruský Facebook) a dokáže identifikovat tváře se 70 procentní spolehlivostí

Aplikace byla zprovozněna v Rusku před dvěma měsíci a je tam od té doby nesmírně populární. Srovnává fotografie lidí s profilovými snímky na sociální síti Vkontakte, kde je více než 200 milionů lidí. V budoucnu zřejmě vznikne svět, kdy si vás někdo na ulici tajně vyfotografuje a systém vás okamžitě identifikuje podle vaší tváře na Facebooku. Obchody, policie a reklamní agentury vás tak budou schopny identifikovat v anonymním davu.

Německo pomůže súdánskému vládci stíhanému pro genocidu stavět koncentrační tábory pro uprchlíky

18. 5. 2016

Členské země Evropské unie opravdu, ale opravdu nechtějí uprchlíky, píše Buzzfeed.com. Německý týdeník Der Spiegel a televize ARD zveřejnily tajný plán Evropské unie poslat kamery, skenery a servery pro registraci uprchlíků do Súdánu, který je tranzitní zemí pro uprchlíky z východní a ze střední Afriky, kteří přecházejí poušť do Libye, aby se dostali přeplavbou do Evropy.

Součástí pláne je i pomoc od německé rozvojové organizace, GIZ, k vybudování dvou vazebních táborů pro uprchlíky v Súdánu.

Súdánský prezident Omar al-Bashir je obžalován u Mezinárodního soudního dvora ze tří zločinů genocidy. Dvakrát se mu podařilo uniknout zatčení, jednou v Jihoafrické republice, podruhé, minulý týden, v Ugandě.

"Za žádných okolností se nesmí veřejnost dozvědět, o čem se hovořilo na jednání dne 23. března, varovala Evropská komise během schůze výboru trvalých zástupců," píše Der Spiegel.

Tommy z Jersey a osud Evropy

18. 5. 2016


Zdí obehnané Staré město v hlavním městě Estonska s výhledem na Finský záliv představuje poslední dochované hanzovní obchodní město, které v Evropě zůstalo - pomník neochotě malé země s 1,3 milionem obyvatel zmizet ze světa. V posledních osmi stoletích, když byli Estonci válcováni a okupováni jedním nájezdníkem za druhým, stali se pány vlastního osudu přesně na čtyři dekády. Takový je osud malých zemí s většími lačnými sousedy, napsal John Schindler.

Britské stihačky vzlétly podruhé tento týden kvůli ruským letadlům u estonských hranic

18. 5. 2016

Britské stihačky typu Typhoon v úterý startovaly k identifikaci pěti neidentifikovaných letadel v mezinárodním vzdušném prostoru nedaleko estonských hranic. Sledovaly dvě bojová letadla Su-27 a výzvědné letadlo Il-20, pak ještě dvě další letadla Su-27.

Ruská letadla letěla, aniž by vysílala uznáváné identifikační kódy a nekomunikovala s regionálními centry leteckých dispečerů.

K obdobnému incidentu došlo i minulý pátek. Britské stihačky od minulého měsíce jsou součástí hlídkující vzdušné kontroly Pobaltí, pomáhají zemím, které nemají vlastní možnost vzdušné kontroly, a budou v oblasti přítomny do konce srpna.

Při předchozím hlídkujícím angažmá v oblasti vzlétly stihačky Typhoon sedmnáctkrát k více než 40 ruským letadlům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bývalý šéf britské rozvědky:

Uprchlická krize povede k radikálním změnám v Evropě

17. 5. 2016

Sir Richard Dearlove, bývalý šéf britské rozvědky MI6, varoval v rámci debat na téma "Svět v pohybu", které v pondělí vysílaly rozhlas a televize BBC, že nabídne-li Evropská unie bezvízový styk milionům Turkům, je to jako "ukládat benzín k ohni".

Dearlove poukázal na to, že "zavřít dveře migraci není alternativa" a že do Evropy v nadcházejících pěti letech mohou přijít miliony lidí.

V roce 2015 přišlo do Evropy 1,6 milionů migrantů a Dearlove poukázal na to, že jejich příchod bude mít dalekosáhlé sociální a politické dopady. "Geopolitický dopad promění politickou situaci v Evropě, protože se daleko více začnou prosazovat ti občané, kteří mají pocit, ať už je to racionální nebo ne, že jsou ohroženy jejich zájmy a jejich kulturní totožnoset a začnou prosazovat svůj vliv. Už se to stalo v Rakousku, kde to oživilo mrtvou Stranu svobodných. V jiných evropských zemích dojde také k oživení ultrapravicových stran."

EU bez zájmu, zatímco Turecko drasticky porušuje lidská práva navrácených uprchlíků

16. 5. 2016

"Moje děti i já trpíme, jídlo se nedá jíst. Nutím děti, aby to jedli, protože nemám žádné peníze a nemohu nic kupovat, ale oni to odmítají jíst, protože jsou v tom brouci."

