Mezitím v Absurdistánu 44:

Pozor na Halloween, dostanete se do moci ďábla, polské nefunkční ponorky, vražední myslivci a muž, který se ve Varšavě upálil

1. 11. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

Takže se zdá, že všichni si jsou před zákonem rovni! To alespoň řekl soudce, když odsoudil Jurka Owsiaka,   charismatického šéfa charitativní organizace Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za to, že během hudebního festivalu mluvil sprostě na jevišti. Owsiak se hájil argumentací, že jeho tiráda proti pokrytectví politiků byla uměleckým dílem, svým způsobem rapovou písní. Nepomohlo mu to, musel zaplatit pokutu 100 zlotých (asi 800 Kč) a 30 zlotých soudních nákladů. Takže je to skutečně pravda, jsou si všichni nyní rovni? Můžeme očekávat, že Krystyna Pawłowicz ze strany Právo a spravedlnost bude muset zaplatit pokutu za to, že křičela na jiného poslance, aby "šel do prdele"?   Dostane Jarosław Kaczyński pokutu za to, že se vnutil k řečnickému pultu v Sejmu a zaútočil na své politické oponenty jako na "darebáky a zrádce"?

O lásce, reformaci a Dušičkách

2. 11. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Včera bylo Všech svatých, dneska jsou Dušičky a předevčírem uplynulo přesně 500 let od začátku světové reformace. Pokusím se to v tomto zamyšlení spojit a použiji k tomu, možná trochu paradoxně, sovětskou pohádku Mrazík.

Mezi základní teze reformace patří sola gratia (spása pouhou milostí) a sola fide (spása pouhou vírou). Co to vlastně znamená? Teologie těchto tezí je nesmírně rozmanitá a složitá. Pro mne osobně lze však jejich skutečný význam demonstrovat velmi snadno pomocí příběhu Ivana v Mrazíkovi. Ivan se zachová nepěkně a čaroděj mu přičaruje místo krásného obličeje, na který se stále pyšně díval do zrcadla, medvědí hlavu. Zbavit se té hlavy mohl pouze konáním dobrých skutků. A tak Ivan šel konat dobré skutky, aby si pomohl. A pokaždé, když takový skutek udělal, se hned podíval do zrcadla… aby viděl, že to nepomohlo.

Proč lidé volí tak, jak volí?

2. 11. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Ačkoli rámcově souhlasím s rozborem výsledku voleb do Poslanecké sněmovny tak, jak jej pojali Jiří Pehe, Jan Čulík a Bohumil Kartous, dovolte mi pár kritických poznámek. Chceme-li pochopit zásadní otázku – tedy proč lidé volí tak, jak volí – je nutno se pokusit o pragmatickou analýzu palčivých otázek, jimiž se voliči každý den zaobírají, a vyvarovat se přitom mentorských zkratek, což, jak uznávám, bývá častou bolístkou českých analytiků a komentátorů. Je proto zapotřebí, abychom i my akceptovali svůj díl odpovědnosti za otřesný stav tuzemské politické scény a z ní pramenící deziluze v české společnosti.                

 

Rozhovor Britských listů 134.

Volby 2017: Nemáme peníze na jídlo. Tak já rozmlátím byt

31. 10. 2017

čas čtení 1 minuta


Nad důsledky říjnových všeobecných voleb se v tomto rozhovoru Britských listů zamýšlejí jejich redaktoři Jan Čulík a Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 1. listopadu 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

OSN: Stav lidských práv v Česku bude hodnocen v rámci procesu UPR (Universal Periodic Review)

2. 11. 2017

čas čtení 4 minuty

ŽENEVA (2. listopadu 2017) – Situace v oblasti lidských práv bude 6. listopadu 2017 přehodnocena v rámci tzv. Všeobecného periodického přezkumu (Universal Periodic Review, UPR) Rady OSN pro lidská práva. Zasedání bude vysíláno živě.

V rámci procesu pracovní skupiny UPR bude Česko na zasedání, které bude probíhat od 6. do 17. listopadu, jednou ze 14 hodnocených zemí. První a druhé hodnocení Česka v rámci UPR se konalo v dubnu 2008 a říjnu 2012.

22647

"Demise buržoazních ministrů 2.0" snadno a rychle

2. 11. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl způsob, jak zablokovat vznik Babišovy jednobarevné vlády: Provést obstrukce ve sněmovně a znemožnit tak demisi končící vlády Bohuslava Sobotky. V české politické praxi však zřejmě neexistuje nic účinnějšího, co se týče sebevražedných politických tahů - přinejmenším od dob "demise buržoazních ministrů" z února 1948.

