
Co doporučuje ChatGPT, co má Česko dělat
13. 5. 2025 / Josef Voborný
Všiml jsem si, že se na Britských listech už delší dobu prolíná téma mezinárodního práva a jeho různých výkladů. Četl jsem tam na toto téma řadu článků a komentářů, některé mi připadaly jako liberálně naivní, některé selektivní a jiné dokonce až rasistické. Nerad bych, aby mi někdo podsouval postoje, které nezastávám – ve skutečnosti bych si přál, aby svět byl spravedlivým místem pro všechny. Blízké jsou mi hodnoty, které liberálové zastávají, ale nedělám si příliš mnoho iluzí o tom, jak svět reálně funguje, píše Josef Voborný.
Na Britských listech často vidím snahu najít viníky světových konfliktů a formulovat univerzální recepty, jak jim předcházet, které často popírají realitu světa. Co mi tedy často chybí, je střízlivý popis reality takové, jaká skutečně je – ne jaká by měla být. A především realistická doporučení pro Českou republiku, jak se v dané mezinárodní situaci chovat.
Zkusil jsem si vyměnit s ChatGPT několik zpráv a – abych parafrázoval pana Beneše, který svého času přispíval na Britské listy – požádal jsem ho o brutální upřímnost (všechno jsou to konstrukce ChatGPT, něco jsem lehce pokrátil). Dávám to k zamyšlení, ChatGPT byl poměrně podrobný v popisu reality, takže pokud by někdo stál o to, to komentovat, uvítám, když popíše, co je podle něj jinak, než chatGPT uvádí: