EU: Ján Kuciak a Daphne Caruana Galizia jsou vzorem Evropě

3. 6. 2018 / Jan Čulík, Dominika Švecová

čas čtení 10 minut

Foto: viceprezident Evropského parlamentu Valcarcel Siso Ramon Luis


"Mír musí být víc než jen absence války."  To musíte zajistit. Aby Evropská unie nadlouho zůstala něčím víc, než jen absencí války.ZDE, vážení čtenáři, naleznete naši devadesátiminutovou nahrávku posledního zasedání shromáždění 9000 mladých lidí ze 40 zemí Evropy v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Zasedání se konalo  v sobotu 2.6. večer. Kdo umí anglicky a má čas, nahrávku vřele doporučujeme. Ukazuje, jak radikálně odlišná je atmosféra v západní Evropě.

Dvoudenní setkání tisíců mladých lidí EYE  2018 bylo charakterizováno obrovským množstvím energie, entuziasmu, nových nápadů a myšlenek a hluboce humanistickým etosem, často nesmírně idealistickým. Rozdíl mezi tím, co se dělo v posledních dvou dnech ve Štrasburku a jak na Evropskou unii pohlíží třeba česká veřejnost a český tisk (nemluvě třeba o Polsku) by nemohl být větší.

Hudební prezentace před závěrečnými projevy a poslední veřejnou debatou byla velmi idealistická. Přítomní zpívali refrén "Human being defines us. Common love unites us" (Lidskost nás definuje. Sdílená láska nás spojuje)"  - viz nahrávka, od minuty 3.20

Povšimněte si vystoupení Angličanky-Italky (nahrávka, od minuty 54.55):

"Toto není otázka, chci jen vyjádřit vděčnost těm 9000 lidí zde.  Já jsem se tak bála sem přijet, kvůli hlasování pro brexit. Očekávala jsem nepřátelství a agresi. A setkala jsem se to s takovou laskavostí a vřelostí. Děkuju vám. Jménem Británie, děkuju vám."

Poláci, stejně jako mnoho Čechů, jsou zblblí xenofobními lžemi domácích médií. Výroky polské delegátky o "nebezpečnosti uprchlíků" byly přijaty nesouhlasným bučením:


"Dobrý den, já jsem Angieszka z Polska. Když mluvíme o uprchlících, někdy si je pleteme s obyčejnými migranty. Vy jste říkali, že na ně musíme myslet jako na lidské bytosti. Ale co evropské lidské bytosti? Evropská unie by měla chránit nás jako Evropany. Musíme ty imigranty ověřovat. Protože mezi nimi samozřejmě jsou lidé, kteří potřebují pomoc, a těm musíme pomoci, ale v těch skupinách jsou lidé, kteří jsou nebezpeční." (drobný potlesk, obrovské nesouhlasné bučení).  (Nahrávka, od minuty 58.06.)

Z českého hlediska (Václav Klaus právě srovnal Evropskou unii s komunistickým režimem) je zvlášť pozoruhodný projev viceprezidenta Evropského parlamentu Valcarcela Siso Ramona Luise z poslaneckého klubu Evropské lidové strany. To je klub pravicových stran - avšak propast mezi jeho myšlením a myšlením středoevropských pravičáků by nemohla být hlubší.

Viceprezident Luis vzpomněl ve svém projevu mj. na Jána Kuciaka a zavražděnou maltskou novinářku  Daphne Caruanu Galizii jako na hrdiny a symboly Evropy (nahrávka, od minuty 17.07)

Citujeme:

Rozhovor Britských listů 167.

Stejně jako Češi, každý cizinec je jiný

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaProč se učí lidé česky? A jaké je to, když má Čech za partnera či manžela Nečecha? V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Hanou Tomšů-McCulloch, která učí zahraniční studenty na pražské Karlově univerzitě českému jazyku. Předtím vyučovala studenty z celého světa na Glasgow University ve Skotsku a přivezla si odtamtud i skotského manžela. Jaké je to žít mezi dvěma kulturami? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. června 2018.

Pozn. red.:
V rozhovoru se mluví o klasickém  seriálu televize Channel 4 Father Ted (z let 1995-1998) ostře ironizujícím tři katolické kněze působící v západním Irsku. Tady jsou:


Musíme vyrábět, žádnou nemocenskou!

3. 6. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta


Tohle je taky převelice pěkné (dotaz byl, zda proplácet první tři dny nemocenské).

No řekněte - proč? Ze superhrubé mzdy je odvedeno nějakých 31% platu na sociální pojištění, ale proč by vám to mělo být propláceno, když onemocníte? No řekněte proč? Proč dělat zaměstnancům úlitbu, každá nemoc se dá přechodit, však nechcípnete, vyležet to můžete o víkendu.

Přece je to jasný, jste všichni simulanti. Zaměstnavatel je chudák, musí vás honit do práce - škoda že vás nemůže přikurtovat k ponku a švihat bičem k vyššímu tempu. To je beztak taky nějaká socanská úlitba. A jak vy se mu za to odvděčujete, nevděčníci? Drze onemocníte! Prd onemocníte, chcete vykachlíčkovat koupelnu nebo pomoct bráchovi se zabíjačkou, a hodíte se marod.

Však to tak funguje všude, žeáno Mr Juříček? Firma odveze vaše zboží, vyklopí to v první zatáčce, je to pojištěné - ale ne, hochu, pojištění platí až od 30. kilometru, vždyť se ani pořádně nerozjel. Dostanete zboží, pokazí se druhý den, Mr Juříček jde uplatnit záruku, má smůlu, záruka přece platí až od třetího týdne, logika ne?

Jsem myslel že tenhle druh podnikatelského primitivismu ve stylu "zaměstnanec je něco jako stroj, akorát tolik nevydrží" už vymizel, ale evidentně jsem se mýlil. No co jste si zvolili, to máte.

Dnešní Polsko: Zabijte ty muslimáky svatým obrázkem

2. 6. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut
“Boję się ciapaków.” Český překlad přibližně: "Bojím se těch (mu)slimáků." To mi řekla moje stará dobrá kamarádka z vysoké školy. Inteligentní, vzdělaná, s diplomem z obtížného oboru vystudovaného na čelné polské univerzitě. "Ciapak" je rasistická polská nadávka pro muslimy a Araby, ale také pro Indy a další lidi s tmavší kůží. Podobný, ale významově užší český výraz je "muslimácí", nebo "slimáci". "Bojím se těch slimáků," řekla. "Bojím se jich a nechci je tady, i když bych jim chtěla pomoci. "Čeho se bojíš?" zeptal jsem se. "Přesně z toho důvodu jsem nechtěla jet do Německa. Je tam prostě příliš mnoho těch slimáků." Povzdechl jsem si. Bylo vidět, že budu muset zase znovu vysvětlovat, proč používat toto slovo není v pořádku.

29966

EYE 2018: Ekonomika sdílení: Jak může Evropa podporovat podnikání s pozitivními sociálními dopady?

3. 6. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 2 minuty

Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 konal třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastnilo více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce bylo  předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 

Akce byla  zcela zdarma a byla  určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se  lidé účastnili  až 4 aktivit denně, které byly simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, čtrnácté téma k úvaze a diskusi je:

 

EYE 2018: SHARING ECONOMY: HOW CAN EUROPE SUPPORT BUSINESSES WITH SOCIAL IMPACT? -  EKONOMIKA SDÍLENÍ: JAK MŮŽE EVROPA PODPOROVAT PODNIKÁNÍ S POZITIVNÍMI SOCIÁLNÍMI DOPADY?

Sdílení namísto vlastnění: nová generace Evropanů si cení zkušeností namísto statusu, přístupu namísto vlastnictví a sdílení namísto sebezájmu.

Jak může Evropa podporovat kulturu zakládání nových podniků, které budou mít pozitivní sociální dopady?

Evropa si může vytvořit mechanismus pro vytváření sociálního podnikatelství a přimět členské země, aby zavedly zákony, které pomohou podnikům mít větší a dlouhodobější pozitivní sociální dopady.

https://www.europeanyouthideas.eu/sharing-economy-how-can-europe-support-businesses-social-impact

Co si o tom myslíte vy?

29972

EYE 2018: Další fotografie ze setkání mladých lidí ve Štrasburku

3. 6. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 1 minuta

Z večerního Štrasburku v sobotu, plného mladých lidí...

Ze srovnání postojů západoevropských mladých lidí a českých delegátů na tomto mezinárodním setkání vyplývají dva vážné problémy, poznamenává ze Štrasburku Dominika Švecová. Je pozoruhodné srovnávat nadšení mladých Západoevropanů se skeptickým postojem zdejších lidí z České republiky. Přitom právě entuziastické nadšení je motorem, který vede k nápravě věcí.

Druhým problémem je, že je zjevné, že mladí lidé z Česka se nedokáží vůbec vyrovnat svým vrstevníkům ze západní Evropy, soudě podle lidí, kteří ve Štrasburku vystupovali. Ti byli vysoce informovaní, aktivní, jazykově vybavení, schopní chytře a přesvědčivě argumentovat na veřejnosti, mluvit spatra tak, že to dává smysl, inteligentní a sebevědomí.

