USA přišly o nejvyšší úvěrový rating AAA poté, co agentura Moody's zmínila obavy z dluhu

19. 5. 2025

čas čtení 5 minut
Agentura Moody's varovala před rostoucím dluhovým břemenem v USA poté, co v pátek snížila úvěrový rating země na AAA. Tím podkopala narativ prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa směřuje ekonomiku k prosperitě.

Spojené státy v pátek přišly o svůj poslední úvěrový rating AAA od velké agentury, když agentura Moody's oznámila snížení ratingu s odkazem na rostoucí úroveň vládního dluhu a zasadila ránu Trumpovu narativu o ekonomické síle a prosperitě.

Snížení ratingu na Aa1 z Aaa přispívá ke špatným zprávám pro amerického prezidenta, protože přichází ve stejný den, kdy jeho vlajkový výdajový zákon neprošel klíčovým hlasováním v Kongresu kvůli odporu několika republikánských fiskálních jestřábů.

Při vysvětlování svého rozhodnutí ratingová agentura poznamenala, že "za více než deset let vzrostl poměr vládního dluhu a úrokových plateb na úroveň, která je výrazně vyšší než u podobně hodnocených států".

Moody's varovala, že očekává, že federální deficity se do roku 2035 rozšíří na téměř devět procent ekonomického výkonu, což je nárůst z loňských 6,4 procenta, "a to především kvůli zvýšeným platbám úroků z dluhu, rostoucím mandatorním výdajům a relativně nízké tvorbě příjmů".

V důsledku toho očekává, že federální dluhové zatížení vzroste do roku 2035 na přibližně 134 % hrubého domácího produktu (HDP) ve srovnání s 98 % v loňském roce.

Bílý dům se postavil proti X, když ředitel komunikace Steven Cheung kritizoval hlavního ekonoma Moody's Analytics Marka Zandiho.

"Nikdo nebere jeho 'analýzu' vážně. Znovu a znovu se ukázalo, že se mýlil," napsal Cheung.

"Fiskální dům není v pořádku"

Rozhodnutí agentury Moody's snížit rating Spojených států z nejvyššího úvěrového ratingu odráží podobná rozhodnutí dalších dvou významných amerických ratingových agentur, S&P a Fitch.

S&P byla první, kdo snížil rating Spojeným státům v roce 2011, během prvního funkčního období Baracka Obamy, s odvoláním na své obavy, že plán řízení dluhu "by byl nezbytný ke stabilizaci střednědobé dynamiky vládního dluhu".

O dvanáct let později následovala Fitch a varovala před "neustálým zhoršováním standardů řízení za posledních 20 let, včetně fiskálních a dluhových záležitostí".

Moody's ve svém pátečním rozhodnutí zopakovala své kolegy a v prohlášení poznamenala, že "po sobě jdoucí americké administrativy a Kongres se nedokázaly dohodnout na opatřeních, která by zvrátila trend velkých ročních fiskálních deficitů a rostoucích úrokových nákladů".

"Nevěříme, že podstatné víceleté snížení mandatorních výdajů a deficitů bude výsledkem současných zvažovaných fiskálních návrhů," dodala a naznačila, že v příštím desetiletí očekává pokračování vyšších deficitů.

"Fiskální výkonnost Ameriky se pravděpodobně zhorší ve srovnání s její vlastní minulostí a ve srovnání s jinými vysoce hodnocenými suverénními státy," uvedla Moody's.

Pro republikánského kongresmana Frenche Hilla, který předsedá Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů, je snížení ratingu Moody's "silnou připomínkou toho, že fiskální dům našeho národa není v pořádku".

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů "jsou odhodláni podniknout kroky k obnovení fiskální stability, řešit strukturální faktory našeho dluhu a podporovat prorůstové ekonomické prostředí," řekl.

Brendan Boyle, přední demokrat v rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů, řekl, že snížení ratingu "je přímým varováním: náš fiskální výhled se zhoršuje a republikáni ve Sněmovně reprezentantů jsou odhodláni to zhoršit".

"Otázkou je, zda jsou republikáni připraveni se probudit a uvědomit si škody, které způsobují," řekl Boyle.

Rozhodnutí Moody's přichází uprostřed tvrdého boje v Kongresu o schválení Trumpova tolik propagovaného zákona o "velkých, krásných" výdajích, jehož cílem je přepracovat a obnovit zhruba 5 bilionů dolarů prodloužení jeho daňových úlev z roku 2017, které byly alespoň částečně zaplaceny hlubokými škrty v programu zdravotního pojištění Medicaid, který pokrývá více než 70 milionů lidí s nízkými příjmy.

V pátek agentura také změnila svůj výhled z "negativního" na "stabilní" a poznamenala, že navzdory špatným výsledkům Spojených států při řešení rostoucí úrovně vládního dluhu si země "zachovává výjimečné úvěrové přednosti, jako je velikost, odolnost a dynamika její ekonomiky a role amerického dolaru jako globální rezervní měny".

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
395

Diskuse

Obsah vydání | 19. 5. 2025