Rozhovor Britských listů 265: Koronavirus: POZOR na šíření lží

19. 3. 2020

čas čtení 1 minuta


Právě jsme se dověděli, že jacísi podvodníci inzerují prostřednictvím řetězových emailů zaručeně účinný lék proti koronaviru, který si prý lidé mají koupit. Ve vzniklé krizi v důsledku pandemie koronaviru se zintenzivnila komerční manipulace veřejnosti konspiračními teoriemi, strašáky a nesmysly. Například se šíří konspirační teorie, že koronavirus byl vytvořen záměrně, i když jsou k dispozici spolehlivé informace, že tomu tak není. Celé je to nebezpečné a destabilizuje to společnost. Co proti tomu dělat? O tom hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s Bohumilem Kartousem, redaktorem BL a mluvčím Českých elfů, kteří systematicky upozorňují na lži a podvody, jimiž je manipulována česká veřejnost. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Desítky lidí jsou nesmyslně zadržovány na letišti v Budapešti

19. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Ve Španělsku za posledních 24 hodin stoupl počet úmrtí na koronavirus o 169 osob na 767. Jednou z nejnovějších obětí byla dvaapadesátiletá zdravotní sestra z Baskicka. Počet oficiálně potvrzených nákaz je ve Španělsku nyní 17 174.
- V Británii stoupl počet mrtvých na 137. Zemřeli lidé ve věku 47-96 let a všichni byli nemocní.
- Anglická ústřední banka snížila úrokové míry na 0,1 procento. Je to už druhé krizové snížení ve snaze pomoci ekonomice v krizi.
- Írán zaznamenal dalších 149 úmrtí a registroval další 1000 nakažených osob.
- Francie se chystá rozšířit celostátní karanténu o dalších čtrnáct dní. Ministr vnitra Christophe Castaner se vyjádřil, že lidé, kteří toto opatření ignorují, jsou "idioti".
- Počet oficiálně potvrzených případů nákazy stoupl v Německu na 12 853, počet mrtvých na 34. Politikové, policie a známé osobnosti apelují na Němce, aby zůstávali doma, nebo riskují zavedení zákazu vycházení jako ve Francii. ZDE  

- Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier je nakažen koronavirem:

- Rusko zaznamenalo první úmrtí na koronavirus. Obětí byla 79 letá Moskvanka, kterou přijali koncem minulého týdne do nemocnice a zemřela ve čtvrtek. Byla nemocná, měla cukrovku a vysoký tlak. Za poslední týden se počet osob nakažených koronavirem v Rusku více než zdvojnásobil, ale Rusko oficiálně zaznamenává překvapivě malé počty infekcí, do středy večera jen 147. Moskva rychle staví novou nemocnici pro 500 pacientů, která bude k dispozici příští měsíc. Moskva tvrdí, že se infekce nerozšířila, protože rychle izolovala nakažené osoby, avšak je možné, že záměrně uvádí nízká čísla, aby nevyvolávala paniku.

- Desítky lidí jsou drženy na budapešťském letišti, včetně mnoha Maďarů a reportéra deníku Guardian Shauna Walkera, který tam přiletěl v jednu hodinu v noci. Maďarsko totiž náhle v pondělí uzavřelo hranice pro téměř všechny cizince. V těsné místnosti na letišti je drženo asi 60 lidí. Právem si stěžují, že jsou drženi v těsném prostoru po mnoho hodin a hrozí jim tak riziko nákazy. Jsou tam lidé s vazbami na Maďarsko a s povolením k pobytu v Maďarsku. Činitelé jim doporučují, aby odletěli pryč, jinak že budou muset čekat řadu dní na povolení ke vstupu do Maďarska: Lidé na to reagují výkřiky: "My tady bydlíme!"
- Provincie Hubei v Číně nezaznamenala žádné nové případy nákazy. Všech 34 nových případů nákazy v Číně ve čtvrtek byli příchozí ze zahraničí, nejvíce nakažených přijelo z Íránu, z Itálie, z Jižní Koreje a z Británie.
- Austrálie a Nový Zéland uzavírají své hranice od 21 hodin v pátek večer.
- Donald Trump podepsal zákon o koronaviru, jímž nařizuje testování na virus zadarmo. Rozšiřuje také zdravotnickou pomoc Medicaid a podporu v nezaměstnanosti, povinnou nemocenskou a rodinné přídavky pro některé zaměstnance. USA má nyní oficiálně zjištěno 9400 nakažených osob.
- Londýn uzavírá desítky stanic metra. Londýnský primátor Sadiq Khan apeluje na veřejnost, aby jezdila pouze, pokud opravdu musí. Ve středu Británie konečně uzavřela své školy.
- Írán omilostní 10 000 vězňů, včetně politických, na počest íránského Nového roku v pátek.
- Počet mrtvých v Itálii se přibližuje počtu mrtvých v Číně. V Itálii už zemřelo na Covid-19 téměř 3000 lidí, což se velmi blíží počtu mrtvých v Číně, který je 3245 osob. Obrovské množství mrtvých zahltilo pohřební průmysl. Rakve čekající na pohřeb jsou shromažďovány v kostelích a mrtvoly osob, které zemřely doma, jsou v uzavřených místnostech po mnoho dní.
- Jižní Korea oznámila balík opatření ke stimulaci ekonomiky ve výši 39 miliard dolarů.
- Japonský náměstek premiéra Taro Aso se vyjádřil, že olympijské hry jsou "prokleté".
- Světové burzy dál klesají.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Tato nebezpečná lež se šíří řetězovými maily. Zasáhne Policie ČR?

19. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Už jsem tu psal, jak věštecká je hra Karla Čapka Bílá nemoc, která koncem třicátých let zcela předpověděla koronavirovou epidemii. A zajímavé je, že v té hře má Čapek také dva neskrupulozní lékaře, kteří prodávají tinkturu podobného zbarvení, jaké má lék doktora Galéna, která ale nic nevyléčí, a vydělávají na tom velké peníze. A ejhle: děje se to i ve skutečnosti.

Toto je nebezpečný podvod velkého formátu: Zasáhne Policie ČR? (JČ)From: Olga Kratochvilova <olga.kratochvilova@gmail.com>
Sent: Wednesday, March 18, 2020 18:06
Subject: Fwd: K rozeslání - OPRAVADobrý den,
dovolte abych Vás informovala, že právě byl uveden na trh český produkt Monolaurin, který hubí koronovairus a funguje skvěle i preventivně proti nákaze. Produkt vyvinula brněnská společnost Essens.

Níže posílám video, ve kterém se dozvíte vše a to přímo od člověka, který tento produkt vyvinul - Dr. Krajíček. V příloze je pdf o produktu Monolaurin.

Máte - li o tento produkt zájem a chcete - li se dozvědět víc, kontaktujte mě. Případně si můžete na eshopu essens.cz udělat sami registraci a produkt zakoupit. Produkt lze zakoupit pouze s členskym ID. Své členské ID dostanete zdarma! Firma Essens je česká MLM společnost a system funguje na doporučení. Napište do kolonky "sponzor" mé ID - 10061104. Dostanete okamžitě 20% slevu. Budete patřit do mé sítě spotřebitelů a já Vás budu informovat o produktech a konzultovat s vámi i dávkování. První zásilka šla do Itálie, dnes byl produkt poskytnut českým zákazníkům. Zdroje jsou omezené, očekáváme, že Monolaurin bude rychle vyprodaný..neotalejte 😉

video - info od Dr. Krajíčka:
https://youtu.be/YOsoW31UVC8


Přeji všem klid a pevné zdraví!

Olga Kratochvílová
tel.: 773 576 164

Lidem vyděšeným z koronaviru či přetíženým profesionálům pomohou psychologové zdarma

19. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

PRAHA (19. března 2020) – Lidem, kteří v důsledku epidemie propadli strachu, úzkosti či depresi, stejně jako přetíženým profesionálům v první linii nabízejí zdarma pomoc více než dvě stovky profesionálních psychologů, krizových interventů, psychoterapeutů či studentů.


Kontakty na ně najdou na webových stránkách www.delamcomuzu.cz.

Současná situace představuje pro řadu lidí enormní psychickou zátěž.
Ať již jde o ty, kteří se bojí nákazy, jsou nemocní či mají někoho takového mezi nejbližšími. Nebo o lékaře, sociální pracovníky, odborníky v laboratořích, v záchranných službách apod. Těm všem chceme touto cestou alespoň nějak pomoci,“ prohlásil autor projektu, psychoterapeut Pavel Pařízek.

Koordinační centrum pro seniory již registruje tisíce dobrovolníků

19. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva


Praha 19. března 2020 - V současné krizové situaci epidemie koronavirem, která má celosvětově nejhorší dopad na starší lidi, je v plném provozu již pátý den Koordinační centrum pomoci pro seniory organizace ŽIVOT 90.

V pátek 13. března 2020 spustila organizace ŽIVOT 90 společně s Magistrátem hl. města Prahy a Českým červeným křížem non-stop krizovou linku 800 160 166, na které dosud operátorky a operátoři přijali více než tisíc telefonátů od seniorů.

Rozhovor Britských listů 264. Narodili jsme se v blbé době

13. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Připomenutí, že to bývalo o hodně horší než dnes...

Dr. Paul Millar pracoval v Edinburku poslednich dvacet let v neplacené funkci honorárního konzula České republiky. Dověděli jsme se, že mu za pár týdnů bude 87 let. Pan doktor Millar se narodil v roce 1933, v roce příchodu Hitlera k moci. Při nacistické okupaci Československa mu bylo šest let. V roce 1942, když mu bylo devět, poslali po atentátu na Heydricha jeho maminku nacisté do koncentračního tábora a jeho samotného na převýchovu do Německa. O jeho neuvěřitelných zážitcích s dr. Millarem hovoří v tomto prvním ze tří rozhovorů Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Epidemii koronaviru zastavíme jedině testováním naprosto všech lidí. Nákazu totiž šíří osoby bez příznaků

18. 3. 2020

čas čtení 2 minuty


Studie z italského městečka Vò, kde byla zaznamenána první italská smrt na koronavirus, dokazuje nebezpečí asymptomatických šiřitelů nákazy


Městečko Vò v severní Itálii, kde došlo k prvnímu úmrtí v Itálii na koronavirus, se stalo případovou studií, která dokazuje, jak by vědci mohli neutralizovat šíření viru Covid-19.

Vědecká studie, kterou provedla univerzita v Padově, za pomoci regionu Veneto a Červeného kříže, testovala na koronavirus všech 3300 obyvatel městečka, včetně lidí bez jakýchkoliv příznaků. Cílem studie bylo zjistit přírodní historii tohoto viru, jeho přenosovou dynamiku a kategorie rizika.

Časopis Nature: Jak se svět může poučit z čínské reakce na koronavirus?