Tuto zkušenost mohou čeští mladí lidé získat, pokud například jako studenti pojedou v rámci studentské výměny Evropské unie Erasmus na zahraniční univerzitu, nebo i v rámci střední školy. Tam totiž uvidí, jak mladí lidé z druhých zemí vystupují a mohou se to podle nich naučit.

Učitelé v ČR by samozřejmě měli mladé lidi učit kritickému myšlení, vystupování, schopnosti mluvit bez papíru a prezentovat své názory strukturovaně, informovaně, věcně a inteligentně na veřejnosti.

Evropská unie právě zdvojnásobila rozpočet na projekt Erasmus. Nechť čeští mladí lidé jezdí do zahraničí víc!

Mezitím Václav Klaus tvrdí, že Evropská unie je vlastně komunismus...

Fake news: Silně sdílené video "násilností muslimů v Birminghamu" jsou záběry fotbalových chuligánů ve Švýcarsku

2. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Ne, na tomto videu nejsou "muslimové v no-go zóně v Birminghamu" útočící na automobily. Jsou to švýcarští fotbaloví chuligáni, stoupenci soupeřících klubů Basilej a Lucern. Přesto se lež virálně šíří, mnohokrát je sdílena na Facebooku a na Twitteru ji zhlédlo více než 150 000 osob.  


Spiknutí kokotů

2. 6. 2018 / Roman Kanda

čas čtení 1 minuta

Už delší dobu uvažuji o tom, že napíšu článek nazvaný "Spiknutí kokotů", píše na Facebooku Roman Kanda.  Jeho hlavní teze by zněla jednoduše asi takto: současný svět se stal obětí domněle či oprávněně zneuznaných mužů ve věku nad 50; narcisů, nadutých blbů, šovinistických hovad, zkrátka sociopatů, kteří agresivitou a arogancí zakrývají vlastní nejistotu a zbabělost.

Jenže zjišťuji, že napsat něco takového je nad moje síly, protože materiál se doslova rozrůstá před očima. Každou chvíli se odkudsi vynoří nějaký kokot, který se mermomocí chce stát spasitelem a zachraňovat svět tradičních hodnot, ať už to někdo chce, nebo nechce.

Jistě, tohle všechno my neomarxisté víme, jména známe nebo je brzy poznáme, a kdybychom byli nácci, užuž sestavujeme seznamy. Ovšem jeden zapomenutelný článek sotva může tento rozrůstající se zástup kokotů jakkoli omezit. Psané slovo takovou moc nemá...

A jsme u jádra věci: skutečnost je občas tak pitomá, groteskní, úděsná a fraškovitá, že psaní a reflexi vyřazuje jako cosi málem zastaralého a zoufale pomalého. Občas zůstává jen u němého úžasu.

O přetvářce v české společnosti

2. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Když ve Vídni v 60. letech akcionisté napadali měšťacké představy o životě a o vztahu ke světu hrou s tělesnou bolesti a deformací, krví či exkrementy, byly noviny plné výpadů vůči zvráceným umělcům, kterým není nic svaté. Zasahovala policie, ničila a zabavovala se "zvrácená" díla, píše Petr Fischer. Dost se to podobá dnešní hysterii kolem hry Naše násilí, vaše násilí v Brně. K mé lítosti se do ní zapojil i profesor Osolsobě, který ve velmi apelativnim dopisu, oznamujícím jeho odstoupení z DIFA JAMU, vyjadřuje podobné znechucení z Frljićovy inscenace.

Babiš tweetuje populisticky protievropské nesmysly

2. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Poškození planety plasty je vážný problém. NIkoliv však pro rozumbrady v Česku a Babiše, který se opatření proti tomu idiotsky vysmívá. 


V Thajsku právě uhynula mladá velryba. V žaludku měla 8 kg, tedy osmdesát igelitových tašek. Nemohla jíst. Pět vyzvracela, než zemřela. Ať žije Babiš se svým posměchem vůči opatření EU proti plastům! (JČ)
Včera Izraelci zastřelili jednadvacetiletou zdravotnici. O jediné fotografce na palestinské hranici

2. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaV pátek zastřelila izraelská armáda u hranice v Gaze jednadvacetiletou zdravotnici. Izraelští vojáci ji střelili do prsou a ostrou municí zranili další desítky lidí. V posledních týdnech usmrtili izraelští vojáci ostrou střelbou více než sto Palestinců, včetně dvou novinářů.

Navzdory tomuto nebezpečí existuje jedna žená, která v Gaze dál fotograficky pozoruhodným způsobem dokumentuje život na tomto ožebračeném izolovaném území. Je to jediná novinářská fotografka. Nezaznamenává jen tragedii množství zabíjení civilistů izraelskou armádou, ale také triumf života a jeho mnoho tváří v pásmu Gaza. Vynikající portrét britské televize Channel 4.

Počet migrantů do Itálie drasticky poklesl, ale v moři jich umírá daleko víc

2. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaLetos zatím přišlo do Itálie přes Středozemní moře jen 13 430 lidí, což je 20 procent loňského počtu, ale percentuelně jich v moři umírá nyní daleko víc. Channel 4 News v této páteční dramatické reportáži zaznamenaly zachránění jednoho člunu tento týden. Pozor, jak upozorňují Channel 4 News, reportáž obsahuje znepokojující záběry.

V důsledku kontroverzní dohody Itálie s Libyjí se Libye snaží imigrantům v cestě do Itálie bránit. V Libyi jsou však drženi za opravdu strašlivých podmínek a Evropská unie za to nese přímou odpovědnost.

V této reportáži uvidíte děsivý rozhovor s dvěma Súdánci, které LIbyjci v Libyi mučili elektrickým proudem, připevněním elektrod na nohy. Starší muž si myslel, že ho tím usmrtí.

29960

EYE 2018: Udržitelné město: Jak lépe cestovat, pracovat a společné žít?

2. 6. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 3 minutyVe Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 

Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, třinácté téma k úvaze a diskusi je:


UDRŽITELNÉ MĚSTO: JAK LÉPE CESTOVAT, PRACOVAT A SPOLEČNĚ ŽÍT?

Města hrají v éře globalizace nesmírně důležitou roli, nabízejí místní řešení pro globální problémy.

- Jaký je váš model pro udržitelné město?
- Jaké jsou vaše návrhy pro kvalitní život mladých listí a rodin? Pro soudržnost mezi všemi generacemi, byty, které si lidé mohou dovolit, bezpečné veřejné prostory a místo pro sportovní vyžití?

https://www.europeanyouthideas.eu/sustainable-city-how-better-move-work-and-live-together

Co si o tom myslíte vy?

Reakce mladých lidí:

Jedním z hlavních problémů ve velkých městech jsou automobily, které znečišťují vzduch a příspívají ke globálnímu oteplování. Proto navrhuju zákaz automobilů v centrech měst a rozšíření veřejné dopravy.


Města by měla být do určité míry koncentrována. Domy pět šest pater. To umožňuje veřejnou dopravu i chození pěšky. Nekonečná předměstí s přízemními domky a rodinnými automobily krade lidem mnoho hodin života dojížděním a zabíjí to planetu. Měla by existovat určitá forma veřejného bydlení pro mladé rodiny. Aby se mohly stěhovat za prací. Měly by existovat zóny zábavy, parky, hřiště. Veřejná doprava mnoha forem a sdílení automobilů. Auta z předměstí by měla parkovat na okraji města a lidi by měli přestoupit na veřejnou dopravu.

Udržitelné město by bylo plné vegetace a ovoce a zeleniny rostoucích na ulicích, na střechách a v dosud nevyužívaných zahradách. Doprava by byla kolektivní, ekologická a byla by zadarmo. Všude ve městech by měla být k dispozici jízdní kola a měly by pro ně existovat samostatné cyklotrasy. Veřejný prostor by měl být strukturován tak, aby se v něm lidé mohli setkávat a tvořit sociální, ekonomické i umělecké projekty. Jádrem nových měst by měla být příroda a kultura.

Jaké to bylo v roce 1968 - osobní svědectví

20. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 49 minut

Foto: Jan Čulík v roce 1968

Toto je osobní svědectví o tom, co před padesáti lety zažil patnáctiletý až sedmnáctiletý kluk. 

Jsem si plně vědom varování historiků, že osobní svědectví nelze považovat za ověřitelná fakta. Nicméně jsem velmi zklamán výroky o šedesátých letech a o Pražském jaru 1968, které činí mladší lidé, kteří tyto události nezažili. Když jejich výroky srovnám s tím, co jsem já ve skutečnosti zažil, vidím, že jsou primitivní, zjednodušené a stereotypní, a to do takové míry, že mě to vede k otázce, zda výzkum určitého období, prováděný lidmi, kteří jej nezažili, může být vůbec být považován za spolehlivý. Obávám se, že neustále vytváříme vlastně jen narativy o dnešku a minulost zkreslujeme jeho prizmatem. 

Jsem si vědom, že tento skeptický přístup budou mnozí lidé považovat za extremní. Na druhé straně jsem si také vědom názorů, které varují, že analýzy historiků o událostech minulosti jsou na úrovni beletrie - a když lidé činí výroky o minulých událostech, které oni sami nezažili, vypovídá to daleko víc o současnosti než o dané historické události.

A Personal Testimony: What was going on during the 1968 Prague Spring?

20. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 36 minut

Photo: Jan Čulík in 1968

This is a personal testimony of what a 15-year old experienced 50 years ago.

I am fully aware of the warnings of historians that personal testimonies cannot be taken as verifiable facts. However, I am very disappointed with statements about the 1960s and the 1968 Prague Spring made by younger people who have not actually experienced these events. When I compare these statements to what I actually experienced, I find them crude, unsophisticated and stereotyped, so much so that it leads me to question whether research by people who have not actually experienced a particular time can be seen as reliable. I am aware that this sceptical approach may be seen by many as extreme, on the other hand I am also aware of the views which warn that accounts of historians about events in the past are on the level of fiction – and that when individuals make statements about past events which they have not personally experienced, what they say normally tells much more about the present time than about the historical event

Nová italská ultrapravicová vláda chce deportovat půl milionu uprchlíků, nemá ale na to infrastrukturu

1. 6. 2018

čas čtení 3 minuty

Foto: Matteo SalviniNový ultrapravicový italský ministr vnitra, šéf Ligy Matteo Salvini, bývalý rozhlasový moderátor, chce deportovat z Itálie půl milionu uprchlíků. Vyvolává to znepokojení mezi experty na migraci, i když je to považováno za vysoce nerealistické, protože Itálie prostě nemá infrastrukturu ani právní flexibilitu na tak rozsáhlé deportace. Aktivisté z organizací usilující o integraci migrantů jsou nicméně znepokojeni šířením nenávisti a falešných zpráv o migrantech, stejně jako vytvářením nenávistného prostředí vůči jinakosti.

Babčenko vzkazuje britským novinářům: Jděte do prdele!

1. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Ukrajinské úřady dosud nijak nevysvětlily, proč fingovaly "vraždu" ruského novináře Arkadije Babčenka. Zato ten si nebere servítky.

Po svém zmrtvýchvstání napsal na Facebooku: "Panebože, bylo to tak nudný bejt mrtvej. Přislíbil, že "umřu, až mi bude 96, a budu tancovat na Putinově hrobě" a dále,  že "pojede na tanku Abrams po Tverském bulváru", hlavní moskevské třídě.

Znepokojující je především to, jak rychle se tzv. "nezávislý novinář" stal agentem ukrajinské rozvědky.

Britským novinářům  Babčenko vzkázal: "Milý britský tisku, jděte prosím do prdele. Chcete-li udělat něco užitečného, obstarejte mi britský pas a britské útočiště. Teprve pak byste si vysloužili právo poučovat mě, jak mám sebe a svou rodinu chránit. Zasraný všeználkové!"

Reakce z mediálních organizací a od reportérů celosvětově byla drtivou většinou záporná. Tato provokace ukrajinské vlády, většina mezinárodních novinářů souhlasí, umožní Rusku a dalším neskrupulózním vládám bagatelizovat skutečné události jako podvod. Mezinárodní federace novinářů (IFJ) označila Babčenkovu fingovanou smrt jako "naprosto nepřijatelnou". "Tím, že falešně rozšířily tuto zprávu, poškodily vážně ukrajinské úřady důvěryhodnost informací," zdůraznil předseda IFJ Philippe Leruth.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K probíhající diskusi na Britských listech: Co je ultralevičáctví a co je ultrapravičáctví? A jak v dnešní době kriticky hodnotit fakta?

1. 6. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Měli jsme dnes na University of Glasgow centrální závěrečnou schůzi examinátorů, kde se kontrolovaly a schvalovaly výsledky letos absolvujících studentů. Při pohledu na promítané jednotlivé výsledky studentů v jednotlivých kursech mi připomněl vedle mě sedící kolega známku jedné studentky, kterou jsme viděli na plátně, a  jejíž seminární práci jsme hodnotili (a dali jsme jí horší dvojku), přestože byla jasně fašistická. V seminární práci vypracované pro náš kurs o historii cenzury, studentka obviňovala západní vysoké školy a mainstreamová média z potlačování svobody projevu nositelů různých ultrapravicových názorů, jako je například kontroverzní ultrapravičák původně z Breitbart News Milo  Yiannopoulos. Horší dvojku jsme studentce dali, protože některé její argumenty byly nevěcné, avšak kurzem prošla, protože struktura práce a její argumentace byla vytvořená docela kompetentně. 

Snažíme se v Britských listech zachovávat pluralitu názorů, a proto vedle sebe záměrně publikujeme články dvou názorově protikladných autorů, Daniela Veselého a Karla Dolejšího. Účelem je vést lidi ke kritickému myšlení. Prosím ale - jak to opakujeme vždycky - uvědomte si, že to, co v Britských listech vydáváme, není materiál pro vaši černou mši souhlasu, abyste se s tím kmenově, stoprocentně identifikovali ("ten jim to nandal") - vězte, že lidský mozek je omylný a vždycky vnímá jen určitou část pravdy - je na vás, abyste si předložený argument očistili od ideologického nánosu.

Tak například v dnes zveřejněném článku poukazuje Daniel Veselý, že za poslední rok v Rusku nezabili žádného novináře. To je sice pravda, ale 12. března byl v Londýně nalezen uškrcený ruský podnikatel Nikolaj Gluškov, a je to už asi čtrnáctý Rus, který byl v Anglii v poslední době usmrcen za podezřelých okolností. Takže náznaky ve Veselého článku, že se vražedná historie Putinova režimu přehání, neodpovídají úplně skutečnosti, i když Veselý má pravdu, že Západ většinou ignoruje vražedné útoky na novináře ve třetím světě. 

Avšak  stejně velký problém, ne-li větší, mám osobně s celou řadou článků Karla Dolejšího. Cením si jich, stejně jako článků Daniela Veselého, jako odlišného pohledu, který dokáže upozornit na skutečnosti, jichž si čtenář nebyl vědom, a vede ho nad nimi k zamyšlení, přestože celkový postoj článku je spíš extremistický a neodpovídá rozumnému a věcnému mezinárodnímu komentátorskému konsensu. Mám tedy potřebu několik argumentů Karla Dolejšího z poslední doby poopravit: 

Španělský premiér Mariano Rajoy byl donucen odstoupit

1. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Sánchez a Rajoy

Madridský parlament hlasováním vyjádřil nedůvěru španělskému premiéru Mariano Rajoyovi poté, co několik členů jeho katolické Lidové strany bylo odsouzeno za korupci. Nahradí ho Pedro Sánchez, předák opoziční španělské socialistické strany PSOE, která podala návrh na vyjádření nedůvěry. Pro vyjádření nedůvěry Rajoyovi hlasovalo 180 poslanců - o čtyři více, než byl potřebný počet 176 poslanců v parlamentě, který má 350 křesel. 

Sánchez se zapřísahal, že bude řešit "sociální naléhavosti" Španělů po mnoha letech politiky škrtů za Rajoyovy konzervativní vlády.

Sledujte setkání evropské mládeže ve Štrasburku živě na internetu

1. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Dnes a zítra se ve Štrasburku koná shromáždění evropské mládeže European Youth Event (EYE 2018). Je to největší evropský festival mládeže, jehož se účastní více než 8000 mladých lidí z celého kontinentu. Naše reportérka Dominika Švecová je na místě a informuje, že mezi mladými Evropany je celá řada skupinek mladých Čechů, kteří jsou velmi dobře informováni o evropské problematice.

Hlavními tématy setkání EYE je toto:

- Mládež a staří lidé: Jak držet krok s digitální revolucí
- Bohatí a chudí: Jak zajistit férovost ve společnostech
- Spolu a sami: Jak pracovat za silnější Evropu
- V bezpečí a v nebezpečí: Jak se v nejisté době udržet naživu
- Místní a globální: Na ochranu naší planety 
Sledujte toto setkání živě na internetu:


Stáhněte si aplikaci EYE 2018:
• internetová verze: https://eye2018.plazz.net/
• App store: https://itunes.apple.com/be/app/eye2018/id886566998?mt=8
• Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.plazz.mea.eye2018

Další informace o EYE 2018
- European Youth Event 2018 http://www.europarl.europa.eu/european-youth-event/en/home.html#
- Program: http://www.europarl.europa.eu/european-youth-event/en/programme.html
- Browse the programme here https://www.lyyti.fi/e/european-youth-event/
- EYE 2018 na Facebooku: https://www.facebook.com/EuropeanYouthEvent/
- EYE 2018 na Twitteru: https://twitter.com/EP_eye2018
- EYE 2018 na Instagramu: https://www.instagram.com/ep_eye/
- Multimediální středisko:  https://multimedia.europarl.europa.eu/en/home

Evropu zasáhnou Trumpovy sankce na ocel a hliník

1. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

Představitelé na obou stranách Atlantiku nedokázali dosáhnout dohody, která by odvrátila tarify na evropské zboží - krátce před vypršením výjimky. EU prohlašuje, že v krátké době oznámí odvetná opatření. 