Nechte vládnout Babiše

2. 11. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

Že jsem se zbláznil? Možné to je, věk na to mám. Ale zkuste nejdřív dočíst.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny ČR dostala první strana skoro třikrát tolik co nejbližší konkurent, což se nikdy nestalo (typický rozdíl 2%, největší necelých 6%). Volby byly demokratické, tak jako pět předchozích, i když je nelze označit za rovné: žádný z konkurentů neměl na své straně silnou a docela nemilosrdně "podnikatelsky" využívanou divizi a žádný z konkurentů neměl k dispozici ani zlomek peněz vynakládaný na tak intenzívní a hlavně permanentní kampaň.

29761

Asistované umírání v prezidentském úřadu

2. 11. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Asistované umírání bývá většinou spojováno s představou o důstojném odchodu z tohoto světa. S představou takové nesnesitelnosti života, která činí žití čirou útrapou bez jiné  možnosti vysvobození. Česká společnost je svědkem toho, že asistované umírání může mít podobu naprosto nedůstojného lpění na moci, která si něco tak zbytečného jako důstojnost nepřipouští k tělu. V krysím závodě šmejdů je důstojnost nepřekonatelná překážka a je třeba ji úplně eliminovat…

Václav Klaus jr. si hlavu s fakty neláme

2. 11. 2017 / Jaroslav Polák

čas čtení 2 minuty

V pondělí 30. 10. jsem si na severu Novinky všiml opět článku pana Klause mladšího. Domníval jsem se, že Novinky mu budou poskytovat prostor jen před volbami, ale zmýlil jsem se. Zřejmě se jedná o snahu takříkajíc „ideologického“ vyvážení, protože jak známo v deníku Právo má svoji každodenní agitku „levicový“ EU poslanec p. Keller. Chvályhodné! Ale zpět k p. V. Klausovi mladšímu. Čta jeho články, vidím, že geny se nezapřou – tedy v ohledu praktické vševědoucnosti i výraziva. Pan V. Klaus ukazuje veřejnosti své dvě tváře. Jednou tváří jsou laskavé a banální články zřejmě adresované jen maminkám. V tom posledním se div usedavě nerozpláče nad osudem maminky, jíž odebral dítě zlý Barnevernet. Autor nemá čas zjišťovat, zda tato kauza není nějak překroucena a jaká je skutečná realita? Jak známo pan Klaus mladší si „s fakty hlavu příliš neláme“.

Američtí poslanci zveřejnili ruské inzeráty na Facebooku, které v USA záměrně prohlubují konflikty

1. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Podle svědectví Facebooku oslovily během prezidentské kampaně v roce 2016 Ruskem placené reklamy až 126 milionů Američanů.

Američtí poslanci publikovali výběr reklam, publikovaných na Facebooku a placených ruskými operativci, a seznam falešných ruských účtů na Twitteru, aby ukázali, jak ruští agenti prohlubují politické konflikty mezi americkými občany.

Reklamy i twitterové profily se zaměřují na americké levičáky i konzervativce v celé řadě ostře aktuálních témat včetně policejní brutality, imigrace, rasových vztahů, islamofobie a práv občanů LGBT.

Británie: Státní volební komise vyšetřuje finanční dary milionáře Arrona Bankse stoupencům brexitu

2. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

Kontrolní úřad bude zkoumat, zda Banks jako aktivista pro brexit porušil zákon o financování předvolebních kampaní před referendem o odchodu Británie z EU přijetím peněz z Ruska

Britská Státní volební komise zahájila vyšetřování, zda finanční dary a půjčky od milionáře Arrona Bankse  a jedné z jeho firem porušily před hlasováním v referendu o brexitu zákon o financování volebních kampaní. Instituce bude zjišťovat, zda Banksův dar ve výši 2,3 milionů liber (67 milionů Kč) ve prospěch kampaně za brexit pocházel skutečně od něho, nebo ze zahraničních (ruských) zdrojů. Totéž bude zkoumat u finančních darů od jeho kampaně fungující pod názvem Better for the Country (Pro naši zemi je to lepší).

Před soudem by mělo skončit pět představitelů Trumpovy administrativy

2. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

1. Jeff Sessions lhal pod přísahou, když tvrdil, že se v průběhu předvolební kampaně nesešel s žádným ruským představitelem: dvakrát se setkal s ruským ambasadorem. Republikánská strana obžalovala Billa Clintona za křivé svědectví, přestože šlo o nepodstatnou osobní záležitost, ale postavila se za Sessionse, i když křivě svědčil o věci týkající se národní bezpečnosti, píše na webu Informed Comment Juan Cole.

Umělá inteligence nám nehrozí a regulovat se nedá

2. 11. 2017

čas čtení 10 minut

Reakce na článek Umělá inteligence (AI) riskuje, že ji veřejnost začne nenávidět.

Rád bych Vás varoval před zjednodušeným přejímáním článků tohoto typu. Jde totiž svým způsobem o poplašnou zprávu, která se snaží být víc senzací, než seriozním článkem. Takový přístup potom vůbec nepomáhá a způsobuje to, před čím varuje - vyvolává zápornou reakci veřejnosti nejen laické, ale i odborné.

Abych ukázal, proč je článek špatně pojatý, je třeba nejdřív pochopit způsob, jakým umělá inteligence funguje a především definovat, co to vůbec je, popřípadě co umělá inteligence není. Nebojte, nebudu Vás nudit, píše Drahomír Strouhal.

Bodláky Václava Duška

Siláci z písku

2. 11. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Partaje označované chybně za levicové, ale i ty mylně uváděné za pravicové, neustály líté žurnalistické bitvy; do vínku dostaly neochvějné pomluvy, dráždivě lživé polopravdy, k tomu však namyšlené vůdce i zdařilé svůdce, pologramotná individua, neurvalé žvanily, siláky z plaveného písku. Venkoncem není se čemu divit. Uctivost poctivec se dávno nenosí. V dolejší hospodě hrála muzika pro odcházející politickou drobotinu a už se u benátských zrcadel natáčejí podivní rapeři – krásný hošan v modrém se obdivuje, kam že to dotáhl. Po probuzení nefackovat. Napudrovat, posadit před kamery a nechat bezelstně plkat, plkálisty máme rádi. Od facek je kolohnát, knížecí loskuták – a hele, starej Vajštingr mu chtěl plesknout dvojitou zednickou, ale žvanil si vyžvanil na poslední chvilku imunitu; nebýt však šlechtické bytosti s hlasy od věrného voličstva, postihla darebu pytláka smrtelná politická nicota!

Chudoba sama o sobě není zdrojem frustrace občanů, tím je bezpráví

31. 10. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V nedělních Otázkách V. Moravce se vedla diskuse mezi Václavem Bělohradským, Magdou Vašáryovou a Ivanem Bartošem (šéf Pirátské strany) na více zajímavých témat. Např. Bartoš chápe politiku jako servis pro občany, Bělohradský jako širokou společenskou diskusi na způsob intelektuální debaty filozofů. Mně osobně je mnohem bližší přístup Bartošův, přístup intelektuálně uchopený v reakci na americkou občanskou válku filozofickým pragmatismem. Ale to nebyl ten nejzajímavější střet celé debaty.

Rozhovor Britských listů 133:

Volby 2017 - Šok: co teď bude dál?

27. 10. 2017

čas čtení 1 minuta


S politologem Jiřím Pehem rozbírá Bohumil Kartous důsledky všeobecných voleb, které se konaly v ČR minulý týden. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. října 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Britský ministr obrany odstoupil kvůli sexuálnímu skandálu

1. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

 

Vlna sexuálních skandálů v Dolní sněmovně a v britské politice a veřejném životě obecně, která se provalila po odhalení amerického sexuálního predátora, filmového producenta Harveyho Weinsteina, si ve středu večer vyžádala první významnou oběť v britské vládě.

Konzervativní ministr Sir (!!) Michael Fallon odstoupil ze své funkce ministra obrany. V rezignačním dopise premiérce Mayové napsal: "V posledních dnech vyšla najevo série obvinění týkajících se poslanců, včetně některých obvinění ohledně mého chování v minulosti. Mnoho těchto obvinění je falešných, ale já přiznávám, že jsem se v minulosti nechoval podle vysokých měřítek, které požadujeme od armády, jíž jsem měl čest sloužit. Zamyslel jsem se nad svou situaci, a proto  z funkce ministra obrany odstupuji."
Před několika dny se omluvil za incident, k němuž došlo před 15 lety, kdy při večeři pod stolem položil ruku na koleno novinářky Julie Hartley-Brewerové. Komentátoři se však nedomnívají, že tento incident mohl být důvodem Fallonovy rezignace a spekulují o tom, že důvodem byly zřejmě závažnější skutečnosti.

Michael Fallon byl hlavním stoupencem ohrožené Theresy Mayové a dokonce se o něm dosud mluvilo jako o možném budoucím britském premiérovi. Tyto jeho vyhlídky na premiérskou kariéru jsou nyní v troskách.