19. 3. 2020

čas čtení 6 minut

Zatímco koronavirus zasahuje celý svět, země, kde epidemie eskaluje, netrpělivě čekají, zda extrémní čínský přístup funguje – přičemž Peking má prozatím epidemii pod kontrolou. Ostatní státy následují čínský příklad a omezují pohyb lidí uvnitř svých hranic, zatímco desítky dalších zemí omezují pohyb návštěvníků ze zahraničí.

Nyní jsou to dva měsíce od začátku karantény 15 měst v provincii Hubei - některé z nich jsou stále v platnosti - a počet nových případů je zhruba několik desítek denně. Na vrcholu epidemie to byly tisíce případů denně. „Extrémní omezení týkající se pohybu populace bylo docela úspěšné,“ říká Michael Osterholm, vědec zabývající se infekčními chorobami na Minnesotské univerzitě v Minneapolis.

 

Bude další růst Petra Kellnera a PPF vykoupen definitivní porážkou demokracie v ČR?

Zastrašování a vyhrožování jako známka PPFku

19. 3. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Současná agresívní ofenzíva předžalobních výzev, výhrůžek, slovních a osobních ataků, kterou se PPF a její spřízněné subjekty údajně „brání“ proti „lživým informacím“ šířených o PPF v médiích, které nemá pod kontrolou žádný z oligarchů spolupracujících se skupinou Petra Kellnera, je testem, do jaké míry je stále životaschopný jeden z pilířů skomírající demokracie v ČR.

Ruská média šíří konspirační teorie o koronaviru ve snaze destabilizovat západní zdravotnictví

19. 3. 2020

čas čtení 2 minuty


Prokremelská média šíří dezinformace o koronaviru s cílem prohloubit krizi veřejného zdravotnictví na Západě. To je závěr tajné zprávy diplomatické služby Evropské unie.

Monitorovací tým EU shromáždil 80 příkladů dezinformací z ruských zdrojů, šířených během dvou měsíců do 16. března. V nich se tvrdí, že je koronavirus biologická zbraň, kterou používá Čína, Spojené státy nebo Velká Británie. Jiné konspirační teorie tvrdí, že epidemii způsobili migranti, anebo že je to jen podvod.

Memento mori

19. 3. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

Bolsonaro dosáhl bodu zvratu. Brazilská elita mu odebírá podporu poté, co popíral nebezpečí koronaviru

Zdá se, že populistický brazilský prezident Jair Bolsonaro udělal osudovou chybu. Tím, že opakovaně popírá vážnost krize epidemie koronaviru, došlo k  náhlé a meteorické ztrátě podpory voličů pro něho. Z průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 82 procent obvyvatelstva nyní silně nesouhlasí se způsobem, jimž Bolsonaro reaguje na tuto pandemii.

29892

Čas děkovat a sloužit

19. 3. 2020 / Richard F. Vlasák

čas čtení 2 minuty

Dobrý den a ahoj,

mám radost, že kolem nás je tolik skvělých lékařů, sestřiček, sociálních pracovníků, duchovních i skautů, hasičů a vojáků nebo policistů, dobrovolníků. Sloužíte a my Vám děkujeme. Až se 18. března rozezní potlesk a třeba i zvony: ten hlas má dojít k Vašim uším, srdcím a myslím. Má patřit Vašim rodinám, které neuvidí maminky a tatínky na dny či týdny; má patřit lidem, kteří Vás vedou a starají se o to, aby vyčerpání nebylo ještě více, byť Vy sloužíte do úmoru a do padnutí.

Všichni chceme naznačit, že s virem vážně bojujeme, že?

18. 3. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

Člověk by nevěřil, kolik je teď všude v české nebo evropské společnosti nepřehlédnutelného odhodlání s tím koronavirem („covid-19“) bojovat. Jako by tu opravdu opět jednou nešlo o to známé „pozdě bycha honiti“! Přičemž – jakmile jednou jsme tam, kde zrovna jsme – především k tomu kompetentní orgány musí co nejúčinněji brzdit nové výskyty tohoto zákeřného onemocnění, aniž bychom se měli prioritně zrovna teď dohadovat, kdo kde jaksi zaspal nebo včas nedocenil, co tentokrát nejdříve propuklo jako zprvu anonymní hrozba v Číně.

Koronavirus a klimatická změna: Kterak Trumpova administrativa zpackala obojí

19. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Zde ve státě Washington mluvčí pečovatelského domu, který se stal epicentrem onemocnění COVID-19, uvedl, že spolu se svými kolegy byl svědkem toho, jak klienti se žádnými příznaky této choroby zemřeli v průběhu několika hodin. COVID-19, onemocnění způsobené koronavirem, nemusí nutně pomalý průběh, aby se dostalo do kritické fáze, píše na webu časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists Dawn Stover.

Trumpův nekompetentní přístup k pandemii zrcadlí jeho ignoranci týkající se klimatické krize

19. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Existuje přesná analogie týkající se Trumpova přístupu k pandemii koronaviru a ke klimatické krizi. V obou případech americký prezident a jeho spolupracovníci útočili na vědu, a navíc jsou na svou nekompetenci hrdí. Donald Trump aktivně podporuje těžbu nejšpinavějších fosilních paliv. Obdobně je hrdý na „infekční“ shromáždění svých stoupenců, zatímco si sám podával ruku s kdekým, konstatuje Juan Cole.

Za co mám být Číně vděčný?

19. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Za co prosím mám být té Číně vděčný? Za to, že podcenila virus, který se z jednoho čínského města rozšířil do celého světa? Nebo za to, že o viru dlouho lhala a nedovolila se světu na něj pořádně připravit? Nebo za to, že v počátku přijala zdarma pomoc celého světa a teď to samé zboží prodává světu buď za nejvyšší nabídku, nebo podle toho, jak jste - či nejste loajální k čínským komunistům, píše na Facebooku Václav Láska.

Přečetli jsme: Čína využívá pandemie koronaviru k politickým cílům. S českou pomocí

19. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Čínská lidová republika ani v době pandemie, na jejímž počátku stálo systémové selhání státu řízeného podle principů vedoucí úlohy strany, nezapomíná na své politické cíle. Místo reflexe institucionálních příčin problému se věnuje propagandistickým akcím.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang ve čtvrtek 12. března zahájil svou pravidelnou tiskovou konferenci oznámením, že v pátek 13. března se bude konat videokonference na téma boje s koronavirem za účasti představitelů ČLR a zemí platformy 17+1, kam patří šestnáct postkomunistických států, včetně České republiky, a Řecko.

Na čínské straně se videokonference mají zúčastnit zástupci ministerstva zahraničí, Státního výboru pro hygienu a zdraví a odborníci z oblasti „prevence, léčby, letectví, pohraniční kontroly a komunitního dozoru“. Na straně zmíněných evropských států to budou „vládní úředníci a zdravotníci“.

Celý text ZDE

COVID-19 a rakovina

19. 3. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Na epidemii koronaviru je zásadní naděje. Máme rozumný důvod očekávat, že to většinu lidí, které to zasáhne, nezabije. Ba že si na to populace vytvoří imunitu a že epidemie pomine. Navíc známe příčinu, způsob šíření a ochrany. Proto ta obrovská energie, ta velká mediální pozornost, ten zájem politiků.

Kultura žije! Podpořte básníka a písníčkáře Jiřího Dědečka

19. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Milí přátelé,

odpadlo mi hraní v březnu a dubnu, asi nebudu mít čím platit složenky… 

Bylo by prima, kdybyste mou tvorbu považovali za hodnou podpory. Když mě do týdne neuvidíte žebrat na mostě, pochopíte, že se to povedlo. Díky!

Když se prase nemyje, přijde epidemie!!!

P.S. Nejezte syrové netopýry.

Váš Jiří Dědeček
Írán: Když se nebude nic dělat, do června na koronavirus zemře v Íránu 3,5 milionu lidí

18. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus


- Od pátku 20. března se přestává učit ve školách v Británii. Avšak zdravotníci, policie a lidé, kteří obstarávají potraviny, budou muset dál chodit do práce. Proto budou školy otevřeny jejich dětem a také nejzranitelnějším dětem. Ve školách bude méně dětí, což zpomalí šíření infekce. Vláda varuje rodiče, aby děti nenechávali u dědečků a babiček.
- Počet cestujících v londýnském metru poklesl o 50 procent.
- V Anglii zemřelo dalších 32 osob, celkový počet mrtvých je 104.
- Tesco je další supermarket, který nebude prodávat více kusů od každého zboží jednomu zákazníkovi než jen tři.
- Ve Spojených státech plánuje vláda rozesílat americkým občanům šeky v hodnotě 2000 dolarů. Vláda také připravila dotace pro malé podniky v částce 300 miliard dolarů. Americké ministerstvo financí celkově připravuje záchranný dotační plán pro ekonomiku v hodnotě 1 bilionu dolarů. ZDE  
- Írán zaznamenal ve středu dosud největší nárůst úmrtnosti. Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 147 lidí, je to nárůst o 15 procent. Celkem zemřelo v Íránu 1135 osob. Oficiálně bylo zjištěno 17 361 případů nákazy. Íránci oslavují perský Nový rok a mnoho z nich ignoruje varování, aby nepoužívali veřejnou dopravu a neshromažďovali se na veřejných místech.
- Počet oficiálně zjištěných osob nakažených koronavirem dosáhl 200 000.
- Vietnam zakazuje trhy, kde se prodávají živá zvířata. Odborníci poukazují na to, že v důsledku bezprecedentního zbohatnutí Číňanů se v Číně rozšířila záliba v konzumaci nejrůznějších podivných zvířat a že poprvé v historii se tak lidstvo dostalo do bezprostředního kontaktu se zvířecími organismy, často nakaženými, s nimiž dosud nikdy v historii nemělo styk.
- Letecká společnost EasyJet začala prodávat lety na podzim a příští zimu - za jednotnou cenu 29.99 liber (900 Kč), dokonce i na Vánoce a na školní prázdniny. Také umožňuje cestujícím, kteří mají letět v nadcházejících dvou měsících, aby si změnili rezervaci bez jakýchkoliv poplatků. (Společnost British Airways nyní do konce května umožňuje cestujícím změnit svou rezervaci zadarmo na jakýkoliv jiný den a na jakoukoliv jinou destinaci, aby se lidé dostali domů.) EasyJet doufá, že se jí prodejem letenek na příští zimu podaří získat určitý příjem v situaci, kdy příjmy leteckých společností zmizely.
- Brusel před zavedením naprosté karantény. Ani noha v ulicích:


- Dvě organizace OSN oznámily, že byly nuceny dočasně suspendovat umísťování uprchlíků v bezpečných zemích, a to poté, co nevládní organizace vážně varovaly, že uprchlíci, a z nich především děti bez doprovodu rodičů, potřebují naléhavou pomoc. Charitativní organizace jsou vážně znepokojeny osudem 36 000 žadatelů o azyl na řeckých ostrovech, kteří žijí v přeplněných táborech, často bez elektřiny, bez topení a teplé vody.