Čeští oceláři přijdou o zaměstnání

Trump zahájil obchodní válku s Evropskou unií, s Kanadou a s Mexikem

31. 5. 2018

čas čtení 1 minutaSpojené státy a jejich tradiční spojenci se octli na pokraji totální obchodní války poté, co evropští a kanadští politikové reagovali rychle a hněvivě na rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit dovozní tarify na výrobce oceli a hliníku.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker hovoří o okamžité odvetě poté, co americký ministr obchodu Wilbur Ross uvedl, že firmy v Evropské unii budou čelit 25 procentním importním tarifům na dovoz oceli do USA a 10 procentním importním tarifům na dovoz hliníku do USA, a to od čtvrtka od půlnoci.

Tyto tarify ohrožují tisíce pracovních příležitostí v Evropě a povedou k odvetným opatřením vůči dovozům z USA, která zřejmě pak znovu vyvolají další odvetná opatření z USA.

Trump také hrozí zavedením importních tarifů na zboží z Číny. Jeho rozhodnutí vyvolala bezprostřední a hněvivou reakci z Kanady, z Bruselu i z jednotlivých evropských zemí.

Británie je v obzvlášť nebezpečném postavení, protože součástí propagandy stoupenců brexitu byl tazkvaný "speciální, mimořádně přátelský" vztah ke Spojeným státům, obchodní dohody s nimiž měly nahradit britskou obchodní výměnu s EU.

Trumpovy dovozní tarify ohrozí tisíce pracovních příležitostí nejen v britských ocelárnách, ale po propuštění ocelářů povedou i k rozsáhlejší ekonomické krizi v postižených regionech.

Postihne to i české oceláře:
Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Mýtus "americké invaze do Íránu" versus klíčová fakta

1. 6. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

 Tvrzení, podle nějž "šílený Trump" vypověděl íránskou jadernou dohodu (JCPOA) proto, že "vlastně" směřuje k vojenské konfrontaci s Íránem, není ani dost málo slučitelné s fakty ohledně reálné americké vojenské přítomnosti na Blízkém východě. Existují však přinejmenším tři vlivné skupiny propagandistů, které mají zájem "invazní narativ" šířit, bez ohledu na fakta. 

29889

Vraždy novinářů nelze posuzovat podle ideologického klíče

1. 6. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Nejapný cirkus okolo údajné vraždy ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka přináší hned několik cenných lekcí. Ukrajinská vláda, pro kterou má z logických důvodů slabost nejeden český a západní komentátor, zahájila novou fázi informační války, což obyčejně bývá doménou Kremlu. Ruská vláda má nyní v rukou silný argumentační klacek, neboť podezřelá úmrtí opozičních novinářů v minulosti, jakož i případné vraždy ruských novinářů v budoucnu může odbýt poukazem na dětinské manipulace Kyjeva. Ilustrativní jsou též ukvapené reakce některých českých komentátorů a politiků na domnělou Babčenkovu vraždu. Ti při vyslovení jména Putin totiž rychlostí blesku ztrácejí soudnost a bezděky nahrávají na smeč prokremelské dezinformační mašinérii.    

Babčenkova fingovaná smrt nebyla zdaleka první. Ukrajinská tajná služba to dělá častěji. A Rusko také

1. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Amy Mackinnon: Jestliže jsou fingované únosy běžnou taktikou ukrajinské SBU, proč nepodezřívali najatí vrazi, že je to celé podvod? Tolik otázek...Babčenko nebyla první fingovaná smrt. Ukrajinské úřady zorganizovaly za poslední tři roky nejméně dvě další fingovaná usmrcení a jeden únos ve snaze přistihnout při činu podezřívané pachatele. A děje se to i v Rusku:V Rusku se o takovýchto operacích často píše v černé kronice v novinách. "V minulosti jsem napsal sám nejméně 12 článků, které se zabývaly touto taktikou," řekl Svobodné Evropě Jevgenij Vyšenkov, bývalý policejní detektiv v Petrohradě a náměstek editora ruského portálu Fontanka.ru.

Proč je Rusko doslova nadšeno falešnou smrtí Arkadije Babčenka

1. 6. 2018

čas čtení 5 minutKdyž ukrajinští činitelé na tiskové konferenci představili po jeho fingované smrti velmi nemrtvého Arkadije Babčenka, který se z novináře stal agentem výzvědných služeb, vypadali potěšeni. Avšak ve skutečnosti to byla ruská vláda, která nemohla uvěřit, jak vynikajícím způsobem jí to nahrálo, píší Natalia Antelava a Grigorij Voroncov ze serveru Coda Story, kriticky analyzujícího poměry v Rusku. (Ruská verze serveru Coda Story je v Rusku blokována.)

Podle deníku Moskovskij komsomolec, což je jeden z nejvlivnějších ruských bulvárních deníků, byla falešná Babčenkova smrt "doslova darem pro Kreml".

Konec české demokracie

31. 5. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 1 minuta

Skoro na den přesně od začátku ostudného monstrprocesu nad Miladou Horákovou, rozhodla se česká dolní sněmovna vzdát kontrolní úlohy nad exekutivou, tedy konkrétně nad konáním prezidenta republiky. Nemá si cenu lhát do kapsy, jsme svědky zániku české demokracie. Vládní moc, která není kontrolovatelná, stává se mocí absolutní.

Rozhovor Britských listů 166:

Bez radikální změny Česká republika zkrachuje

25. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta"Budeme ztrácet konkurenční schopnost v důsledku levné pracovní síly a blízkosti Německa. Roboti jsou levní, pracují 24 hodin denně." OECD varuje, že automatizace v nadcházejících letech zlikviduje až 50 procent pracovních příležitostí v ČR. Co si proti tomu počít? O tom hovoří Bohumil Kartous s bývalým viceguvernérem České národní banky a bývalým ředitelem České spořitelny, ekonomem Pavlem Kysilkou. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. května 2018.

EYE 2018: Noví občané: Jak mohou najít své místo v Evropě?

1. 6. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 3 minutyVe Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 

Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, dvanácté téma k úvaze a diskusi je:


NEW CITIZENS: HOW CAN THEY FIND A PLACE IN EUROPE? - NOVÍ OBČANÉ: JAK MOHOU NAJÍT SVÉ MÍSTO V EVROPĚ?

Nové děti ve čtvrti, snaží se najít nový domov v Evropě: v našich městech a vesnicích žije s námi bok po boku mnoho lidí z nejrůznějších národních a náboženských kultur.

Jaký je nejlepší způsob jak integrovat mladé migranty v našich komunitách - ve školách, ve sportovních klubech a na pracovištích?

Jaké jsou úspěšné příklady integrace? Jak nejlépe hrát novou hru "přijímání a dávání"?

Některé názory mladých lidí:

Čím bude mít Evropa více obyvatel, tím budeme mít víc moci. Bude jednodušší dosáhnout technologického předstihu, vojenské bezpečnosti, a hospodářské udržitelnosti. Ku prospěchu starších lidí bychom měli přijmout nové lidi, kteří se chtějí stát Evropany, aby mohli pracovat a žít v Evropě. Výzvou je udělat Evropu kontinentem pro mnoho lidí, ne jen pro pár vyvolených, a udržet si demokracii občanů, ne propadnout vládě nějakých cizích mocností.

Noví občané by měli mít mentora, který by je vedl, přivítal a pomáhal jim. Taky by lehčeji porozuměli tradicím a kultuře, do níž přišli. Měly by se pro to vyčlenit nějaké prostředky, ale upřímnně řečeno, já bych to dělal i sám, pomáhat lidem je to, co nás charakterizuje jako Evropany.

Mnoho Evropanů si myslí, že migranti nám berou zaměstnání a že někteří z nich jsou teroristé. Není to tak úplně pravda, ale události jako brexit dokazují moc xenofobní rétoriky, kterou šíří politické strany. Musíme donutit národní vlády, aby organizovaly informační kampaně a zastavily tento druh propagandy. Měli bychom zavést iniciativy jako "Jeden nový občan, jeden nový přítel", v jejichž rámci by evropské rodiny přijímaly nové občany do svých dokovů během adaptačního období (třeba prvního půl roku).

Musíme jiom dát nové příležitosti a nové šance. Měli by mít možnost naučit se jazyk, protože to je pro imigranta velký problém.

Sebevražedné tendence Babčenkových západních kritiků

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Vždy ma pobaví, keď nejaký západný akademik alebo novinár hodnotí morálnu krásu činov ľudí, ktorí čelili brutálnej diktátorskej moci, napsal na Facebooku Juraj Smatana. "John Simpson konstatoval ve čtvrtek v poledne v britském rozhlase, že nesmírně znepokojující na tomto případě je právě to, že se Babčenko identifikoval s vládní akcí a rezignoval na svou nezávislost." Arkadij Babčenko: “Až k vám přijdou a ukážou vám objednávku vaší vlastní vraždy, jistě zaujmete hrdý postoj a řeknete: leží mi na srdci především dobrá pověst sdělovacích prostředků, jen ať mě klidně zavraždí! Do toho!”

 

Zdroj: ZDE

Právník Giuseppe Conte byl podruhé jmenován šéfem první italské populistické vlády

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta


Právník Guiseppe Conte na setkání s prezidentem Sergiem Mattarellou oficiálně souhlasil s nabídkou stát v čele italské vlády. Informoval o tom ve čtvrtek generální tajemník prezidentské administrativy Ugo Giampetti.