Není vyloučeno, že kvůli sexuálním skandálům bude donuceno rezignovat několik konzervativních poslanců. Znamenalo by to doplňovací volby a zřejmě oslabení už tak minimální většiny Konzervativní strany v Dolní sněmovně - konzervativci dnes vládnou v Británii jen za pomoci fundamentalistické strany severoirských unionistů DUP, kterou podplatili miliardou liber.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Sexuální skandály, které vycházejí v Británii najevo po odhalení Harveyho Weinsteina se neomezují pouze na politiku. Channel Four News ve středu večer odvysílal rozhovor s aktivistkou anglikánské církve, která svědčila o tom, že ji znásilnil anglikánský kněz, avšak bylo jí církví doporučeno, aby o tom pomlčela.


Náměstek britské premiérky popírá, že obtěžoval o třicet let mladší ženu

1. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Uprostřed nynějších sexuálních skandálů, spojených s poslanci Dolní sněmovny, píše satirický magazine Private Eye ironicky, že se parlament má přestěhovat  do sex shopu:
Premiérka Theresa Mayová nařídila vyšetřování obvinění, že její náměstek, Damian Green, během posledních dvou let nepřijatelně obtěžoval jednu aktivistu.

Kate Maltby, která je o třicet let mladší než Green, sdělila deníku Times, že v roce 2015 se Green během setkání v hostinci v londýnské čtvrti Waterloo dotkl jejího kolena a poté, co v tisku vyšla její fotografie v korzetu, poslal ji "vyzývavou" esemesku.

V Británii se důrazně řeší skandál širokého sexuálního zneužívání žen v politice

1. 11. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Mark Garnier, konzervativní ministr "pro obchod po brexitu", který nazýval svou asistentku "cukrový kozy" a poslal ji v pracovní době do obchodu s erotickými pomůckami, aby mu koupila sadu vibrátorů

Po skandálu s hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem, o němž po letech konečně vyšlo najevo, že se desítky let choval jako brutální sexuální predátor a znásilnil množství žen, a po vlně protestů od statisíců žen na sociálních sítích pod heslem MeToo (Já jsem také obětí sexuálního obtěžování) - dochází zřejmě v anglosaském světě k zásadnímu přehodnocení vztahů mezi muži a ženami v pracovním styku - ženy si konečně mohou veřejně stěžovat, že jsou trvale a ve všech sférách společnosti obětí drsného sexuálního obtěžování a zneužívání.

 (V ČR samozřejmě, kde se na policii oznamuje jen zlomeček případů znásilnění, která policie vyšetřuje jen neochotně tato přelomová změna nebyla vůbec zaznamenána.)

Umělá inteligence (AI) riskuje, že ji veřejnost začne nenávidět

1. 11. 2017

čas čtení 4 minutyVědci varují, že sociální, etické a politické obavy z AI sílí a je naléhavě zapotřebí větší regulace


Zintenzivňuje riziko, že vznikající oblast umělé inteligence (AI) vyvolá ostře zápornou reakci veřejnosti, protože celý sektor rychle přechází do soukromých rukou, ohrožuje pracovní příležitosti lidí a funguje bez efektivního dohledu či regulační kontroly, varují čelní odborníci na tuto technologii.

Vědci varují, že:

- Svět může přijít o prospěch z AI v důsledku ostře záporné reakce veřejnosti, která by ji mohla odmítnout
- Přechod odborníků na AI do soukromého sektoru škodí univerzitám.
- Expertní znalosti a bohatství se soustřeďují do rukou několika málo soukromých firem.
- Tento ekonomický sektor má obrovské problémy s diverzitou.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

KLDR "získala přístup k americké protiraketové technologii Aegis"

1. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

V jihokorejském Soulu obviňují hackery z KLDR ze získání dokumentů o vojenských plavidlech, ponorkách a zbraňových systémech Jižní Koreje. Podle televize Sky News, která se odvolává na jihokorejské politiky seznámené s dokumenty zpravodajských služeb, severokorejští hackeři pronikli do systému jihokorejské firmy Daewoo Shipbuilding a získali zhruba 40 tisíc dokumentů.

Aktivistka Labour Party: Byla jsem znásilněna na stranické akci

1. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Prominentní aktivistka labouristické strany Bex Baileyová v úterý oznámila, že byla na stranické akci znásilněna - a poté jí vysoce postaveným aparátníkem bylo řečeno, že čin nemá hlásit, protože by jí to mohlo "uškodit". Další žena vypověděla o tom, jak se ji poslanec přinutil k sexu.

Rohingy v Barmě má zachránit Nor

1. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

OSN v úterý jmenovala Knuta Østbyho novým dočasným koordinátorem záchranné pomoci v Myanmaru (Barmě), zatímco vláda pokračuje v blokování přístupu humanitárních pracovníků do oblastí ve státě Rachine obývaných muslimskými Rohingy.

