Nový papež kritizoval amerického viceprezidenta a Trumpovu antiimigrační politiku

9. 5. 2025

čas čtení 3 minuty
Pokrytečtí čeští politikové chválí na sociálních sítí zvolení nového papeže. Nezmiňují se o tom, že je nový papež proti antiimigrační politice, kterou oni prosazují

Robert Prevost: JD Vance nemá pravdu: Ježíš po nás nechce, abychom svou lásku k druhým hierarchicky dělili podle kategorií lidí.


New York Times: „JD Vance se mýlí": Nový papež má problém s  Trumpovou imigrační politikou

Než se kardinál Robert Francis Prevost stal papežem, sdílel na sociálních sítích pod svým jménem kritiku postojů Trumpovy administrativy k imigraci.


Měsíce předtím, než se kardinál Robert Francis Prevost stal prvním americkým papežem, se účet na sociálních sítích pod jeho jménem vyjadřoval kriticky na adresu viceprezidenta JD Vance a sdílel článek, který viceprezidentův výklad křesťanského učení označil za „nesprávný“.

 
Článek zveřejněný v časopise The National Catholic Reporter byl vyvrácením Vanceovy interpretace katolického učení, kterou použil k obhajobě deportační politiky Trumpovy administrativy.

Příspěvek na Twitteru, který účet sdílel v únoru, byl jedním z několika, které upozorňovaly na články kritizující postoje Trumpovy administrativy k imigraci.

V dubnu účet pod jménem kardinála Prevosta sdílel komentář katolického spisovatele, který se ptal, zda prezident Trump a prezident Salvadoru Nayib Bukele vidí „utrpení“ způsobené jejich imigrační politikou.

„Není vaše vědomí narušeno?“ napsal spisovatel Rocco Palmo. „Jak můžete mlčet?“

V červenci 2015 účet přeposlal článek newyorského kardinála Timothyho M. Dolana, který označil Trumpovu „protiimigrační rétoriku“ za „problematickou“. O tři roky později účet sdílel příspěvek chicagského kardinála Blase J. Cupicha, podle něhož na politice administrativy, která odděluje děti migrantů od rodičů, není „nic ani vzdáleně křesťanského, amerického nebo morálně obhajitelného“.

Kritika Trumpa do značné míry kopíruje postoje papeže Františka, který rovněž vyjádřil nesouhlas s deportační politikou administrativy. Ačkoli se kardinál Prevost zdál být na Twitteru poměrně aktivní, účet se do značné míry vyhýbal vyjadřování vlastních názorů a místo toho přeposílal komentáře církevních představitelů a články z katolických zpravodajských serverů. Nebylo jasné, zda účet vedl sám, nebo jej obsluhovali zaměstnanci.

Občas účet zabrousil i do jiných sporných oblastí americké politiky. V roce 2020 sdílel prohlášení podepsané sedmi americkými biskupy, v němž se uvádělo, že jsou „zlomeni, znechuceni a pobouřeni“ zabitím George Floyda, které označili za „výzvu k probuzení“.

Zatím se nezdá, že by Trump choval vůči papeži nějakou zášť za předchozí kritiku. Ve svém vlastním příspěvku na Twitteru prezident uvedl, že se těší na setkání s novým papežem.

Vance, katolický konvertita, který se s papežem Františkem setkal krátce před jeho smrtí, také ve čtvrtek odpoledne novému papeži poslal přání všeho dobrého.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
330

Diskuse

Obsah vydání | 9. 5. 2025