"Prezident Sergio Mattarella přijal dnes profesora Giuseppe Conteho a navrhl mu vedení vlády, na což získal kladnou odpověď. Conte představil složení kabinetu," řekl tajemník. Dále dodal, že ceremonie složení přísahy proběhne v pátek v 16:00 místního času.

 

Celý text v ruštině: ZDE

29955

Šarlatánství a fake news mají stejný kořen

Nespokojenost, nejistota a zoufalství v digitálu skvěle vytěžují nevědomost a tendenci věřit

31. 5. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

S respektem ke všem známým faktům: žijeme v myšlenkových, emočních a sociálních konstrukcích. Náš svět je představa, jejíž platnost může být posuzována fakticky, ale mnohem obvykleji ji posuzujeme sociálně: platnost závisí na shodě s představami ostatních. Míra otevřenosti umožňuje rekonstrukci naší komplexní představy odpovídající se měnícím se podmínkám. Míra schopnosti posoudit shodu s fakty a jejich samotná dostupnost určují podíl "sociálně konstrukční iluze". To je takový tuze levně dostupný stavební materiál, který se povaluje všude okolo nás. Digitální prostor a naše přítomnost v něm způsobují informační přetlak, kterému musíme čelit. A nejen to: přispívá k rozpadu hierarchie tradičních autorit a umožňuje vytváření jejich "fake copies". Digitální prostor umožňuje snadný život "architektům", kteří nabízejí elementy či celé bloky, jež můžete pohodlně vestavět do svých gnozeologických konstrukcí. Výsledkem jsou obrovské vzdušné makrokomplexy, podobné "bludnému" obchodnímu centru, v němž je spousta nesourodých buněk, nabízejících každá jinou, často nepotřebnou, z informačního odpadu vytvořenou veteš. A to psychograficky, tedy na míru vašemu stávajícímu přesvědčení...

Když u Kábulu bojujeme za Prahu

31. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Český premiér v demisi Andrej Babiš prohlásil, že ani KSČM nemá námitky proti některým zahraničním misím a navyšování počtu vojáků v Iráku, Mali a Afghánistánu. Podle šéfa komunistů Filipa se ala žádná konkrétní dohoda nerýsuje, přičemž KSČM nemíní podporovat mise postrádající souhlas RB OSN. Filip tedy implicitně nemá problém s českým vojenským angažmá v zemích sužovaných vleklými konflikty. Podle mého soudu je však zcela absurdní se domnívat, že u Bagdádu, Bamaka a Kábulu se bojuje za Prahu.     

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

V popelnici umřu!

1. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Za 13 let 171 děťátek! Malá Marie v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří

Holčička se v brněnském babyboxu objevila ve 22:47 ve čtvrtek 31. května. Na přiloženém lístku je „Marie 17. května“, tedy zřejmě datum narození. Pupek nic moc a smrdí od cigaret, oznámila mi sestřička, jež děťátko vyjmula z babyboxu. Zdeněk Juřica mi poslal video, na kterém Maruška mává ručičkama, a sestřička mě ujistila, že vypadá zdravě. Na sobě měla  bodýčko a byla zabalená v peřince. Marie je sedmnácté brněnské děťátko a posunula skóre holčičky v. kluci na 98:73. Zavolala mi taky primářka Ludmila Brázdová, jež iniciovala brněnský babybox v roce 2005 jako druhý v pořadí, a uklidnila mě, že Marušku viděl už i lékař ve službě, jenž byl ve chvíli nálezu u porodu, holčička je v pořádku.

Ať žije Marie! Ať žije Ludmila Brázdová, velká kamarádka a protagonistka babyboxu!

Babydědek Lu

Ludvík Hess
Babybox pro odložené děti - Statim, z. s., předseda
Nadační fond pro odložené děti Statim, předseda správní rady

www.babybox.cz

Nezůstat lhostejní – zachraňme synagogu v Pacově

1. 6. 2018 / Pavel Kelly-Tychtl

čas čtení 5 minut


Stará paní si prohlíží fotografie. Třese se jí ruka a hlas: „To je moje milovaná sestřička Zdenička a můj milovaný tatínek s maminkou“. Tatínek, člen Sokola a městského zastupitelstva, zahynul v Buchenwaldu a sestra Zdenka s maminkou v Osvětimi-Březince. Důvod? Šlo o židovskou rodinu. Zdence bylo devatenáct let, mamince čtyřicet devět. Ještě než maminku s oběma dcerami poslali v listopadu 1942 do Terezína a odtud do Osvětimi, mohly si po zaplacení poplatku na četnické stanici vyzvednout papírovou krabici s tatínkovým popelem, kterou poslali z Buchenwaldu. Nikdy se již nedozví, že tatínka na smrt vyčerpaného a nemocného zplynovali v Bernburgu, Státním sanatoriu a nemocnici pro duševně nemocné, vzdáleném sto kilometru od Buchenwaldu. Nikdy se také nedozví, že tatínek nedostal dopisy, ve kterých mu napsaly o svatbě starší dcery a poslaly další zprávy z domova. SS je zadrží, ale s důslednou pečlivostí je uloží ad acta, odkud posléze doputují do archivu Červeného kříže.

Filosofie, vzdělávání a ekologická krize

1. 6. 2018 / Jana Létalová

čas čtení 8 minut


Ústředním tématem 21. století se stává ekologická krize, na jejímž odstranění nebo alespoň zmírnění závisí kvalita i budoucnost života na naší mateřské planetě. Podstata ekologické krize však bohužel zůstává pro širší veřejnost i vinou neodpovídajícího vzdělávání nepochopena. K tomu, abychom porozuměli jádru ekologické krize a mohli jí úspěšně čelit, potřebujeme obecnou filosofickou teorii, která dokáže adekvátně klást i zodpovídat otázky související s celkem světa. Namísto tradiční spekulativní filosofie dnes potřebujeme ekologicky kompetentní filosofii, která v souladu s poznatky speciálních věd dokáže diagnostikovat příčiny ekologické krize a otevřít cestu k jejímu překonání.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Přečetli jsme:

Jiří Pehe: Polské a české prokletí

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jaký je tedy rozdíl mezi Polskem a Českem? Zdá se, že především ten, že polský fašismus se nabaluje na konzervativní okraje polského katolicismu. Jádro protestů proti Prokletí ale tvořili lidé, jejichž motivaci lze jakžtakž rozumět, protože se dotýká jejich skutečné víry. Což samozřejmě neznamená, že lze jejich vyhrožování divadelnímu souboru omlouvat. U nás jsou sice prý kdesi za Slušnými lidmi též katolíci, ale v čele, zdá se, stojí zase jednou ti samí náckové, kteří nejprve terorizovali „nepřizpůsobivé“ Romy, pak se z nich stali obránci „našich“ hodnot proti migrantům, a teď už terorizují rovnou spoluobčany s jinými názory. Mají bohužel pravdu ti, kdo upozorňují, že takto začínal i nacismus v Německu.

 

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Vábení Moskvy: Šéfka diplomacie EU se stydí za boj proti ruské propagandě. Spadá přitom pod ni

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogherinová dlouhodobě čelí kritice, že je ve své politice a ve svých vystoupeních příliš proruská a neodostatečně adresuje problematiku ruských falešných zpráv a dezinformací. Přitom právě pod její úřad spadá tým, který má propagandu Moskvy vyvracet. Podle zdrojů INFO.CZ se kvůli tomu dostala dokonce na tenký led s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který práci East StratCom kritizoval. Mogheriniová se podle našich zdrojů týmu nezastala a částečně se od něj distancovala.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Zavedení amerických cel bude mít dopad i na české oceláře. Tuzemští výrobci vyváží za oceán zboží za pět miliard korun

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zavedení cel na dovoz oceli do USA bude mít dopady i na české oceláře. Ti na americký trh vyvážejí ocel za pět miliard korun. Podle Ocelářské unie, která sdružuje hlavní české a slovenské podniky, tvoří vývoz do Spojených států necelá tři procenta hutního exportu z Česka. Šlo o kolejnice, legované trubky nebo trafoplechy.

Celý text: ZDE

Jakou cenu zaplatí Ukrajina za svůj podvod?

31. 5. 2018

čas čtení 3 minuty


 

Jedním z důvodů, proč demokracie reagují tak nekompetentně na vlnu hrubých dezinformací přicházejících z Ruska, je, že žádná zjevná forma protiúderu neexistuje, píše Anne Applebaum v deníku Washington Post. Ruský prezident například lhal o invazi na Ukrajinu - muži v uniformě objevující se po celém Krymu byli jen vojáci na dovolené a své vojenské zařízení si nakoupili v tamějších obchodech. Když těmto vojákům o pár měsíců později udělil medaile, co by bývalo adevátní reakcí? Začít šířit vlnu fake news i do Ruska?

Dala si ukrajinská tajná služba případem Babčenko vlastní gól?

31. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty
 
Komentátoři potřásají hlavou nad poněkud neuvěřitelným vyústěním "vraždy" Arkadije Babčenka v Kyjevě, o níž ve středu vyšlo najevo, že vraždou ve skutečnosti nebyla (takže ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov měl pravdu, když tvrdil, "My jsme ho nezabili!"), ale šlo o jakýsi podivný, nevysvětlitelný manévr ukrajinské tajné policie.