Země Visegrádu ochládají vůči EU i vůči sobě navzájem

1. 11. 2017

čas čtení 3 minuty

Společná kauza, kterou region visegrádské čtyřky nalezl během uprchlické krize, v posledních měsících ustoupila do pozadí kvůli neshodám ve větších i menších záležitostech. Ty se týkají všeho možného - od právních předpisů až po budoucnost Evropy, píše Matthew Karnitschnig.

Český prezident nepřímo vyznamenal Parlamentní listy

31. 10. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Peskování českého prezidenta za to či ono se stalo oblíbenou kratochvílí českých komentátorů, kteří nemohou Miloši Zemanovi přijít na jméno třeba kvůli tomu, že jej považují za povolnou Putinovu loutku nebo za tlampače všeobecné frustrace. Můžeme sáhodlouze přemítat o tom, zda je vhodné, aby Miloš Zeman vyznamenával s ním ideově souznící lidové baviče, jako jsou Daniel Hůlka, Luděk Sobota nebo Helena Vondráčková, avšak jádro věci je někde jinde. Jestliže český prezident udělí státní vyznamenání dvěma konspiracím nakloněným manipulátorům, nepřímo tak oceňuje Parlamentní listy (PL).

Přečetli jsme:

Vzkaz z Moravy: Katalánsko je náš vzor

1. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Šéf strany Moravané Pavel Dohnal se inspiroval v Katalánsku. Chce autonomii. Jako první krok si přeje oficiální uznání moravské národnosti. Našel spojence v SPD Tomia Okamury, za niž kandiduje.

Celý článek: ZDE

Co pro Trumpa znamená obvinění bývalého spolupracovníka?

1. 11. 2017

čas čtení 4 minuty

Obviněním dvou bývalých Trumpových spolupracovníků a získáním přiznání od třetího vstoupilo vyšetřování ruského vměšování do amerických voleb do nové fáze. Existuje řada způsobů, jak vyšetřování může ovlivnit výkon prezidentské funkce, upozorňuje Michael Knigge.

Teroristický incident v New Yorku

31. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

Newyorská policie informovala, že několik lidí bylo usmrceno a mnoho lidí bylo zraněno poté, co automobil v úterý odpoledne najel na cyklotrasu na Manhattanu. Policie uvedla, že podezřelá osoba řídila automobil, který měl na sobě připevněny "atrapy střelných zbraní". Řidiče policie postřelila.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Při útoku bylo usmrceno 8 lidí a 11 dalších bylo vážně zraněno. Řidičem vozidla byl devětadvacetiletý muž, který měl paintballovou zbraň a zbraň na broky.Zdroje řidiče identifikovaly jako Sajfulla Saipova z Uzbekistánu. Řidič prý poté, co vystoupil z vozidla, vykřikoval "Allah je velký!" Muž byl postřelen policií, ale přežil a byl odvezen  do nemocnice. Úřady uvádějí, že nejsou důkazy, že by byl útok součástí širšího spiknutí. Činitelé v New Yorku nemají informace o možném motivu útoku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Útočník byl řidičem firmy Uber a žil v New Jersey. Policie ho střelila do břicha, když vystoupil z vozidla a držel v ruce zbraně, o nichž se později ukázalo, že je to painballová pistole a zbraň na broky. Byl operován a je v nemocnici v kritickém stavu. Úřady se dosud k motivaci útoku nevyjádřily. New York Times napsal, že o útočníkovi věděla federální policie.

Úřady v mnoha zemích jsou stále silněji znepokojeny hrozbou radikálů z centrální Asie. To je region tradičně umírněného islámu, avšak tamější diktátorské režimy a ekonomický útlak vedly mnoho lidí, aby se daly na cestu extremismu.

V dubnu uskutečnil v petrohradském metru bombový atentát Akbarzhon Jalilov, dvaadvacetiletý etnický Uzbek z města Oš v jižním Kyrgizstanu. V Istanbulu zaútočil loni na Silvestra na noční klub také muž narozený v Uzbekistánu.