- V Íránu zemře do června 3,5 milionu lidí, pokud se nebude proti koronaviru dělat nic. Efektivní zdravotnickou pomoc značně komplikují americké sankce, které íránské vládě znemožňují nákup léků, zdravotnického materiálu a humanitární pomoc ze zahraničí. Trumpova vláda včera sankční režim ještě více zpřísnila.

- Britský expert z Imperial College, který varoval, že v Británii zemře čtvrt milionu lidí, je nakažen koronavirem:


- Počet případu koronaviru stoupl za 24 hodin ve Francii o 1097 na 7730. Zemřelo 175 lidí, což je za posledních 24 hodin o 27 víc. 

Jak jsme přišly ke koronaviru a jak to zvládáme

18. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

K tomuto videu: Dívky dělají naprostou pitomost, že si berou léky proti horečce. Máte-li horečku 39 - 40 stupňů, horečka koronavirus usmaží. Horečka je přirozenou obranou organismu proti koronaviru. Berte si léky proti bolesti, nikoliv proti chřipce, upozornil veřejnost včera v britském rozhlase čelný lékařský odborník. (JČ)


V Británii je nakaženo koronavirem asi 55 000 lidí

18. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Hlavní poradce britské vlády uvedl, že v Británii je nakaženo koronavirem asi 55 000 osob a že cílem vlády je zajistit, aby na koronavirus zemřelo méně než 20 000 lidí.
- Tři největší britská letiště varovala, že budou nucena zastavit provoz, pokud jim vláda finančně nepomůže.
- Saúdská Arábie plánuje v nadcházejících dnech virtuální summit skupiny G20 s cílem koordinovat světové úsilí ve zdravotnické i ekonomické oblasti v boji proti koronaviru.
- Evropská unie připravuje nejpřísnější zákaz cestování ve své historii. Francie se přidala k Španělsku a k Itálii a zavedla nejpřísnější karanténu. Donald Trump doporučil Američanům, aby změnili své chování, a poprvé přiznal, že boj proti koronaviru může trvat dlouhé měsíce.
- Počet mrtvých v Itálii stoupl za posledních 24 hodin o 16 procent. Celkem v Itálii zemřelo 2503 osob. Počet potvrzených nakažení stoupl na 31 506.
- Írán v důsledku epidemie koronaviru dočasně propustil 85 000 vězňů.
- Britská vláda oznámila, že podnikům zprostředkuje levné půjčky v celkové hodnotě 330 miliard liber.
- Ve všech státech americké Unie je nyní nákaza koronavirem.
- Australská vláda informovala občany, aby očekávali nejméně půl roku vážného narušení normálního života.
- Trestní procesy trvající déle než tři dny budou v Anglii a ve Walesu odloženy.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin varoval v úterý republikánské senátory, že pokud by neschválili záchranný balík pro ekonomiku, nezaměstnanost v USA stoupne na 20 procent a vzniknou trvalé hospodářské škody.
- V USA zemřelo 108 lidí. Počet registrovaných infekcí dosáhl 6423.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Spojené státy nyní navrhují univerzální základní příjem

18. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Spojené státy nyní navrhují univerzální základní příjem.

Ve Velké Británii najedou objevili, že existuje kouzelný strom, na němž rostou peníze. Nouzové fondy budou (údajně) nyní k dispozici všem, kdo se dostanou do potíží. Takže všechny ty věci, o nichž nám říkali za celých posledních 40 let, že jsou nemožné, jsou najednou nyní možné.

Znamená to, že by mohla tato krizová reakce na koronavirus vést k vzniku lepší společnosti?

Takže je to na nás: Použijme tuto děsivou krizi k tomu, abychom se navzájem podporovali, vyžadovali od svých vlád, aby se chovaly lépe, a vytvářely takový svět, v němž chceme žít.

Anebo sledujme, ponižujícím způsobem, jak se společnost rozloží v bitkách o toaletní papír.


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Jak Fox News obrátily o 180 stupňů

18. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Ještě před několika dny tvrdila americká  Fox News, že obavy z koronaviru jsou nesmysl - že je to spiknutí, jehož používají zlovolní Demokraté proti dokonalému prezidentu Trumpovi. Obyčejná chřipka je daleko nebezpečnější než koronavirus.

Během několika málo dní Fox News otočila a nyní veřejnost vážně varuje před smrtícím dopadem koronaviru:


Česko a epidemie: Dohnat a předehnat Albánii?

Diktaturou ku zdraví?

18. 3. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Česká republika je podle mezinárodního žebříčku Global Health Security Index pro případy náhlé zdravotní krize připravena hůře než Argentina, Jihoafrická republika, Turecko či Albánie ZDE. S nezávislým hodnocením ovšem ostře kontrastuje na odiv vystavované přesvědčení české vlády, že v koronavirové krizi vše dělá skvěle a "naše" opatření prý napodobují v zahraničí.

Mezitím v Absurdistánu 120

Jak řeši Polsko epidemii koronaviru?

18. 3. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minutJak se pandemie šíří Evropou, rozhodl jsem se opustit svůj normální hektický styl a soustředit se na jediné téma: Jak řeší Polsko epidemii koronaviru? Budu se zabývat tím, jak Polsko přistupuje k tomuto problému na různých úrovních a pak, pro ty, kdo opravdu nemohou žít bez idiotských absurdit, pohlédneme na reakce polské katolické církve.