V diskusi Jona Snowa s odborníkem na východní Evropu  Mishou Glennym poukázal Glenny na pozoruhodnou skutečnost, že i když se prý tato inscenace údajné Babčenkovy vraždy připravovala více než dva měsíce, nikdo to neprozradil. Málokde na světě funguje takovýto spolehlivý systém utajení a Glenny musel konstatovat: "Ano, ukrajinská tajná služba dokáže své akce opravdu utajit."

Šalom, byla to speciální operace Ukrajinské tajné policie!!
 

Reportéři bez hranic: NIc neospravedlňuje fingování vraždy novináře:Proč považuji současný stav biomedicíny za katastrofální

31. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Mě těší zájem pana profesora Hořejšího o mé články, velmi si vážím jeho pochvaly, ale i jeho nespokojenosti s tím, že označuji současnou situaci v biomedicíně za katastrofální. Vím, že se v tom neshodneme a shodnout nemůžeme. On čerpá ze svých zkušeností, já čerpán naopak z vyjádření lidí, jako je Francis Collins, šéf Národních ústavů zdraví v USA.

EYE 2018: Budoucnost Evropy: Jaká je role pro mladé lidi?

31. 5. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 3 minutyVe Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 

Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, jedenácté téma k úvaze a diskusi je:

EYE 2018: FUTURE OF EUROPE: WHAT’S THE ROLE FOR YOUNG PEOPLE? - BUDOUCNOST EVROPY - JAKÁ JE ROLE PRO MLADÉ LIDI?

Evropská unie - dlouholetý podporovatel míru a prosperity - má už celou řadu let vážné problémy a řádně nefunguje. 

Dokážeme Evropu posílit, bude Evropa znovu schopna hrát svou plnou roli a řešit problémy našeho věku?

Co by měla mladá generace prosazovat jako nejdůležitější problém či problémy, které by měla Evropská unie řešit? 

Některé reakce mladých lidí:

Nejdůležitější je udržitelný život. Nejen pomocí druhým, ale změnou vlastního způsobu života. Každý den spotřebováváme nejrůznější výrobky a mnoho z nich se nevyrábí udržitelným způsobem. I lidská práva jsou porušována při výrobě mnohých z nich. Musíme přestat tyto výrobky používat a začít používat produkty vyrobené udržitelným způsobem.

Bez solidarity v mladé generaci Evropa toho v budoucnosti moc nedokáže. Potřebujeme společný cíl. Pak bude nutno řešit urgentní problémy, jako je uprchlická krize, restrukturalizace eurozóny, ochrana životního prostředí, rovné podmínky pro všechny skupiny lidí v EU, vytvoření udržitelného energetického programu. Začneme-li uvažovat o kolektivistické společnosti mladých lidí, problémy jako nedůvěra a nenávist v Evropské unii zmizí a kontinent bude znovu jednat ve vzájemném přátelství a sebejistotě.

Mladí lidé by měli být politiky už teď, ne v budoucnosti. Jsme připraveni nyní a měli bychom usilovat o větší zastoupení mladých lidí. Potřebujeme společný věk pro kandidáty v evropských volbách, není to jednotné a v některých zemích vám musí být dokonce až 24, což je absurdní.

29766

Bodláky Václava Duška

K dokonalému štěstí milimetr

31. 5. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Plujeme opravdu do záhuby, stěží nám tomu uvěřit. Stezky zaplaveny žravými netvory, nevzdělanými piráty, velebnost ducha v nedohlednu, voličské pasti nakladeny, špinavé skutky neřešeny, zdeptaní pozůstalí mají v duchnách zastlané hrdiny, ti potvrdí náklonnost k pravdě a pokroku vyslýchaným. Úpěním mnoho nezískáme, cizinu zajímá realita, minulost zdržuje, potvrzuje, jak se skrýváme za historickou roletu v domnění, že se vyvážeme z odpovědnosti za současný planetární rozvoj.

Většina plastů se do moře údajně dostane deseti řekami

31. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Podle několik měsíců starého textu, který se objevil mimo jiné v Deutsche Welle, se odpad do oceánů nedostává přímo, ale v drtivé většině deseti říčními toky. Cituje studii Helmholtzova centra výzkumu životního prostředí v Lipsku, která těchto deset řek identifikovala. Jde o tyto říční toky v pořadí dle toho, jak vysokou zátěž oceánů plasty způsobují: Jang-c’-ťiang (Čína), Indus (převážně Pákistán), Chuang-che (Čína), Chaj-che (Čína), Nil (převážně Egypt), Ganga (Indie), Perlová řeka (Čína), Amur (Rusko, Čína), Niger (Guinea, Mali, Niger, Benin, ústí v Nigérii) a Mekong (Čína, Barma, Laos, Thajsko, Kambodža a delta ve Vietnamu). Všechny tyto řeky mají společné to, že protékají hustě zalidněnými oblastmi s chybějící odpadní infrastrukturou, v zemích, kde není nakládání s odpadem adekvátně regulováno ani řešeno. V těchto zemích by výrazně pomohlo v prvé řadě začít odpad sbírat, svážet a průmyslově zpracovávat. Výše odkazovaný článek v Deutsche Welle nabízí podrobnější infografiku k jednotlivým řekám v souvislosti s jejich vlivem na transfer plastového odpadu do oceánů. 

29709

K hysterické reakci "slušných lidí" na představení Naše násilí, vaše násilí

Starší muži mají zřejmě morální problémy s vagínou

31. 5. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Jsem myslel, že už mě jen tak něco nepřekvapí, ale stalo se. Tzv. obránci tradičních hodnot mají evidentně nějaký vnitřní problém s ženským lůnem. Jeden bývalý ředitel gymnázia, dnes politik se vyjádřil v tom smyslu, že ženské lůno v mužském provedení rovná se otvor, kterým se vyměšuje (zkráceně řiť). Prostě díra jako díra. Neúspěšný adept na ústavního soudce, docent doktor bývalý rektor si (ve svém článku na Aktuálně.cz) zřejmě rovněž myslí, že jsou to podobné orgány, jejichž hlavní účel spočívá v tom, že se do nich něco strká nebo se z nich něco následně vytahuje. To mě nemálo fascinuje. Podobně i řada dalších diskutujících se k ženskému lůnu vyjadřuje tak, že pokud je z něj něco vytaženo, je to zhanobeno. Chudáci novorozenci.

Četl jsem docela dost rozhořčených projevů nad oním divadelním činem (navíc samozřejmě jen "hraným", nikoli skutečně prováděným) a když jsem si to rozklikal, tak jsou to samí starší muži, nikdo jiný, bez výjimky. 

Nějaký psychoanalytik nebo odborník na gender, který by mně to osvětlil? Je to obyč misogynie nebo něco tajuplnějšího?

29954

Mámo, dyť my žádnej oceán nemáme!

Babišův poradce je pitomec a nestydí se za to

31. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Po tom šílenství okolo GDPR (panebože, Brusel chce chránit naše osobní údaje, jak si to může dovolit???!!!! Chudák korporace...) přichází další, tentokrát je na mušce bordel v oceánech, což je věc oceánů a ne nás, slušných lidí, co oceán nemají a nic jim do nich není.  . S výjimkou případů, kdy k nim zamíříme na dovolenou a můžeme pak nadávat, jaký je v nich bordel..., píše Stanislav Biler na Facebooku v reakci na blábol Babišova poradce Michla vydaný v Babišových MF Dnes

Každopádně su rád, že třeba povinnou školní docházku zavedla v roce 1774 nikým nevolená Marie Terezie, protože chtít to dnes zavést Brusel, tak v Česku vypukne občanská válka. 

Podobná klika nás potkala, že nemusí Brusel zavádět třeba kanalizaci, zdravotnictví, gramatiku, jedení příborem nebo mýdlo. 

Díky!

Pozn. Boba Kartouse: "Michl opsal pravděpodobně z internetu historii vynálezu "vatové tyčinky" a přidal k němu omezenecké lamentování nad snahou snížit produkci plastů, s typicky demagogickým dovozováním, že EU zakáže záchodová prkýnka a hračky. Ať už si to Michl uvědomuje, či ne (a je to skutečně vážně míněná otázka), jde o typický příklad směšování skutečnosti s fikcí, difuze podporující zmatenost českého diskursu a z ní profitujícího populismu. Místo uvažování o tom, co s odpadem, bez ohledu na jeho aktuální úložiště, protože to je skutečné jádro problému, se Babišův poradce podílí na další debilizaci veřejného mínění. Ale chápu, na víc nestačí a ani více nemůže.

Soros: Evropská unie potřebuje "drastickou" změnu

30. 5. 2018

čas čtení 2 minutyFilantrop a finančník George Soros (87), miliardář a zakladatel Nadace pro otevřenou společnost, oznámil v Paříži, že do několika dnů bude zahájena v Británii kampaň za "druhé referendum o brexitu", které by mohlo Británii zachránit před "obrovskými škodami".

Těsně před zahájením kampaně organizace Best for Britain, které prý už dárcové věnovali mnoho milionů liber, řekl Soros ve své přednášce, že změna názorů britských voličů ohledně brexitu by byla v souladu "s naší revoluční dobou".

Soros konstatoval, že se obává, že Evropská unie směřuje k nové velké finanční krizi, kterou vyvolává politika škrtů a populistické politické strany, které se snaží Evropskou unii rozbít. 