První Syřané, kteří byli navráceni letecky podle dohody mezi EU a Tureckem, jsou vězněni už tři týdny ve vzdáleném táboře bez přístupu k právníkům. Vyvolává to další pochybnosti o tvrzení EU, že byli posláni zpět do bezpečné třetí země.

V následujících týdnech mají být obdobným způsobem deportovány stovky dalších lidí. Deportovaní uprchlíci varují, že deportované osoby budou čelit svévolnému věznění, nejasnému azylovému procesu a substandardním životním podmínkám.

Jejich svědectví ochromuje legitimitu dohody EU a Turecka o uprchlících, podle níž má většina uprchlíků, kteří přistáli na řeckých ostrovech, být vrácena do Turecka.

Levicová argumentace pro odchod z EU (jednoho dne)

17. 5. 2016

Evropská unie vypadá stále více jako volebně zmanipulovaný stát, v němž může být politicky nevyzrálé voličstvo východní Evropy zneužíváno - tak, jak Ludvík Napoleon zneužíval francouzské venkovany - jako trvalá překážka proti liberalismu a sociální spravedlnosti. Pokud tomu tak bude, budu chtít opustit Evropskou unii co nejdříve.

Levicová argumentace pro odchod z EU je strategická a jasná, píše Paul Mason. EU není demokracie a nemůže se jí stát. Namísto toho poskytuje nejvstřícnější ekosystém v rozvinutém světě pro rentiérské monopolní korporace, daním se vyhýbající elity a organizovaný zločin. Má exekutivu, která je tak mocná, že může zničit levicovou vládu v Řecku. Legislativu tak slabou, že nedokáže efektivně rozhodovat o zákonech ani ovládnout vlastní státní úředníky. Soudnictví, které v případech Laval a Viking podřídilo právo zaměstnanců na stávku právu zaměstnavatelů volně podnikat.

Ústřední banka Evropské unie je smluvně zavázána, aby dávala přednost deflaci a stagnaci před růstem. Státní pomoc krachujícímu průmyslu je zakázána. Politika škrtů, jíž se v Británii posmíváme jako aktu politické volby, je vepsána do smlouvy o EU jako povinnost, o níž není možno jednat. Totéž platí o ekonomických principech z éry Margaret Thatcherové. Labouristická vláda vedená Corbynem by musela realizovat svůj volební manifest v rozporu se zákony EU.

Proste groteska - (nielen) na Slovensku

17. 5. 2016 / Igor Daniš

(o románe Máriusa Kopcsaya Asvabaždénie)

Slovenský spisovateľ Márius Kopcsay vydal na začiatku roka román Asvabaždénie s podtitulom geopolitická groteska. Kniha je datovaná v roku 2015, ale na trhu sa objavila až v tomto roku. Predstavovanie na verejnosti, krsty a čítačky začali v marci a trvajú až dodnes. Kopcsay je zavedený slovenský spisovateľ . Názvy jeho zbierky noviel Stratené roky alebo Zbytočný človek hovoria samé za seba. Je najznámejšou postavou, hridnom Mucha, čo evokujem známeho hrdinu románu Jozefa Cígera – Hronského Jozefa Maka. Jedná teda o človeka milión, malého, priemerného, obyčajného; človeka frustrovaného životom, bez naplnených ambícií a už bez snov žijúceho pod tlakom dennodenných patálií, problémov, strastí, neschopného sa presadiť, človeka bez rešpektu okolia, bezcieľne sa potulujúceho sa prázdnotou bytia. Celková skepsa a bezútešnosť nie sú podávané tragicky, ale groteskne, so svojráznym čiernym humorom. Vrcholom jeho tvorby a bol zatiaľ jeho román Mystifikátor vydaný ešte v roku 2007, prirovnávaný aj Kafkovým románom.

KSČM a levice

16. 5. 2016 / Boris Cvek

Upřímně řečeno od sjezdu KSČM jsem nečekal vůbec nic. Jestliže ovšem vůbec něco bývalo dobré na komunistické myšlence, pak to bylo hájení práv chudých, nuzných, ponížených, a to internacionálně a s důrazem na systémová řešení.

Duben 2016 vytvořil globální teplotní rekord

16. 5. 2016

Rok 2016 bude rekordně historicky nejteplejší rok

Duben 2016 byl o 1,11 stupňů Celsia teplejší než průměrná teplota let 1951-1980. Po dobu tří po sobě následujících měsíců dochází nyní k výraznému zvýšení teploty, po dobu sedmi měsíců o nejméně 1 stupeň více, než jaký byl průměr let 1951-1980 pro ten měsíc. Když v únoru začla vznikat série tři nejteplejších měsíců, vědci začali hovořit o "klimatickém nouzovém stavu".