Vlády v Uzbekistánu a v dalších státech v centrální Asii často ospravedlňují svůj krutý útlak obyvatelstva jako boj proti islamistickému extremismu, ale analytikové poukazují na to, že tím naopak extremismus vyvolávají.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Trump: Vyšetřování se soustřeďuje na George Papadopulose, který se snažil zprostředkovat schůzku mezi Putinem a Trumpem

31. 10. 2017

čas čtení 2 minuty


George Papadopulos, řecký Američan, který působil jako zahraničněpolitický poradce pro Trumpovu kampaň a kdysi žil v Londýně, se stal první osobou ochotnou spolupracovat s FBI za možnost zmírnění jeho trestu. Přiznal se také, že vyšetřovatelům FBI při předchozím výslechu letos v lednu lhal. Snažil se předstírat, že nemá rozsáhlé kontakty s ruskými činiteli a poskytl falešnou informaci o tom, kdy se poprvé dověděl, že Rusové hackersky získali emaily Hillary Clintonové.

Papadopulous byl součástí Trumpovy předvolební kampaně od března 2016. Od jednoho jejího činitele dostal informaci, že zlepšení amerických styků s Ruskem je pro kampaň prioritou. O týden později cestoval Papadopulos do Londýna, kde se setkal s Josephem Mifsudem, bývalým diplomatem maltského ministerstva zahraničí, se silnými vazbami na ruské činitele. 

Mifsud se o spolupráci s Papadopulosem začal silně zajímat, když zjistil, že Papadopulos pracuje přímo pro Trumpa. 24. března se znovu setkali Mifsud a Papadopulous v Londýně, s nimi byla přítomna jedna Ruska. 

Manželské etudy po 35 letech – Zuzana a Stanislav

31. 10. 2017 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 7 minut

Zjištění, že styl a forma dokumentárního cyklu se během času může změnit, není ani nové ani originální. V cyklu Manželské etudy, v časosběrné studii Heleny Třeštíkové o manželském životě šesti dvojic, přinesl pětatřicátý rok pozorování celou řadu zajímavých nových rozdílů, které jsou zvlášť výrazné v třetím pokračování filmů o Zuzaně a Stanislavovi.

Manželské etudy po 35 letech – Zuzana a Stanislav

31. 10. 2017 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 5 minut


The observation that the style and form of a documentary cycle may change over time is neither new nor original. For Manželské etudy, Helena Třeštíková’s longitudinal study of the married life of six couples, the thirty-fifth year of observation has brought with it a number of interesting new differences which are especially pronounced as Zuzana a Stanislav enters its third instalment.

ČR 2017: Kyselé hrozny chudého příbuzného

31. 10. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Počátkem 90. let si Češi náramně fandili. Věřili slibům Václava Klause, že trh bez přívlastků promění zemi rychle v ekonomického tygra ještě mnohem výkonnějšího než "zbytečně" socializující Západ. Později měl být nebývalý rozvoj založen nikoliv už na neregulovaném trhu, ale na kvalitním managementu prosazovaném Zemanovou vládou. Její ministr financí Ivo Svoboda však jako dosud jediný člen vlády skončil za vytunelování Liberty za mřížemi, zatímco tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Grégr zdatně pohrobil Destu Děčín.

29760

Atentát na JFK aneb Kterak konspirátoři a liberálové utřeli nos

Proč je nutné dešifrovat kennedyovskou mytologii

30. 10. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 12 minut

Ilustrační obrázek. Zdroj: Compfight.com

Odtajněné dokumenty o atentátu na Johna F. Kennedyho podle očekávání nepřinášejí zásadní informace, jež by objasnily jednu z největších záhad 20. století. Přestože prezident Trump některé spisy na poslední chvíli kvůli obavám o národní bezpečnost USA nezveřejnil, z publikovaných materiálů vyplývá, že vražda JFK s největší pravděpodobností nebyla zosnována ani v Moskvě, ani v Havaně, jak se někteří tuzemští ukvapenci v médiích domnívali. Zklamáni jsou i ti, kdo za atentátem spatřují mocné vládní kruhy. Každopádně moudřejší budeme až na jaře příštího roku, kdy bude zveřejněna poslední várka dokumentů, avšak silně pochybuji, že konečně poznáme celou pravdu a učiníme přítrž divokým konspiracím.

Podle mého soudu ale není zas tak důležité znát vraha či vrahy JFK, neboť tato informace s ohledem na dobu, jež uplynula od atentátu, nám prakticky k ničemu není. Daleko závažnější je totiž existence kultu Johna F. Kennedyho jdoucí ruku v ruce s mytologií, již je nutno dešifrovat.

Levicovým liberálům i radikálům

30. 10. 2017 / Radek Mikula

čas čtení 9 minut

Chci se obrátit na ty z vás, kdo spolu se mnou vnímají letošní sněmovní volby jako důležité znamení dalšího politického a společenského úpadku a také jako příznak hluboké kulturní krize. Sám to vše také prožívám jako osobní prohru svých politických představ.

