
BBC: Měla by OSN kritizovat Izraelské vraždění v Gaze?
19. 5. 2025
čas čtení
5 minut
Martin Griffiths: V posledních třech letech jsem byl v Radě bezpečnosti téměř každý týden a neslyšel jsem žádný projev, včetně mého, který by se tomuto podobal. Byl to zázrak rétoriky a morální jasnosti. To je velmi dobrá situace. Ale myslím si, že s takovými projevy, stejně jako s komentáři, jako jsou ty moje v minulosti, je to tak, že se dostanou do jiných částí světa, ale ne nutně do Izraele. Co však nevidíme a co jsme neviděli, když jsem byl ve funkci, je následná reakce vlád.
Martin Griffiths: No, je to jejich rozhodnutí, zda budou spolupracovat, nebo ne. Za prvé, skutečnost, že celkově, jak říkáte, nespolupracují s OSN, pro nás nikdy nebyla překvapením. Zaujali jsme pevný postoj, stejně jako nyní Tom Fletcher a mimochodem i generální tajemník, a to na základě našich zkušeností, toho, co se děje v Gaze. To je to, co Mezinárodní soudní dvůr uvedl ve svých komentářích k prozatímním opatřením ohledně možnosti genocidy, zatímco my čelíme nedostatku následných kroků. Nechci za to vinit nikoho v OSN. Myslím, že je správné, že se o to snaží. Je správné, že to opakují. I když víte, že to nebude mít okamžitý dopad, okamžitý dopad přinesou vlády, které splní své zákonné povinnosti.
Moderátor: Když se ohlédnete zpět, možná si myslíte, že jste svou roli nesplnili správně? Možná jste kladli důraz na nesprávné věci? Možná byl přístup kontraproduktivní?
Martin Griffiths: Myslím, že dilema, před kterým jsem stál na začátku, krátce po začátku války, v říjnu, před mnoha měsíci, spočívalo v tom, že moje neschopnost cestovat do Izraele a Gazy byla první obětí mé rétoriky. Myslím, že chybí větší pocit bezpečnosti v regionu, a to samozřejmě zahrnuje i bezpečnost Izraele. Ale ten koncept toho, co bude skutečným řešením. Není úkolem humanitárních organizací, aby v této věci zaujímaly přední místo. Myšlenka je samozřejmě taková, že se tím stabilizuje situace a sníží utrpení a počet obětí. Myslím, že OSN neudělala to, co mohla, a to usilovat o snahu dosáhnout dohodnutého řešení konfliktu v Gaze. Řešení, na kterém by se shodly všechny strany. Samozřejmě se zvláštními ustanoveními pro Hamás, který již mnohokrát prohlásil, že se stáhne z Gazy. Ale řešení, které by nebylo dohodnuto za zavřenými dveřmi mezi několika klíčovými spojenci. Místem, kde by se to mělo stát, je podle mého názoru OSN, a já jsem tam v té době byl. Samozřejmě z humanitárního hlediska, které by do toho také vneslo svůj vklad. Ale to se neděje a stále se to neděje, a myslím si, že to je vážná chyba mezinárodního společenství. Svět však tuto výzvu nepřijal, a to včetně nás v OSN. Já bych se přiklonil k tomu, abychom se v budoucnu více snažili.
Moderátor: Vyjádřil jste se výmluvně o tom, že OSN musí prosazovat a dodržovat nejvyšší humanitární standardy. Riziko spočívá v tom, že se OSN stane další nátlakovou skupinou, kterou na jedné straně ignorují soupeřící mocenské bloky a na druhé straně státy jako Izrael, které vás jednoduše považují za protivníka. OSN jako protivník: je tato cesta správná, i když vede k politické irelevanci OSN a k tomu, že země jako Izrael nebudou brát v úvahu agentury OSN a jednotky OSN?
Martin Griffiths: Myslím si, že OSN by čelila politické irelevanci, kdyby tak nečinila. Svět není jen Izrael a některé státy na Západě. Ne, myslím si, že bychom měli zůstat pevní, vytrvalí, držet se svého a nenechat se odradit otázkami implementace.
517
Diskuse