Návod na přežití apokalypsy KORONAVIRU…

18. 3. 2020 / Ivo Barteček

čas čtení 14 minut

(Získání roušek je priorita za každou cenu! Česká republika za pár dnů dohání v nemocnosti 13 krát větší Japonsko, které s koronavirem bojuje už 2 měsíce!)


Tento článek byl napsán v neděli 15. března pro Britské listy, ale vlivem editorských požadavků byl opožděn, a tak je již méně aktuální, než by byl v plánovaném vydání v pondělí, na druhou stranu tento článek byl autorem každodenně aktualizován o novinky, a proto má stále co nabídnout.

První článek na téma koronaviru „Svět není připravený na KORONAVIRUS, na apokalypsu … quo vadis? - https://blisty.cz/art/99081-svet-neni-pripraveny-na-koronavirus-na-apokalypsu-quo-vadis.html“ předpověděl zavření škol a veřejných událostí v České republice. Nejenže autor přesně identifikoval jedinou rozvinutou zemi podobnou Evropě, která bojuje proti koronaviru správně - Japonsko (po prvním fiasku s lodí Diamond Princess), ale sáhodlouze popsal některé důležité, ale i některé idiosynkratické záležitosti ve spojitosti s pandemií koronaviru.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Monitor Jana Paula: Světská sláva polní tráva

18. 3. 2020 / Jan Paul

čas čtení 5 minut

 

Co je to vlastně budoucnost? V lidském smrtelném životě ji může dejme tomu nějak prožívat mladý člověk, jako cosi, co je mu zatím velmi vzdálené, co je teprve před ním, a co do jisté míry může ovlivnit. Nějakou budoucnost ještě může mít i člověk střední generace, ti nejstarší už svoji budoucnost vlastně žijí. Můžeme se tedy bavit jen o budoucnosti lidského pokolení jako takového, protože každý jednotlivec měl, má, a nejspíše stále bude mít svoji budoucnost vymezenou jen v rámci vlastního života, v období od svého narození do svého úmrtí. To je fakt, s kterým zatím nelze mnoho udělat. Mladí si mohou bláhově myslet, že nic zlého se jich netýká.

Restauracím hrozí ztráty v desítkách miliard, bez státní pomoci je celý sektor existenčně ohrožen

18. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Vláda musí pomoci formou daňových prázdnin: zmrazit placení odvodů za zaměstnance, smysl dává také nulová sazba DPH

Tisková zpráva Sdružení pro zaměstnanecké stravování, z.s. prozams.cz


PRAHA (18. března 2020) – Tuzemským restauracím hrozí v důsledku opatření proti šíření koronaviru extrémně vysoké ekonomické ztráty v řádu desítek miliard korun, které mohou zcela ochromit celý sektor

Restaurace jsou uzavřeny na základě rozhodnutí vlády od sobotního rána a mohou nyní pouze nabízet jídla a nápoje formou prodeje z výdejního místa nebo prostřednictvím donáškové služby. V první pracovní den(pondělí 16. 3.) jejich tržby v porovnání s běžným  pracovní den poklesly na základě dotazování u provozovatelů restaurací cca o 90 procent.

Plánování pro příští koronavirus začíná právě teď

18. 3. 2020

čas čtení 3 minuty

Historie nás učí, že každé století či dvě přichází zvlášť virulentní patogen, který představuje pro lidi významnou globální hrozbu. Nevíme, zda koronavirus bude mít nakažlivost španělské chřipky, která infikovala více než třetinu lidstva, a nemá ani přibližně 60 % smrtnost ptačí chřipky z roku 1997. Ale co když jednoho dne budeme čelit biologickému oponentovi, který zkombinuje obojí?, píše James Stavridis.

Zprávy z přední linie boje proti COVID-19

18. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Jaké je to pro medicínský personál v přední linii boje s infekcí COVID-19?

   

"V posledních několika týdnech jsem se sotva vyspal. Ostatní lékaři a nemocniční personál, všichni jsme často pracovali 18 hodin v kuse. Během pouhých 24 hodin jsme zřídili jednotku pro subintenzívní péči, abychom snížili tlak z jednotky intenzívní péče. Nyní tam posíláme případy, které nejsou až tak vážné."

Čína spustila dezinformační kampaň, která viní z koronaviru USA

18. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Bombastičtí představitelé čínské vlády pokládají základy k obvinění USA z globální pandemie koronaviru a tím k vyvinění čínské komunistické strany. Zdá se, že trumpovská rétorika má svůj jasný zrcadlový obraz na druhé straně planety. Americký prezident označuje pandemii za "cizí virus"? Číňané ji označí za virus americký, píše Brendon Hong.

Koronavirus a výluky ve Španělsku

18. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Španělské firmy reagují na koronavirus vlnou dočasných výluk, která ovlivní více jak 100 000 pracovních míst, upozorňují Javier Salvatierra a Dani Cordero.

29892

Čas věřit a žít

17. 3. 2020 / Richard F. Vlasák

čas čtení 1 minuta

Dobrý den a ahoj,

mám z dnešních dní radost. Mám radost, že si pomáháme, nosíme a šijeme roušky, nabízíme odvoz potravin, chováme se ohleduplně, sdílíme si rady psychologů, on-line kázání i informace, kde se zpřístupňují knihy ke čtení, dobré filmy - či informace, kde města i vesnice nabízejí rozvážku potravin a léků. V Liberci vyvinuli roušky z nanovláken, která ochrání před viry na 98%. To je dobré.

Už nemůžem...

17. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě. Jasně, jako lékaři jsme se upsali náročné práci, věděli jsme, do čeho jdeme. Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom - je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu, píše na Facebooku lékařka Pavla Kovaříková z Nemocnice Na Bulovce.