Jde o neúspěch, který by nás měl, cítíte-li ho podobně jako já, přivést k zásadnímu přehodnocení způsobů, kterými jsme se snažili až doteď veřejně pracovat.


"Dobrovolníky" pracující pro kampaň pro brexit financovaly americké Breitbart News

30. 10. 2017

čas čtení < 1 minutaDva interní whistlebloweři z euroskeptické strany UKIP poslali stížnost britské volební komisi, že v měsících před britských referendem o brexitu tato strana si nechala své vlivné aktivisty, pracující pro brexit jako "dobrovolníci", financovat z finančních zdrojů amerického ultrapravicového serveru, Breitbart News, specializujícího ho na lživé, rasistické a vymyšlené informace, podobně jako to dělají v ČR Parlamentní listy.

Finanční dary ze zahraničí jsou v britských volbách zakázány. Se stížností byla seznámena londýnská Metropolitní policie, ale ta nezahájila trestní stíhání.

Podrobnosti v angličtině ZDEBritská právní nevládní organizace, zvaná The Good Law Project, žaluje britskou volební komisi, že nepotrestala probrexitovou kampaň Vote Leave za porušení britského volebního zákona. Kampaň totiž protizákonně vydala na aktivismus za brexit částku 625,000 liber.

Podrobnosti v angličtině ZDEŘada nových protinádorových léků skvěle funguje

30. 10. 2017 / Václav Hořejší

čas čtení 8 minut


Nedávný článek B. Cveka opatřený sugestivním titulkem Většina nových léků proti rakovině nefunguje vyvolává u čtenářů dojem, že skutečně většina nových protinádorových léků je neúčinná a že jejich uvádění na trh je motivováno hlavně neetickými zištnými pohnutkami výrobců. Skutečnost je však jiná – v posledních několika letech byla uvedeno do klinické praxe řada léků nového typu, které až revolučním způsobem zlepšují vyhlídky mnohých pacientů.

Trump, Assange, Bannon, Farage a Putin - nesvatá aliance, kterou nikdo nevyšetřuje

30. 10. 2017

čas čtení 3 minuty

Minulou středu jsme se dověděli, že Alexander Nix, ředitel firmy Cambridge Analytica, kontroverzní datové firmy, která pomohla Trumpovi dostat se k moci, se spojil s Julianem Assangem a ptal se ho, zda potřebuje "pomoc" s hromadou ukradených emailů, píše Carole Cadwalladr.

Šlo o soubor ukradených emailů, které měly tak drtivý dopad na Hillary Clintonovou v posledních měsících americké prezidentské kampaně. A tak se dostaly Wikileaks, které šéf americké CIA charakterizoval jako "nepřátelskou výzvědnou službu" do přímé spolupráce s Trumpovou prezidentskou kampaní, pro niž pracovala firma Cambridge Analytica. Tu firmu vlastní americký miliardář Robert Mercer, který je už předmětem vyšetřování kongresového výboru pro rozvědku, senátního výboru pro rozvědku, FBI a senátního výboru pro soudnictví.

Pravda o Facebooku: Jak získat 2 miliardy přátel a zlikvidovat civilizaci

30. 10. 2017

čas čtení 9 minutPrvotní formou podnikání Facebooku je dohližitelství na to, co děláte. Facebook je ve skutečnosti největší špionážní agentura v historii lidstva.  Ví daleko, daleko více o vás než ta nejagresivnější vláda. Je ohromující, že lidé si neuvědomují, co Facebook dělá.

Facebook vás sleduje a zneužívá toho, co o vás a o vašem chování ví, k tomu, že vám prodává reklamu. Také zneužívá těchto informací k zkreslování zpravodajství, které vám posílá.


Facebook už měl obrovské množství informací o lidech a jejich sociálních sítích a o tom, co mají a co nemají rádi. Když si uvědomil, jak důležitá je monetizace, doplnil tyto osobní informace o uživatelích offlinovými informacemi zakoupenými od velkých firem, získaných od podniků, které provozují vaše úvěrové karty, a od prodejců nejrůznějšího druhu.

Lidé si myslí, že to, co vidí na Facebooku, určují jejich přátelé a jejich zájmy. Jenže to, určují komerční zájmy Facebooku. Vaše oči jsou zaměřovány na ta místa, která jsou pro Facebook nejlukrativnější.

Uvažuji o tom, co se stane, až tohle lidem dojde. Může to vyvolat veřejnou a legislativní reakci.


Facebook má nyní 2 miliardy aktivních uživatelů měsíčně. 66 procent těchto uživatelů používá Facebook každý den. Facebook také vlastní WhatsApp, Messenger a Instagram. Ty mají 1,2 miliardu, 1,2 miliardu a 700 milionů uživatelů, píše v týdeníku Sunday Times ve své rozsáhlé analýze spisovatel John Lanchester.

