
O záhadném rozdílu počtu úmrtí mezi Itálií a Německem
20. 3. 2020
čas čtení
3 minuty
Aktualizace: Tento rozdíl velmi zajímavě vysvětlil Peter Liese, německý europoslanec a lékař (ZDE , od minuty 6.15). Ano, Německo má daleko víc lůžek na odděleních intenzivní péče, ale hlavním rozdílem je, že nákaza se z Itálie rozšířila do Německa (a potažmo také do Česka) prostřednictvím lyžařů, kteří navštívili italská lyžařská střediska. Vzhledem k tomu, že lyžaři jsou mladí, na koronavirus neumírají. Je to ale proto, že epidemie koronaviru mezi lyžaři navrátivšími se z Itálie je teprve první etapou pandemie - až od nynějška se virus začne šířit, v Německu i v Česku, do starších ročníků - tedy očekávejme nárůst úmrtnosti. Liese nevyloučil, že vysoké procento úmrtnosti v Itálii je také možným důsledkem skutečnosti, že mnoho případů nákazy koronavirem zůstává v Itálii neidentifikovaných, zatímco Německo testuje obyvatelstvo na koronavirus daleko efektivněji.
Jiné vysvětlení, přímo z Itálie: "V malých a středních podnicích, kde majitelé méně tolerují odbory, se často dál pracovalo, jako by se nic nedělo. Absolutně se ignorovaly příkazy státních úřadů a ani vláda, ani regiony nepřijaly restriktivní opatření. Předseda svazu průmyslníků v Lombardii charakterizoval stávkující jako "neodpovědné". Nejjasnějším případem bylo Bergamo, kde na nátlak průmyslníků nebyla vyhlášena červená zóna kolem jednoho z nejagresivnějších center nákazy. 28. února vydal Svaz průmyslníků v Bergamu video, jimiž ujišťoval své zahraniční partnery, s názvem "V Bergamu se pracuje". ZDE
Henry Porter: Dnes večer má Itálie 41 000 lidí nakažených virem a utrpěla 3405 úmrtí. Německo má 14 000 lidí nakažených virem a došlo tam k 43 úmrtím. Vysvětlit, co je příčinou tohoto rozdílu, je životně důležité.I would really like our TV channels, who are rightly devoting hours and hours of coverage to the coronavirus would do some proper reporting on this. How have the Germans lost so few people so far compared to others? https://t.co/VicCQ68g9C
— ALASTAIR CAMPBELL (@campbellclaret) March 19, 2020
Alastair Campbell: Opravdu bych chtěl, aby naše televize, které právem věnují mnoho hodin svého vysílání koronaviru, udělaly v této věci řádnou investigativní práci. Jak je možné, že Němci přišli o tak málo lidí ve srovánání s jinými zeměmi?
(Jednou ze stop, které výzkumníci právě prošetřují, jsou léky na hypertenzi označované jako ACE inhibitory, které podle některých indicií zvyšují riziko nákazy i průběh onemocnění mnohem hůře, než "podezřelý" ibuprofen. Asi 30 % zemřelých v Itálii trpělo hypertenzí a bralo na ni zmíněné léky. V jiných zemích speciálně tyto léky u hypertoniků nejsou tolik rozšířeny. V ČR na problém již před několika týdny upozornil molekulární biolog a epidemiolog Omar Šerý - pozn. KD.)
12286
Diskuse