Brazilský prezident Kubitschek byl zavražděn v rámci Operace Condor

10. 12. 2013

čas čtení 3 minuty

FAG║ŠOK│ "Komise pravdy" spolkového státu São Paulo došla k závěru, že není pochyb o tom, že bývalý prezident Juscelino Kubitschek, známý také svými iniciálami JK, který zemřel při autonehodě v roce 1976, byl zavražděn vojenskou diktaturou.

Předseda komise, radní Gilberto Natalini (PV - Strana zelených Brazílie), uvedl, že našla více než 90 důkazů a indicií, že Kubitschek byl obětí plánovaného vojenského útoku na 22.srpna 1976, když bývalý prezident cestoval po dálnici v blízkosti obce Resende ve státě Rio de Janeiro .

"Nemáme pochyb o tom, že Juscelino Kubitschek byl obětí spiknutí, komplotu a politického útoku," řekl Natalini.

Juscelino Kubitschek foi assassinado, conclui a Comissão da Verdade de SP ZDE

Comissão Municipal da Verdade de São Paulo conclui que JK foi morto pela ditadura ZDE

Prezidentství Juscelina Kubitscheka byl známé "Plánem národního rozvoje" ("Plano de metas") s proslulým mottem: "Padesát let pokroku v pěti." V rámci tohoto plánu postavili urbanista Lucio Costa , architekt Oscar Niemeyer a návrhář krajiny Roberto Burle Marx za pouhé tři roky nové hlavní město Brasilia.

V roce 1964 se konal vojenský převrat, ve kterém Juscelino ztratil mandát senátora za Goiás a v zemi byla pozastavena politická práva .

V roce 1966 se Kubitschek pokoušel organizovat frontu pro demokratizaci země, spolu s Carlosem Lacerdoou a João Goulartem, ale nikdy se nevrátil k moci. Politický profesionál skončil kariéru jako podnikatel.

26. dubna 2000, bývalý levicový guvernér Rio de Janeira, Leonel Brizola tvrdil, že ex-prezidenti Brazílie, João Goulart a Kubitschek, byli zavražděni vojenskou chuntou v rámci Operace Kondor a spustil vyšetřování.

Operace Condor byla kampaň politického útlaku a teroru, zahrnující zpravodajské operace a vraždy odpůrců, realizovaná v období mezi roky 1975 a 1985 pravicovými diktaturami v Jižní Americe. Program byl určen k odstranění komunistických nebo sovětských vlivů a myšlenek, a potlačení aktivního nebo potenciálního opozičního hnutí proti zúčastněným vládám - Argentině , Chile , Uruguayi , Paraguayi , Bolívii a Brazílii .

Dne 25. listopadu 1975 se představitelé vojenských zpravodajských služeb Argentiny, Bolívie, Chile, Paraguay, Uruguay setkaly u Manuela Contrerase, šéfa DINA (pinochetovské tajné policie). Podle francouzské novinářky Marie-Monique Robinové, autorky Escadrons de la mort, l'école française (2004, Eskadry smrti, francouzská škola), generál Rivero, zpravodajský důstojník z argentinských ozbrojených sil a bývalý student francouzštiny , vymyslel název operace Condor. Spojené státy poskytly technickou podporu a dodávaly vojenskou pomoc účastníkům nejméně do roku 1978, a znovu poté, co se republikán Ronald Reagan stal prezidentem v roce 1981.. Odtajněný dokument CIA ze dne 23. června 1976 prozradil vazbu CIA na operace Condor a Gladio, stejně jako na argentinské, uruguayské a brazilské eskadry smrti, kolumbijské polovojenské organizace Alianza Americana Anticomunista, . Na policejní stanici v Lambaré nalezený "teroristický archiv", objevený v roce 1992 bývalým paraguayským politickým vězněm Martinem Almadem, má celkem 60.000 dokumentů, zahrnujících 593.000 stran. Váží 4 tuny... Operation Condor měla za následek až 50.000 zabitých, 30,000 "zmizelých" a 400 000 zatčených a uvězněných.

Operace Condor oficiálně skončila, když Argentina vyhnala vojenskou diktaturu v roce 1983 (po její porážce ve válce o Falklandy) a obnovila demokracii.

Operation Condor ZDE

Dirty War ZDE

Česká televize 2009, Josef Ftorek: Operace Kondor ZDE

0
Vytisknout
7818

Diskuse

Obsah vydání | 11. 12. 2013