22. 3. 2020
- Pozornost vyvolává i lék proti malárii
chloroquine. Celá řada studií naznačují, že by tento lék, používají proti malárii po desítky let, mohl být účinný i proti COVIDU-19. Vědci na Universitě v Queenslandu zaznamenali slibné výsledky s chloroquinem a lékem proti HIV Liptonavirem/Ritonavirem. Testy chloroquinu proti COVIDU-19 mají být zahájeny v Austrálii koncem března.
Ze studie, kterou provedl profesor Didier Raoult v Marseille, která skončila 16. března, vyplynulo, že 70 procent hospitalizovaných pacientů bylo z koronaviru vyléčeno po osmi dnech, ve srovnání s 12,5 procenty "kontrolní skupiny", která lék nedostala. "Vyléčeno" znamená, že pacienti už neměli pozitivní testy, že jsou nakaženi koronavirem. Dr. Andrew Preston z University of Bath však poukázal na to, že vzorek pacientů byl bohužel malý - 26 pacientů a 16 v kontrolní skupině - a výsledky musejí být "řádně zkoumány", protože byly teprve zveřejněny.
Výzkumníci však doporučují, aby byli pacienti trpící koronavirem léčeni chloroquinem a dalším lékem,
azithromycinem, "aby byla vyléčena jejich infekce a aby se omezilo šíření nákazy COVIDU-19 světem".
- Existující lék používaný v Japonsku proti chřipce byl "jasně účinný" pro léčbu koronaviru - podle čínských zdravotních činitelů. Asi 340 pacientů nakažených COVIDEM-19 v čínských regionech Wuchan a Šenžen se účastnily zkoužek
favipiraviru. U těch pacientů, kteří lék dostali, zmizela infekce do čtyř dnů ve srovnání s průměrem 11 dnů u pacientů, kteří lék nedostali. Bylo také zjištěno, že lék zlepšuje stav plic. Avšak japonské úřady varovaly, že zatímco favipiravir pomáhá léčbě v mírných případech, není efektivní u lidí s vážným průběhem choroby. A Financial Times informoval, že lék zřejmě není vhodný pro těhotné ženy, protože může zůsobovat abnormality plodu.
Výrobci favipiraviru mají k dispozici dva miliony dávek, ale mohou zvýšit výrobu. První klinické zkoušky tohoto léku proti COVIDU-19 v Japonsku už začaly, s 86 pacienty.
Podrobnosti v angličtině
ZDE
Diskuse