Na koronavirus už zemřelo více než 7000 lidí

17. 3. 2020

čas čtení 6 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Náměstek hlavního britského vládního zdravotníka profesor Jonathan Van-Tam nevyloučil, že sebeizolační opatření, která nyní zavádí britská vláda, budou muset trvat až rok. Předpověděl ale, že zjřemě budou trvat nejméně několik měsíců.
- Většina kin v Británii přestává promítat.
- Britská letiště do několika týdnů zkolabují bez vládní finanční podpory, varují jejich ředitelé. Británie bude muset od nynějška mít válečný státní rozpočet, konstatovalo britské ministerstvo financí. Za druhé světové války došlo k poklesu HDP v Británii o 20 procent a vláda nyní obdobně bude muset použít na záchranu ekonomiky rozsáhlé finanční půjčky.
- Úmrtnost na koronavirus zvyšuje trvale špatná kvalita vzduchu ve městech, varují experti. Znamená to, že počet mrtvých ve městech bude vyšší než na venkově. Předběžné výpočty amerického experta dokazují, že kdyby v Číně nebyl drasticky znečištěný vzduch, zemřelo by tam na koronavirus daleko méně lidí.
- Britský sektor restauračních služeb, hotelů a hostinců bude zničen, pokud mu vláda naléhavě neposkytně rozsáhlou finanční pomoc, varovali předáci tohoto sektoru.
- Čína reagovala zuřivě na Trumpův tweet, že jde o "čínský virus". Mluvčí čínského miínisterstva zahraničí Geng Shuang uvedl, že by se americký prezident měl starat o své vlastní problémy. "Někteří američtí politikové se snaží Čínu stigmatizovat. Čína to ostře odsuzuje. Naléháme na USA, aby přestaly s touto ohavnou praxí. Jsme velmi rozhněvaní a silně proti tomu protestujeme."
- Německý ministr zahraničí Heiko Maas oznámil, že německá vláda zahájí repatriační operaci pro tisíce německých občanů, kteří v důsledku koronaviru uvízli v zahraničí. Vláda na to poskytne 50 milionů euro. Po celém Německu si lidé nakupují na poslední chvíli zboží, které není považováno za životně důležité, poté, co německá vláda v pondělí oznámila, že od zítřka bude většina obchodů uzavřena.  Supermarkety a lékarny zůstanou otevřeny. V Německu bylo v úterý zaznamenáno 7000 nakažených, ale jen 17 mrtvých. Šéfové německých nemocnic uvádějí, že zvyšují počet lůžek na intenzivní péči z nynějších 28 000 na 34 000 s ventilátory. Volkswage končí výrobu ve všech svých továrnách v Evropě. Novináři nemají už fyzický přístup na tiskové konference, ale mohou ministry kontaktovat digitálně.
- Asijské země se připravují na "bumerangový efekt" - na návrat epidemie do jejich zemí z Evropy. Z 21 nových případů nákazy v Číně jich bylo 20 dovezeno ze zahraničí. Na Tchajwanu bylo všech 24 nových případů nákazy dovezeno ze zahraničí, v Jižní Koreji 44. V Singapuru bylo v pondělí 17 nových případů infekce, z toho 11 ze zahraničí. Šéfka Hongkjongu Carrie Lam řekl v úterý na tiskové konferenci: "V mnoha zemích je počet nákaz explozivní. Jestliže nepřijmeme přísná opatření, obávám se, že veškeré naše úsílí za poslední dva měsíce bude promarněno."
- V Íránu zemřelo dalších 135 lidí, celkem tam zemřelo 988 osob. ZDE 
- Do pondělka zemřelo na koronavirus 7119 osob. Celkem je 181 377 potvrzených nákaz a 78 085 lidí se uzdravilo.
- V Británii udělala vláda Borise Johnsona obrat o 180 stupňů a doporučila, aby se nemocní lidé, těhotné ženy a osoby starší 70 let sebeizolovali. Když se v rodině objeví u jednoho člena nákaza, projevující se kašlem a vysokou teplotou, CELÁ RODINA má zůstat čtrnáct dní v karanténě.
- Donald Trump doporučil něco podobného Američanům. Chce, aby Američané nechodili do míst, kde je více než 10 lidí. Varoval je, že přísnější opatření jsou nutná pro omezení šíření nákazy a že zřejmě dojde k hospodářskému útlumu.
- Francouzský prezident Macron vážně promluvil k národu. Konstatoval, že občané, kteří o víkendu nerespektovali zásadu sebeizolace, ohrozili sami sebe i lidi kolem a ohlásil přísnější opatření, která budou vynucována policií:


- Kaliforňané také dostali příkaz, aby nevycházeli z domu, poté, co v Kalifornii došlo k 14 procentnímu zvýšení počtu nákaz. Celkem je tam 335 nakažených osob a šest lidí zemřelo.
- Čína v pondělí zaznamenala 21 nových případů koronaviru. O den předtím jich bylo jen 16. Počet nákaz z dovozu v kontinentální Číně dosáhl 143, o dvacet více než předchozí den. Oficiální Čínský deník napsal v úterý v redakčním komentáři, že by se ostatní svět měl poučit z Číny a přijmout zásady okamžitého zjišťování nákazy, rané karantény a rané léčby, jinak se pandemie nezastaví.
- Trump říká koronaviru "čínský virus":


- Firma Amazon v Americe najala dalších 100 000 osob, protože objednávky zboží posílaného poštou rapidně vzrostly.