Důležité poučení i pro ČR: Proč se irské referendum o potratech nepodařilo populistům zneužít?

30. 5. 2018

čas čtení 5 minut

Foto: Lživý plakát v irské kampani, tvrdící, že vláda povolí potraty až do šesti měsíců těhotenství

- Mluvte se všemi a nic o nikom předem nepředpokládejte. Reakční hnutí žijí z kmenového rozdělení společnosti. Ukázalo se, že mnoho lidí má plné zuby toho, že jsou stereotypizováni jako konzervativci. Ukázalo se,  že mnoho lidí chce, aby se s nimi zacházelo jako se složitými a inteligentními lidmi plnými soucitu.

- Politika musí být prezentována jako osobní věc. Nejvýznamnějším lidským imunitním systémem proti virům hysterie, nenávisti a lží, je vyprávění příběhů.


Během nedávného referenda o zrušení zákazu potratů v Irsku se nepodařilo populistům zmanipulovat hlasování o této vysoce emotivné věci. Taktika, která byla tak úspoěšná v Británii, v USA, v Maďarsku a jinde, v Irsku nezafungovala. Dublinský komentátor Fintan O'Toole vysvětluje proč. Je to velmi důležité poučení, které platí obecně, i pro poměry v České republice.

Proč Írán nemůže přestat "dělat problémy"

30. 5. 2018

čas čtení 5 minut

Jak jste možná slyšeli, riziko války mezi Izraelem a Íránem je vysoké. I když je Izrael rozhodnut zbavit své hranice proíránských sil, Írán je ještě více odhodlán rozšířit a upevnit svou přítomnost v Sýrii a v celém širším regionu: Politicky, vojensky a sociálně, napsal Shoueb Rifai.

Spolknout lež kvůli strachu z imaginární války

30. 5. 2018

čas čtení 4 minutyPoslouchejte takzvanou "umírněnou frakci" v Teheránu a zřejmě se dočkáte litanie obav ohledně údajných snah Trumpovy administrativy posunout Blízký východ k nové válce, napsal Amir Taheri na stránkách saúdské televize Al Arabiya, často kritizované jako propagandistická stanice šířící saúdskou zahraniční politiku. Tyto obavy se ozvěnou odráží v některých kruzích v Evropě. Leitmotivem je tvrzení, že takzvaná "jaderná dohoda" známá také jako Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), je takřka posvátným textem, který by neměl být ani doplňován, ani zlepšován.

EYE 2018 Evropská cesta. Přidaná hodnota pro všechny?

30. 5. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 4 minutyVe Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, desáté téma k úvaze a diskusi je:

THE EUROPEAN JOURNEY: AN ADDED VALUE FOR ALL? - EVROPSKÁ CESTA: PŘIDANÁ HODNOTA PRO VŠECHNY?

Evropská cesta k stále těsnější unii států a občanů.

Jak bychom měli odemknout přidanou hodnotu a nové příležitosti pro všechny?


Co si o tom myslíte vy?

https://www.europeanyouthideas.eu/european-journey-added-value-allUž vyjádřené názory některých mladých lidí:

"Stále těsnější unie" států a občanů, to je těžký úkol, ale není to nepředstavitelné. Mnoho zemí, především v Asii, je dnes silně na špici v technologickém vývoji a vynucují si silný monopolismus v oblasti technologických inovací. Skoro všechno, co dnes používáme, jak si jistě každý všiml, se vyrábí v Asii. Evropská unie je musí dohnat. Inovace jsou, jak to udělat a tyto myšlenky je nutno rozvíjet. Musíme soustředit své schopnosti, abychom toho dosáhli. Všichni se toho musejí účastnit a využít úspor velkých rozměrů. Jednotné bankovnictví je také dobrý nápad, ale je to nebezpečné, v případě že ekonomika jedné země zkolabuje, stáhne ke dnu celý systém.

Evropa by měla použít měnu euro jako ekonomický nástroj. Měla by studovat teorem Roberta Mundella o oblasti optimální měny. Společná měna vyžaduje mobilitu pracovních sil  a mechanismus pro sdílení rizik. Je zapotřebí fiskálních nástropjů na pomoc regionům, které prodělaly na integraci, anebo trpí šoky. Používejte družstva v podnikání ke sloučení pracovních sil s minimálním kapitálem a umožněte jim tak být konkurenceschopní.  Vytvořte veřejné služby (byty, školství, zdravotnictví, dopravu) jako rámec pro vznik nových firem. Buďte v čele při podpoře růstu technologie. Zdaňujte více velké vlastníky kapitálu, méně zaměstnance s nízkými příjmy. Pokud je nezaměstnanost stále vysoká, vyrábějte základní zboží v místě.

Evropská integrace přinese výhody úspor na základě velkých rozměrů. Je potřeba se rychle přizpůsobovat technologickým změnám, vypracovat nové modely práce, investovat do školství a rekvalifikačních programů.

Oslavujme obřím způsobem od roku 2020 v Den Evropy jednotnou Evropu! My, mládež Evropy bychom měli zorganizovat masové akce v Den Evropy (9. května) ve všech 28 hlavních městech Evropy, počínaje rokem 2020, na oslavu míru a svobodu trvajících 75 let. To pomůže bojovat proti euroskeptismu a zvýšenému nacionalismu. A učiňme Den Evropy volným dnem, svátkem! Všechny evropské země mají svůj národní svátek, ale EU neoslavuje své úspěchy v Den Evropy, včetně 75 let mírové koexistence v EU, jednotou v rozrůzněnosti!

Ukrajina oznámila, že Babčenkova "vražda" byla fingovaná

30. 5. 2018

čas čtení 1 minutaRuský novinář Arkadij Babčenko, který měl být údajně v Kyjevě zavražděn, vystoupil živý na tiskové konferenci. Vasilij Gricak, šéf ukrajinské tajné služby, sdělil reportérům, že ukrajinská tajná služba Babčenkovu smrt fingovala, aby měla možnost zatknout osoby, které ho chtěly usmrtit. Plán existoval déle než měsíc.

Ukrajinské bezpečnostní jednotky zatkly jednu osobu.

Není jasné, jak fingování vraždy mělo přispět k zatčení pachatelů, avšak generální prokurátor Jurij Lucenko na tiskové konferenci uvedl, že bylo zapotřebí novinářovu smrt fingovat, aby organizátoři vraždy věřili, že byla úspěšná.

Podle Gricaka naverbovaly ruské úřady bývalého bojovníka z východní Ukrajiny a nabídli mu za Babčenkovu vraždu 30 000 dolarů.

Ruské ministerstvo zahraničí konstatovalo, že je potěšeno, že je Babčenko stále ještě naživu, ale obvinilo Ukrajinu z propagandy.

Pozorovatelé se k incidentu stavějí dost kriticky. Mark Galeotti z Ústavu mezinárodních vztah v Praze napsal na internetu: "Až bude příště zase někdo zavražděn, Rusko bude moci argumentovat: 'Jste si jisti, že se to opravdu stalo?'"

Výbor na ochranu novinářů požaduje, aby ukrajinská vláda vysvětlila, proč považovala za nutné Babčenkovu vraždu fingovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

https://www.theguardian.com/world/2018/may/30/russian-journalist-arkady-babchenko-who-was-reported-killed-is-still-alive

Čo definuje totalitný režim?

30. 5. 2018 / Edo Velecký

čas čtení 10 minut

Redaktor BL Ján Čulík vo svojom texte https://blisty.cz/art/91134-komunismus-nebyl-totalitni-rezim.html tvrdí, že komunistický režim sa dopúšťal teroru hlavne v prvých rokoch svojej existencie, neskôr však došlo k jeho liberalizácii.  Na základe toho nezaraďuje komunistický režim medzi totalitné.  Ponechajme bokom viaceré labilné body tohto tvrdenia, ktoré nesedí povedzme pre ázijské krajiny ako Čína a Severná Kórea a ignoruje napríklad zavraždených na štátnych hraniciach aj v neskorších rokoch komunistickej vlády a skúsme zistiť, či je kritérium používania teroru daným režimom pre posúdenie miery totalitného režimu dostatočné. Zároveň si položme aj my otázku, či komunistický režim v Československo bol alebo nebol totalitný.

Za týmto účelom budem citovať z článku JUDr. Petra Matejku, ktorý v nasledujucom textehttp://www.projustice.sk/pravne-dejiny/totalitarizmus-ceskoslovensko-po-roku-1948 podrobne rozobral tuto otazku. K tomu, čo definuje totalitný režim, medzi iným píše toto:

„Komunismus“ rozhodně byl totalitní režim.

30. 5. 2018 / Jaroslav Štemberk

čas čtení 9 minutJan Čulík nazval svůj článek v BL z 23.5.2018 „Komunismus nebyl totalitní režim.“ Toto tvrzení považuji za silně zavádějící. Někteří političtí filosofové (např. H. Arendtová, R. Aron) sice na základě zkušeností s Hitlerovým nacistickým režimem v Německu a Stalinovým komunistickým režimem v Sovětském svazu považovali otevřený státní teror (jednoslovným českým názvem „hrůzovláda“) za pojmový znak totalitního režimu, stavím se ale za modernější pojetí, ve kterém je, byť se zhusta prolínají, vhodné rozlišovat pojmy diktaturatotalita a hrůzovláda. Každá totalita, není-li absolutistickou monarchií, je diktaturou, ale každá diktatura není totalitou. Diktatura může být hrůzovládou, ale nemusí přitom být totalitou (např. vláda Pinochetovy junty v Chile). Jako příklad totality postrádající znaky hrůzovlády lze z našich dějin uvést tzv. osvícenský absolutismus Josefa II. ve druhé polovině 18. století.

Babčenko a Ovčáček: Co je odvaha?

30. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Den po zveřejnění informace o údajném zavraždění Arkadije Babčenka v Kyjevě přiznala ukrajinská tajná služba, že Babčenko je naživu a že jeho "vražda" byla fingovaná provokace. Podrobnosti k tomu ZDE  ZDE


První přirovnal situaci v zemi řízené autoritářským prezidentem k Německu v roce 1934. Druhý vynakládá veškeré skromné schopnosti na obhajobu patologického alkoholika ve funkci formálně nejvyššího státního představitele. - Prvně jmenovaného včera popravili v Kyjevě výstřelem do zad ZDE. Druhý spokojeně hledí vstříc štědrému starobnímu důchodu.

Bývalý předák anglické fašistické organizace EDL odsouzen k nepodmíněnému trestu 13 měsíců vězení

29. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Takzvaný "Tony Robinson", skutečným jménem Stephen Yaxley-Lennon, bývalý šéf britské ultrapravicové, fašistické organizace English Defence League, byl v anglickém městě Leeds odsouzen do vězení na třináct měsíců za trestný čin pokusu ovlivnit výsledek soudního procesu. 

Yaxley-Lennon byl v městě Leeds zatčen v pátek. Vysílal z místa před soudní budovou na sociálních sítích ohledně probíhajícího soudu. 

Soud původně zakázal médiím o jeho rozsudku informovat. Zákaz byl po odvolání médií pak soudně zrušen.

Robinson živě vysílal na své facebookové stránce, když byl před soudem zatčen za podezření, že porušuje veřejný pořádek.

Soudce Geoffrey Marson QC původně zakázal médiím o jeho zatčení a o jeho procesu informovat, protože se obával, že zprávy o jeho zatčení ovlivní výsledek probíhajícího procesu. 

Yaxley-Lennon už byl předtím odsouzen k nepodmíněnému trestu za pohrdání soudem v případě jiného soudního procesu, odehrávajícího se v Canterbury.

Při tomto předchozím soudním procesu byl Yaxley-Lennon varován, že pokud bude páchat další trestné činy, bude odsouzen k nepodmíněnému trestu, což se nyní stalo.

Ultrapravicoví idioti na sociálních sítích v ČR a dokonce i některá idiotská česká média tvrdila cosi o "spiknutí" britských médií, která o tomto případu "mlčí". O skutečnosti, že v civilizovaných zemích je zakázáno průběh soudního procesu ovlivňovat médii, tito idioti netuší nic. 


Podrobnosti v angličtině ZDE
 Maďarsko schvaluje zákon, který bude kriminalizovat jakoukoliv pomoc uprchlíkům

30. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaV madarském parlamentě byl v úterý předložen zákonm který bude kriminalizovat jako trestný čin jakoukoliv pomoc uprchlíkům. Evropský ředitel lidskoprávní organizace Amnesty International Gauri van Gulik kontatoval:

"Ve svém zoufalém úsilí proměnit Maďarsko v nejnepřátelštější evropské území pro žadatele o azyl a pro uprchlíky, maďarská vláda přivedla svou snahu zakotvit nesnášenlivost, xenofobii a rasismus na úplně novou úroveň. Tento krutý plán hermeticky uzavřít hranice Maďarska má kriminalizovat legitimní činnost, jako je nabízení informací a poskytování právní pomoci žadatelům o azyl."


Belgičan Benjamin Herman usmrtil v Lutychu tři lidi - neví se, zda to lze klasifikovat jako teroristický útok

30. 5. 2018

čas čtení 1 minuta 


Zlodějíček recidivista Benjamin Herman  těsně po krátkodobém propuštění z vězení usmrtil v belgickém Lutychu tři lidi. Zaútočil na dvě policistky nožem, pak jim odebral zbraně a zastřelil je. Usmrtil také náhodného chodce. Policie ho zastřelila.

Policie informovala, že Hermana znala po dlouhá léta, jako zlodějíčka, páchajícího krádeže, prodávajícího drogy a přepadávajícího lidi na ulici.

Herman byl Belgičan, a byl ve vězení od roku 2003. Měl být propuštěn za dva roky. V pondělí byl puštěn z vězení na dvoudenní dovolenou, ale nevrátil se.

Přicházely rozporné zprávy, zda měl být útok považován za terorismus. Belgický premiér Charles Michel uvedl, že Merman byl nepřímo zmíněn ve zprávách státní bezpečnosti o radikalizaci. Avšak zpráva se o Hermanovi nezmiňuje specificky.

Ministr spravedlnosti Koen Geens doporučil opatrnost nad informacemi a zdůraznil, že "na celém případu je velmi málo jasných skutečností". "Herman určitě nebyl někdo, kdo by byl jasně zradikalizován. Jinak by ho totiž znaly všechny tajné služby." 

K otázce pochopení lidské volby a její legitimity

30. 5. 2018

čas čtení 3 minutyPovšiml jsem si nebezpečného jevu, který se začíná šířit v rámci diskusí na různých stranách fronty „kulturní války“ dnešního Západu, píše Pavel Hartmann.

Je to dobře patrné na otázkách Brexitu, Trumpova zvolení a nově třeba italských voleb. Nastává okamžitá snaha delegitimizovat výsledek ve chvíli, kdy se mi nelíbí. Přichází obvinění ze lží a manipulací, které jsou brány jako důvod pro zamítnutí volby. Potíž je v tom, že lži a manipulace doprovází politiku (i tu demokratickou) celé dějiny, nelze svět zastavit a říci: měli jste špatné informace, určitě byste hlasovali jinak, kdyby vám nelhali.  


K tomu: Důležité poučení i pro ČR: Proč se irské referendum o potratech nepodařilo populistům zneužit?

Německo: "Definitivní" roztržka s Tureckem se nekoná

30. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

U příležitosti připomínky výročí rasistického žhářského útoku v Solingenu v roce 1993 ZDE probíhá v politické rovině na plné obrátky reparace německo-tureckých vztahů. Ve světě, který se rychle mění a kde opravdu "velcí" hráči přestávají být garanty čehokoliv, se totiž ti o něco menší chtě nechtě musejí více sdružovat a zajišťovat kolektivně funkce a potřeby, na něž by jednotlivě nestačili ZDE.

Přečetli jsme:

Vlivní lídři ČSSD se snaží zvrátit referendum o vládě. Zeman ale na výsledek čekat nebude, Babiše jmenuje premiérem ještě před jeho ukončením

30. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Osobností, které dokážou přesvědčit členy podobně jako karvinský senátor, je v ČSSD více. Právě na nich teď závisí rozhodnutí, jak bude příští vláda vypadat, jestli vůbec vznikne a kam bude Česko směřovat. Strana je rozdělená zhruba půl na půl, na každém hlasu tedy záleží. Tlak na ni zvyšuje i prezident Miloš Zeman, který v pondělí České televizi řekl, že jmenuje Andreje Babiše (ANO) premiérem ještě před skončením referenda.

 

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Radkin Honzák: Příroda si to srovná tak, že Evropa vymře a přijde sem jiná populace

30. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Chceme, aby naše diplomy a habilitace uznávali v Evropě, a kdyby sem přijel pan profesor z Německa, tak tady bude pouhý asistent, protože my mu to neuznáme. Ta uzavřenost je strašná v tom chlívku tady. My si tady smrdíme vlastními silami a nikoho nepotřebujeme. Aspoň si to myslíme.

Celý text: ZDE


Pozn. JČ: To mi připomíná nedávnou zkušenost jednoho našeho absolventa z Glasgow University, jehož univerzitní diplom v Praze neuznali a musel si zaplatit na MŠMT nostrifikaci. Komicky požádalo MŠMT jednu pražskou vysokou školu, aby "diplom ověřila". Závažnou potíží bylo, že diplom byl psán latinsky, čemuž nikdo na této pražské univerzitě nerozuměl. Chudák absolvent z Británie si musel ještě připlatit pár tisícovek za překlad z latiny....

Přečetli jsme:

V RTVS stopli na dnes plánovanú Večeru s Havranom

30. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Dnes večer (v utorok 29. mája) mala RTVS odvysielať diskusnú reláciu Večera s Havranom o situácii na Ministerstve obrany o v Ozbrojených silách SR o neobvyklých nákupoch na ministerstve. Diskutovať mal prísť generálporučík Pavol Macko, analytik Juraj Krúpa a zástupca SNS alebo Ministerstva obrany. Relácia na túto tému však dnes nebude. RTVS ju náhle zrušila. Pozvaný hosť Juraj Krúpa z Slovak Security Policy Institute to považuje za cenzúru zo strany RTVS a zbabelosť vedenia Ministerstva obrany SR a SNS.

 

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
45373