Britské ministerstvo vnitra brutálně deportuje z Británie občany EU

29. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

 

Od začátku roku 2017 do konce června deportovalo pryč z Británie britské ministerstvo vnitra 5301 občanů Evropské unie, které obvinilo, že přespávají na ulici bez přístřeší.  

Nyní rozesílá britské ministerstvo vnitra občanům v reakci na žádost o sociální byt dopisy, v nichž konstatuje: "Můžete se vyhnout bezdomovectví tím, že se vrátíte do Rumunska, nebo se odstěhujete do jiné členské země EU, kde máte plně zaručena veškerá lidská práva, která jsou obsažena v Evropské konvenci pro lidská práva."


Vyznamenání, která nestojí za řeč

28. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

S blížícím se státním svátkem dostávám od novinářů vlastně totožné otázky, napsal na Facebooku rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Tak to zjednoduším a odpovím na archetypální dotazy zde:


1) Pozval? 
Ne. 

2) Co na to říkáte? 
Považuji to za potvrzení toho, že jsou mé veřejné postoje principiálně správné. 

3) A kdyby ano? 
Vzhledem k prezidentovým postojům, např. nedávným výrokům o Ukrajině, bych pozvání nepřijal. Přítomnost rektora by navíc znamenala, že Masarykova univerzita vzdává čest i těm z oceněných, kteří čest postrádají. Prezident Masaryk by rozuměl tomu, že jeho univerzita nemůže na některé kompromisy přistoupit. A za víc řečí to nestojí.

Manželské etudy po 35 letech - Marcela a Jiří

27. 10. 2017 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 4 minuty


Příběh Marcely Haverlandové je jedním z nejvýraznějších životních historií ve všech dokumentárních filmech Heleny Třeštíkové v cyklech Manželské etudy. Poté, co v roce 2006 byl uveden do kin doplňující celovečerní film Marcela, vlna podpory pro tuto protagonistku - která byla první z manželských dvojic cyklu, která se rozvedla, a utrpěla v pokračování Po dvaceti letech tragédii úmrtí své dcery - vedla k vzniku finanční sbírky v její prospěch. To umožnilo Marcele a jejímu synovi Tomášovi, aby se po odchodu z Českého Brodu přestěhovali zpět do Prahy, protože teď si mohli dovolit pronajmout v hlavním městě vhodný byt. Bylo naznačeno, že toto by mohl být po mnoha letech boje s chudobou a nevyslovitelné tragédie bod obratu a zároveň svědectví o velkomyslnosti české veřejnosti.

Manželské etudy po 35 letech – Marcela a Jiří

27. 10. 2017 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 4 minuty


The story of Marcela Haverlandová is one of the most recognisable of all of Helena Třeštíková’s Manželské etudy documentaries. After the feature length accompaniment Marcela was released in 2006, the outpouring of support for the protagonist – who was the earliest of the cycle to undergo a divorce and suffered the tragedy of her daughter’s death during Po 20 letech – resulted in a fund being set up in her name. This allowed Marcela and her son Tomáš to move back to Prague, after leaving for Český Brod due to the cost of renting suitable accommodation in the capital. It was suggested that this could be the turning point after years of financial struggle and unspeakable tragedy, and a testament to the generosity of the Czech viewing public.

Selský rozum

28. 10. 2017 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minuty

Until I saw Peasant Common Sense (Selský rozum), co-directed by Zuzanna Piussi and Vít Janeček, I had no idea that Kostelecké uzeniny products contained such poor-quality meat from abroad. Or indeed, far less meat than the average ham and sausages you can buy at a local butcher. I would therefore like to thank the directors, and journalist Jakub Patočka, for making me think twice the next time I visit the supermarket.

Selský rozum

28. 10. 2017 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 5 minut

Film  Selský rozum je  volně ke stažení ZDE

Než jsem zhlédl film Selský rozum, který spolurežírovali Zuzanna Piussi a Vít Janeček, neměl jsem tušení, že výrobky firmy Kostelecké uzeniny obsahují maso tak nízké kvality ze zahraničí. A že obsahují daleko méně masa než průměrná šunka a párky, které si můžete koupit od místního řezníka. Rád bych proto poděkoval režisérům i novináři Jakubu Patočkovi, že mě přiměli, abych si dvakrát rozmyslel, co kupuju, než navštívím supermarket.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2017

12. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

V září 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 47 177.96.     Výdaje na provoz Britských listů byly 53 192.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem září 2017 137 981.02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20634