- Herec Tom Hanks byl v Austrálii propuštěn z nemocnice, jeho manželka Rita Wilsonová zůstává v izolaci.

- Šéf Světové zdravotnické organizace Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus zapřísahal státy, aby rigorózně pokračovaly v testování pacientů, zda mají koronavirus. Zdůraznil: "Nevidíme dostatečně urgentní eskalaci testování, karantény a zjišťování kontaktů, což  musí být podstatou reakce."

- V Británii celkem zemřelo 55 lidí, nejmladšímu bylo 56 let.

- Evropská unie navrhla zákaz veškerého cestování, které není životně důležité, na dobu 30 dnů. Egypt, Kanada a Malajsko jsou dalšími zeměmi, které uzavřely svá letiště.

- Francie varovala před "rychle se zhoršující situací" a Španělsko provedlo rekvizici svého soukromého zdravotnictví.
- Německo uzavřelo modlitebny, bary, restaurace, muzea a kina.

- Dále drasticky klesají světové burzy.

- Letecké společnosti Qantas, British Airways, Ryanair, easyJet a Virgin Atlantic v pondělí oznámily, že ruší až 90 procent svých letů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Diskuse ano, ale pozor na její meze a míru relevance!

17. 3. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minutyNemohl jsem si nevšimnout. Hned tu byla reakce na dva mé poslední příspěvky do Britských listů. Takže hned: díky za aktivní zájem o nabídnutá témata. Vždy bychom měli být vděčni za „zpětnou vazbu“. A že téma hned zcela „nezapadlo“ do zapomnění.

Pochopitelně někde nemálo jinde, ne-li skoro vždycky může být jak autor, tak jeho možný kritik. Už těmi informačními zdroji, ž nichž obě strany – často s odlišnou mírou kvalifikace – pokaždé čerpají. Ale možná ještě víc způsoby, jimiž posléze si vybírají zdroje svých informací a jak potom ty získané údaje interpretují. (Nedávno jsem se o tom v BListech zmiňoval. Třeba 2. března.)

Koronavirus: Uvědomujete si, jaký byl Karel Čapek prorok?

17. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

V Evropě, postižené sílícím populismem, ultrapravičáctvím, vlivem pouliční chátry a demagogie diktátorů se rozšíří pandemie choroby Morbus Tschengi, která do světa přišla  z Číny. Mladí lidé jsou proti této nakažlivé smrtelné chorobě imunní. Choroba zabíjí jen staré lidi, mladí jsou v pořádku. "Morbus tschengi je totiž typická choroba pokročilého věku. Patrně jí k tomu poskytují příznivé podmínky ony normální organické změny, kterým říkáme stárnutí," sděluje novinářům profesor Sigelius na Lilienthalově klinice. Proti pandemii není lék, dokud - -

Ostatní už znáte.

Tohle není jediný případ, kdy Karel Čapek ohromujícím způsobem předpověděl budoucnost.

Byl to dobrý psycholog. Znal své Pappenheimské. (Nejen Čechy.)

Jen Karel Čapek nezaznamenal, že by v případě pandemie následoval naprostý rozval zdravotnictví a lékaři by nebyli tak bohorovní jako kolaborant s režimem Sigelius...

No, jen se na ten film podívejte znovu:

 

V Itálii se onemocněním COVID-19 nakazilo už 1 700 zdravotníků, v Evropě je zapotřebí solidarita

17. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

tisková zpráva

Počet lidí s onemocněním COVID-19 v řadě evropských zemí rychle narůstá a Evropa je nyní epicentrem pandemie této nemoci. Lékaři bez hranic proto vybízejí jednotlivé země, aby nezapomínaly na vzájemnou solidaritu. Je důležité, aby se dostalo nezbytné zdravotnické vybavení (včetně ochranných pomůcek pro zdravotníky jako jsou roušky či respirátory) tam, kde je ho zoufale zapotřebí.

 

Lékaři bez hranic začali minulý týden pomáhat zdravotníkům ve čtyřech nemocnicích v oblasti současného epicentra nákazy v Itálii. Jedním z obrovských problémů tam je nedostatek ochranných pomůcek, což často zanechává zdravotníky v první linii nechráněné. Zhoršuje to epidemii a brání v jejich snaze zachraňovat životy pacientů.

Názor z Británie: My lékaři máme z koronaviru strach. Jak bychom ho mohli nemít?

17. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus


Jsem lékař v britském státním zdravotnictví a uklidňuje mě klid a odvaha našich zaměstnanců, navzdory šířícímu se strachu, píše anonymně v deníku Guardian jeden lékař.

Plíživý, bodavý, prudký strach. Posadil jsem se u stolu a otevřel jsem na počítači sken pacienta, který jsem měl zhodnotit. Přišel s horečkou a kašlem a - což bylo klíčové - nebyl nedávno v zahraničí ani nebyl ve styku s nikým nakaženým. Charakteristický vzorec skvrnité běloby, podobný drcenému sklu, se objevil kolem vnějších částí obou jeho plic. Poprvé jsem už nemohl předstírat, že nemoc, o které jsem toho tolik četl, je v Číně, nebo v Íránu nebo v Itálii. Je tady a šíří se. V mém městě. V mé nemocnici. Na mé obrazovce.

Blbí Angličané ve Španělsku ignorují příkaz úřadů být v karanténě

17. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

A tentokrát nevadí, že videoreportáž pořídila ruská propagandistická státní televize RT:


Hospodaření OSBL za únor 2020

29. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

V únoru 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 630.42 Kč, výdaje byly 66 931.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


26464