Andy Pitman, ředitel ARC Centre of Excellence for Climate System Science na univerzitě v Novém Jižním Walesu v Austrálii upozorňuje, že nedávný cíl pařížských rozhovorů o globálním oteplování dosáhnout toho, aby teplota nestoupla o víc než 1,5 stupně Celsia, je tím zpochybněn. "Systém funguje s inercí. Budou zřejmě překročeny i 2 stupně Celsia," řekl.

Rekordní teploty ničí ekosystémy po celém světě. Vyvolaly vybělení třetiny korálů na světě, v Austrálii je tím postiženo 93 procent korálových útesů.

V dubnu byl překročen symbolický mezník 400 částic CO2 na milion v atmosféře.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump varoval, že nebude mít přátelský vztah k britskému premiéru

16. 5. 2016

Donald Trump řekl v pondělí v britské televizi, že nebude mít zřejmě "zrovna dobrý vztah" k Davidu Cameronovi poté, co britský premiér před časem charakterizoval jeho návrh zakázat muslimům cesty do Spojený států jako "stupidní".

Trump také v rozhovoru zaútočil na nového londýnského primátora Sadiqa Khana za jeho kritické výroky vůči němu a varoval ho: "Já si ty výroky budu pamatovat." Vyzval Sadiqa Khana, aby podstoupil test inteligence, poté, co Khan řekl, že Trump je "ignorantský".

Poté, co byl Sadiq Khan zvolen londýnským primátorem, uvedl, že Trump má na islám "ignorantské" názory a riskuje, že ohrozí bezpečnost na obou stranách Atlantiku.

Z reportáže Evy Zahradníčkové, která pomáhala uprchlíkům v Maďarsku

17. 5. 2016

Odešel z Iráku po tom, co explodovala bomba vedle autobusu, kterým jel se svými kamarády. Dva z nich zahynuli..sám utrpěl zranění..Žil téměř rok v Německu..pak ho deportovali do Maďarska..Tady teď čeká na rozhodnutí úřadů..V Maďarsku zůstat nechce..příbuzné a kamarády má v Německu...Já nechápu..že se těchto lidí může někdo bát..My "jedeme" prostě po těch malých dětech..jsou nádherné! Vymazlit..převlíct..dát hračku..Víc se udělat nedá


PŘEČETLI JSME:

Civilizace má tenkou slupku. Dvakrát jsem zažil, jak demokracie zahynula téměř přes noc

16. 5. 2016

Dnes se vám každý den vyjevuje deset pravd a málokdo si dá práci s hledáním té pravé. Vytvoří se nějaké mediální povědomí, které se nabaluje jako lavina, až si totéž myslí tak mnoho lidí, že to všichni považují za pravdu pravdoucí. No a když jsou ty pravdy dvě, je zaděláno na pořádný svár.

Ten, kdo utíká před válku a je ohrožen na životě, má právo na pomoc. To je základní usnesení charty lidských práv.

Zneklidňuje mě, teď už za potomky, že velká část mých spoluobčanů už zase slyší na vábení radikálů, na píšťaly věčných Krysařů podněcujících nenávist.

Člověk se často nechá manipulovat zlem, ať už ze strachu nebo z jakési potřeby podlehnout mu. Civilizace má tenkou kůži.

Dvakrát za život jsem zažil, jak demokracie zahynula takřka přes noc. Demokracie je oslabená tím, co je na ní nejpodstatnější: že každému dává právo svobodného jednání, což jako první využijí její nepřátelé, kteří se mohou dostat k moci pomocí svobodných voleb – viz Hitler. Cesta z totality pak trvá nekonečně dlouho. Proto je naše účast v Evropské unii a NATO naprosto klíčová, doslova sebezáchovná!

Vaše generace musí dát Evropské unii definitivní tvar a nevylít přitom s vaničkou problémů samo dítě. A jestli se vám to nepodaří, pak pánbůh s vámi!

Rozhovor s téměř devadesátiletým spisovatelem Pavlem Kohoutem ZDE

Kráska s dlouhým nosem:

Samohybná kanónová houfnice DANA

16. 5. 2016 / Karel Dolejší


V závěru 60. let podstatnou část výzbroje na divizním stupni Československé lidové armády tvořily ze záložních skladů vytažené houfnice vz. 18/47 ráže 152 mm. Ačkoliv se kdysi jednalo o nápadité nouzové řešení, německé druhoválečné dělo adaptované na sovětskou munici a vybavené zkrácenou hlavní s dvoukomorovou úsťovou brzdou dosahovalo na ocelových kolech s gumovou obručí na silnici závratné rychlosti 25 km/h, v terénu 10 km/h.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2016

15. 5. 2016

V dubnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 080 Kč.   Příjem z reklamy byl 6254 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2016 128 923.08 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
13614